Dračí polévka
Alena Ježková
Příběh o vietnamském chlapci Longovi, který žije dva životy: ve škole mluví česky a jmenuje se Láďa, doma mluví vietnamsky. Long hledá sám sebe. Pomáhá mu v tom děda, který umí vařit dračí polévku, mistr Konfucius i dávná legenda. Dračí polévka je doporučenou školní četbou, vzniklo podle ní divadelní představení a úspěšně ji zdramatizoval Český rozhlas. Je ověnčená řadou literárních cen, např. prestižní cenou White Raven udělovanou nejlepším dětským knihám z celého světa.... celý text
Přidat komentář
Knížka o tom, jak je to těžké, když se lišíš. Zajímavý a poučný vhled do vietnamské kultury. Navíc je tam drak. Velmi prospěšné jako školní čtení.
Krásný příběh, doporučuji všem zájemcům o draky, jinou kulturu a hlavně ukrácení volného odpoledne .
Moc hezky se tato kniha čte. Je svižně, srozumitelně napsaná, ostatně jako všechny knihy paní spisovatelky. Doporučuji pedagogům prvního i druhého stupně.
Dovoluji si upozornit na poslední odstavec na str. 33.
Pěkný a poučný příběh doplněný působivými ilustracemi. Taky oceňuji uvěřitelné reálie o vietnamské kultuře ačkoli je autorkou Češka. Myslím, že se připravila pečlivě :-)
Za mě moc fajn kniha, kterou bych doporučila dětem na 2. stupni. Poutavě a lidsky vylíčený příběh vietnamského chlapce přibližující fascinující kulturu vietnamské komunity. Kniha nabízí prostor pro konfrontaci s vlastními postoji, nutí k zamyšlení nad palčivými otázkami tolerance, předsudků a potřebě konformity.
Dračí polévka se mi moc líbila. Styl vyprávění, nádherné ilustrace a témata, o kterých stojí za to psát. Pomineme-li neúplnou rodinu, hned druhé a možná i první téma: jaké to je žít v cizí zemi a ještě k tomu, když jste dítě! DOPORUČUJI!
Krásná kniha s krásnými ilustracemi. Pohled na život mladého vietnamského kluka, který řeší problémy tak jiné, a tak stejné, jako ostatní mládež. Ocenila jsem, že vztah k nově nalezenému otci nebyl v knize dořešen, a zůstal tak prostor k zamyšlení.
Četla jsem do skoly, kniha se usbyva zakimavou problematikou nad kterou jsme se do ted nezamyslela... ale konec me moc nenadchl... mozna je to tim, ze nejsme cilova skupina
Knížku jsem četla jako povinnou četbu (VŠ), ale musím říct, že se mi moc líbila. Jedná se o příjemnou dětskou knihu, ve které najdeme spoustu věcí k zamyšlení :)
Skvělá knížka o tom, jak moc soudíme podle vzhledu. Závěr mě trochu překvapil, ale bylo to pěkně napsané.
Uznávám, že je to zajímavá knížka i pro dospělé. Pěkné téma, číst o tom jak to vidí vietnamský kluk žijící v Praze. Moc se mi líbil jeho styl vyprávění.
Nádherný příběh, začala jsem ho číst bráchovi na dobrou noc a pak jsem se s ním musela nenápadně vyplížit z postele, protože jsem prostě potřebovala vědět, jak to bude dál. Knížka je nádherně napsaná, přesto se mi na ní vážně nejvíc líbili ilustrace, které jsou naprosto úžasné.
Za takové čtení děkuji z celého srdce. Příběh mne zaujal od prvních vět. Miluji takový styl psaní. Opravdu příjemné čtení i pro dospělého.
Výroky mistra Kunga obohatily sbírku citátů :-)
Oceňuji také velmi hezké ilustrace. A také upozorňuji, že na straně 5 je v jeho jménu chyba. To by měl Albatros napravit v dalším vydání. Asi tam napíšu.
Už jsem tam napsala.
Krásný příběh o hledání vlastního já. V příběhu je spousta vietnamských legend, které skrývají řadu poučení.
A konec? Téměř pro milovníky fantasy.
Svižně a srozumitelně psaná kniha. Měla jsem jí přečtenou zhruba za 2 hodinky. Děj se odehrává v Praze a pojednává o vietnamském chlapci, který hledá odpovědi na otázky ohledně svého těžkého dospívání v Čechách. V příběhu se setkáte často s Konfuciánskou filozofií a s mýty a legendy Vietnamu.
Štítky knihy
pro děti rodinné vztahy Vietnam rituály a obřady
Autorovy další knížky
2011 | Dračí polévka |
2005 | Staré pověsti české a moravské |
2013 | Tichá srdce – kláštery a jejich lidé |
2021 | Ruce houslisty |
2006 | 77 pražských legend |
Přečteno před lety.
O čem myslíte, že kniha bude ?
Já si myslela , že nějaká krátká fantasy pohádka o dracích a nebyla jsem tak úplně daleko od pravdy. Pohádka to byla, ale ve smyslu matčina vyprávění synovi jako životní příběh, který ukončil narození Longa (v české škole je Láďa). Dále nám Láďa ukazuje život v běžné vietnamské domácností v Praze , kde žije odmalička. Narozdíl od ukrajinské spolužačky o sobě tvrdí, že nemá domov . Světlana jezdí domů na prázdniny, on nemá kam. Ale o Vietnamu čte a zjišťuje informace.
Je přece dračí vnuk tak proč nehledat o té kouzelné zemi víc! Krásný příběh o předsudcích, toleranci k jiné kultuře zvyklostem a jednom magickém dračím vztahu.