Szymon Nowak
polská, 1973
Nové komentáře u knih Szymon Nowak
Doktor z Osvětimi
„Spíše povídky než ucelený příběh. Asi bych dala víc hvězd, ale o doktoru Bellertovi ta kniha vlastně není. Jen na konci je napsaný jeho životopis.“
— dr.romca
Doktor z Osvětimi
„Přečtená loni.
"Statečný lékař jako kapitán lodě odchází ze svého místa jako poslední."
27/1/45: osvobozena Osvětim. Teď už jeden z nejznámnějších táborů pro vyvražďování Židů a jiné "nevyhovujíci" národnosti.
Kdysi - v den osvobození: Holé baráky mezi ruinami narychlo zdevastovaných pecí, plynových komor a jiného důkazního materiálu jako usvědčující stopy nacistů, ale hlavně přeplněné vězni v pruhovaných pyžamech- mundurech.
Právě tam přijíždí pomáhat dr. Józef Bellert. Lidem, kteří přežili dává nové naděje, ale hlavně v nově vybudovaných nemocnicích jim spolu s týmem polských lékařů pomáhají se co nejlépe uzdravit...
1944- Pár těch, co ještě žijí, viděli hrůzy nacismu a už nedoufají, že někdy uvidí své blízké se účastní pochodu smrti. Jiná dějová rovina zase popisuje příjezd jednoho dobytčáku do tábora.
Kniha je doplněna černobílými dobovými fotografiemi krátce z doby po válce.“... celý text
— simca9342
Doktor z Osvětimi
„Slabota. Ten o kom jsem myslel, ze to bude to vlastne temer ani nebylo. Presnejsi nazev je: Povidky z jedne a druhe kapsy z Osvetimi. Doplnovat "vazenou" knihu fotkami z wikipedie, je jako si jit v sadomasochistickem oblecku hrat na pisek s detmi na indiany a hrat pri tom jezdeckeho kone.
Kniha je pouze devalvace hruz a ztraceny cas. Do zpracovavani tohodle temata by se rozhodne nemel poustet kazdy, kdo se umi podepsat. Cim vice takychto slatanin, tim vice bude tema zlehcovano, zjednoduseno a zapomenuto.“... celý text
— DomYell
Doktor z Osvětimi
„Ne moc veselé zakončení týdne.
Příběh pomocné síly v podobě velmi ochotného doktora přicházejícího podat pomocnou ruku těm nejvíce potřebným. Lidem, kteří přežili nemožné...“... celý text
— Knihomolka506
Doktor z Osvětimi
„Kniha přináší obrazy konce války (líčí např. konec varšavského povstání, deportaci povstalecké nemocnice, pochod smrti vězňů z Osvětimi) a následně se soustředí na události, které následovaly po odchodu nacistů z tábora. Na vznik a provoz nemocnice, kterou řídil Józef Bellert.
Kniha nepopisuje žádný souvislý děj, ani chronologicky psaný životopis Józefa Bellerta, každá kapitola přináší obraz, z něhož si čtenář může poskládat mozaiku a poznat atmosféru měsíců, kdy po osvobození osvětimského tábora na jeho území působila nemocnice.“... celý text
— veverka@ořech