Down The Highway: Život Boba Dylana
Howard Sounes
Úplný, fascinující příběh života a díla Boba Dylana je v působivé knize Down The Highway, kterou lze považovat za definitivní biografii této americké hudební legendy, vyprávěn jako nikdy předtím. Už od počátku šedesátých let, kdy Bob Dylan ovlivnil průběh folkového revivalu písněmi jako Blowin' In The Wind, byl jedním z nejlepších autorů nové éry, umělcem, jehož skladby zachytily ducha doby a upoutaly představivost milionů. Od té doby uplynulo hodně vody a Dylan je stále tady - milován těmi, kdo s jeho muzikou vyrůstali, a obdivován mladšími generacemi, které v něm rozpoznaly nepřekonatelného hudebního inovátora. Ačkoli strávil bezmála půl století pod drobnohledem médií, zůstal dodnes záhadnou postavou, jejíž soukromý život - od památné nehody v roce 1966 až po otázku, kolikrát se vlastně oženil a kolik má dětí - halí mlha tajemství. Uznávaný životopisec Howard Sounes v knize Down The Highway rozptyluje veškeré pochybnosti a nabízí nový, zasvěcený pohled na téměř každý aspekt Dylanovy existence, včetně jeho hudby, historie jednotlivých nahrávání, složitého milostného života, rodiny a obchodních záležitostí. Výsledkem je dokonalý a přesný portrét této nepolapitelné a těkavé hvězdy. Během tří let se autorovi podařilo vyzpovídat více než 250 osob, které v Dylanově příběhu sehrály klíčovou roli. Bývalí spoluhráči, přítelkyně a členové písničkářovy rodiny mu umožnili přístup k dosud neznámým dokumentům. Na základě této obrovské masy exkluzivních informací Sounes vystavěl chytlavou a čtivou biografii, srozumitelnou, a přitom velmi objevnou a vyčerpávající. Díky ní může čtenář s Dylanem znovu urazit celou jeho pouť, počínající v těžařském městečku v severní Minnesotě. Je to podivuhodná cesta a každý, kdo má doma nějaké album Boba Dylana, jí bude fascinován. Druhé, doplněné vydání této publikace obsahuje nové kapitoly, věnované poslednímu čtvrtstoletí, ve kterém vznikly Dylanovy knižní vzpomínky, rozhlasové pořady, kresby, sinatrovské nahrávky i autorské desky Modern Times, Together Through Life, Tempest a Rough And Rowdy Ways. Autor také nemohl opomenout rok 2016, kdy byla Bobu Dylanovi jako prvnímu písničkáři v dějinách udělena Nobelova cena za literaturu.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Hudba a zpěv
Vydáno: 2024 , GalénOriginální název:
Down the Highway: The Life of Bob Dylan, 2001
více info...
Přidat komentář
![Akana Akana](https://www.databazeknih.cz/img/users/79_/7984/7984.jpg?v=1381127934)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Vyčerpávající shrnutí Dylanova života zhruba do přelomu milénia. Přestože je postavené téměř výhradně na svědectvích "těch okolo" a vlastních autorových průzkumech, působí velice věrohodně. Další předností je přehlednost. Daltonova kniha Kdo je ten chlap? je rovněž skvělá, ale je mnohem víc hřištěm jeho literární imaginace, zatímco Sounes se drží víc při zemi a postupuje přísně chronologicky. To ale neznamená, že Down the Highway je suchým výčtem faktů. Je to rovněž velice čtivá biografie a lze ji doporučit jako vhodný úvod do Dylanova světa. Mimo jiné i díky skvělému a zasvěcenému překladu Michala Bystrova.
Autorovy další knížky
1999 | ![]() |
2010 | ![]() |
Dobrá kniha, možná trochu moc rozvláčná, ale dobrá. Chtěl jsem si trochu ujasnit, kdo je Bob Dylan. Pro pár známých a kamarádů je to kultovní písničkář a autor, no osobně mě nikdy moc nezaujal, ale řekl jsem si, zkusím se do toho trochu ponořit, a jen jsem si potvrdil, že Bob Dylan je písničkářský dříč, ale neřekl bych génius. Hudba i texty, nic moc, tam jsem spíš na straně toho, co o Dylanovi řekl Vonnegut. I ty rádoby nejlepší alba jsou tak nějak hudebně nezajímavý a takový Beatles (a spousta dalších kapel a hudebníků) jsou úplně jiná liga. A textově? Nechci to nějak rozebírat na to jsou povolanější, ale mě to přijde často hrozně plytký, ty jeho texty. Je to mistr jednoho dvou veršů ve spoustě vaty. Je to ale chytlavý a zpěvný, to zas jo, i když často taky mudřecky rozvláčný a až vtíravě vlezlý. Ale to z toho asi dělá tu rádoby geniální esenci, která se trefuje do vkusu (a nostalgie) mnoha posluchačů a obdivovatelů. Bob Dylan je určitě jedna z největších hudebních ikon. A tahle kniha spolu s poslechem alb stojí za to.
PS - Zajímavá je poslední přidaná kapitola, která reflektuje i udělení Nobelovy ceny. Na jednu stranu obdivuji Dylanův postoj, kdy se jako správný starý lišák nenechal "vykouřit z díry" a nepřijal logiku Akademie, která se podle mě už už tešila na soukromý koncert, raut, after párty a fotečky. Nic z toho se nestalo. Na druhou stranu ten inaugurační projev, působí jak kdyby ho Dylan sesmolil pozdě večer ve svém autubusu po koncertě na cestě do dalšího města. Možná ho ani sám nenapsal, nevím, ale je dost jalový a připomíná spíš esej nějakého středoškoláka. Dylan si cenu určitě zasloužil, ale ne jako jednotlivec, spíš jako příslušník té neskutečně silné generace amerických písničkářů, kteří ovlivnili celé generace posluchačů a umělců a mezi kterými bylo i pár opravdových spisovatelů, jako třeba Leonard Cohen. Jinak chápu to dílčí rozhořčení některých kritiků, kteří Akademie ani tak nevyčítali samotnou cenu pro Dylana, jako spíš fakt, že trojice těch největších a nejvlivnějších amerických spisovatelů (Pynchon, McCarthy a Roth) zůstala bez ceny.