Dracula

Dracula
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542867/bmid_dracula.png 4 3468 3468

Klasický horor od Brama Stokera se zařazuje do kategorie gotického románu a literárního vampirismu. Dílo je strukturováno jako přehled zápisků a dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou je právník Jonathan Harker, který odcestuje do Transylvánie na hrad knížete Drákuly. Po několika dnech strávených v jeho domě mu dochází, že se domů nedostane vůbec jednoduše. Postupně odhaluje jeho krvavé tajemství. On i jeho milovaná snoubenka se stávají obětí strašného upíra.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: audiokniha , Audiotéka

Dracula, 1897

Interpreti: Pavel Soukup

pupopony
30.04.2019 5 z 5

Brrr. Nepřekonatelná atmosféra. Naprosté vtáhnutí do děje !

Isew
14.04.2019 5 z 5

Draculu jsem četla jako dospívající. Je to naprosto nadčasová knížka. Spustila ve mně zájem o vše spojené s upíry. Od té doby se pravděpodobně datuje má obliba česneku. Manžel ji četl ve slovenštině a je to prý ještě mocnější zážitek. Moc si to nedovedu přestavit, protože si vzpomínám, jak jsem tou knihou žila celé dny. Otáčela jsem se za každým šramotem, sledovala zrcadla, když jsme měli na večeři topinky, celá hlavička česneku mi nestačila, jíst se to moc nedalo, ale byla jsem chráněná. Mým krevním oběhem tenkrát kolovala krev s česnekem. Děkuji svým rodičům, že toto česnekové období, s typickým odérem, se mnou zvládli.

Ivo1973
30.03.2019 5 z 5

Moje oblíbená kniha z dětství.

Naraca
12.03.2019 5 z 5

Jako dítě jsem tuhle knihu milovala.

lubospanda
12.02.2019 3 z 5

Tak nevím, jestli se tohohle před 100 lety někdo bál, ale pro současného čtenáře to strašidelné není vůbec. Pokud by člověk o upírech nevěděl vůbec nic, tak by to asi bylo poutavé, ale takhle mi to přišlo spíš jako dobrodružný příběh s prvky romantiky.

Klára2216
11.02.2019 1 z 5

Čekala jsem mnohem, ale mnohem více. Kniha mě opravdu nebavila.Celé to vlastně bylo o ničem, povaha všech hlavních hrdinů mi vadila a nevím proč všichni byli zlatíčka, drahouškové, chudáčkové a miláčkové. Opravdu jsem se na knihu těšila, protože příběh jako takový znám z různých filmových a divadelních představeních a vždycky se mi moc líbil, ale toto bylo pro mě nezajímavé a utahené.

Termina
05.02.2019 3 z 5

Jediný upíří příběh který si vždy ráda přečtu :)

bydžounek
03.02.2019 4 z 5

Klasika, nic jiného nemůžu dodat;-);-)

Yorika
26.01.2019 5 z 5

Toto je prostě Dracula. Žádné Upíří deníky, žádná Pravá krev.Toto je Dracula

Morbidus
26.01.2019 3 z 5

Úvodní sekvence deníkových zápisů Jonathana Harkera byla perfektní. Pak však kniha pokračovala a k mému zklamání nabrala (s nepravidelnými výkyvy) sestupnou tendenci. Někde v půlce už můj zájem opadl; vlastně jsem fandil starouši Drákulovi a doufal, že ta užvaněná banda klaďasů dostane na frak.
Za mě trochu zklamání. Zub času zaúřadoval a hororová atmosféra se přetavila v romantismus. Nicméně stále jde o klasiku, ve které se inspirovala řada autorů - a proto bylo fajn si to přečíst.

SladkaK
17.01.2019 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech má už 100 let své temné místo v mysli každého z nás. Jméno Drákula bylo do dnes v mé hlavě jen jako nezřetelný obrys povídaček a bylo skvělé nechat ho tímto příběhem na chvíli oživnout. Zdlouhavost knihy považuji za velké plus. Stoker nikam nespěchá narozdíl od dnešních čtenářů.

-Nikola-
15.01.2019

Taková ta kniha či postava, o které neustále slyšíte, o které se lidé baví, každý ví, o koho jde a oč běží. ALE pak se vám tato kniha dostane do rukou, vy si ji přečtete a zjistíte, že Dracula a vše kolem něj není takové, jak jste si to poskládali z toho, co jste se doslechli.
Tuto knihu jsem si zamilovala z toho důvodu, že je na její dobu strašně pokroková. Když si třeba představím, jaká byla společnost v Irsku v letech Stokera, všichni si museli klepat na čela a dívat se na něho s povytaženým obočím. Ale ve skutečnosti byli podělaní strachy.
Což mě vede k další myšlence, že pojem stach se přenesl na úplně jinou rovinu. Kdysi se lidé báli báchorek o upírech, dneska by nejspíš Stoker psal o tom, jak nějaký záhadný Facebookula tajně v noci kradl mladým lidem příspěvky z Facebooku a Instagramu, až jim nakonec smazal účet a oni uhynuli. Je úžasné, jakou má ta kniha pověst, jaké mají lidé povědomí o její existenci a ještě lepší je, co se na jejich stránkách nachází a co vše může lidem předat (samozřejmě ne se vším souhlasím, v některých věcech jsme udělali krok správným směrem)!

Lavender756
07.01.2019 3 z 5

První polovina knihy je velice zajímavá, zactete se a děj rychle ubíhá. I trocha toho strachu tam je a když ne to,tak tísnivá atmosféra zaručeně. Nicméně od druhé poloviny převážně nuda a stereotyp. Nejvíce mi vadilo seznamování postav a jejich následné neochvějné přátelství na celý život,jenom díky tomu,že si někdo přečetl něčí deník, nebo byl přítel jiného dobrého přítele apod. To mi vážně přišlo směšné. Musím přiznat,že jsem nedočetla. Slabší tři!

Gity
06.01.2019 5 z 5

Už dlouho jsem měla v plánu si tuhle klasiku, jejíž děj zná snad každý, přečíst. Konečně se zadařilo. Upírská tematika rozhodně není můj šálek kávy, tak jsem se trochu obávala, co to se mnou udělá a ejhle - ono mě to zaujalo a bavilo. Návdavkem i překvapilo. Očekávala jsem hororové či hrůzostrašné čtení, při kterém se v noci budu bát opustit postel a nekonalo se. Noční návštěvy toalety jsem zvládala bez doprovodu. Místo toho na mě knížka působila jako typická představitelka literatury romantismu - úžasní kladní hrdinové bojující proti zlu a dokonce jich byla spousta na výběr dle vkusu každého čtenáře. Muži charakterní, galantní, stateční a ženy krásné, jemné a něžné. Jo, to byl svět ještě v pořádku. Já jsem si knížku moc užila!

Naexi
06.01.2019 3 z 5

Kniha mě bohužel zklamala, nejspíše jsem čekala více napětí a hororové atmosféry. Začátek knihy, kdy se děj odehrával v Drákulově sídle se mi moc líbil, bohužel poté mi kniha začala připadat poněkud nudnější a některé části byly zbytečně moc zdlouhavé.

Ale na druhou stranu jsem ráda, že jsem přečetla další z literárních klasik a mohla se dozvědět jak vznikl tak všemi známý upír pod jménem Drákula.

Cípísek2022
02.01.2019 5 z 5

Byl jsem omámen Draculou.
Dodnes jsem ohromen Stokerovým románem... )
Atmosféra tohoto literárního skvostu je ojedinělá...
A pokud někdo čte dříve, než současné romány o upírech, bude nadšený...
Dracula je základ, Dracula je jen jeden...

pejty
31.12.2018 3 z 5

Drákula je klasika a dá se říct, že toto dílo je otcem jedné z mé nejoblíbenější postavy fantasy žánru - upíra. Bohužel ale musím říct, že mi moc nesedl způsob, jakým byla kniha psaná a já se kvůli tomu nemohl do knihy začíst. Nakonec musím říct, že jsem rád, že jsem knihu četl, ale už bych se k ní asi nikdy nevracel.

iveta3444
31.12.2018 5 z 5

Klasika.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Klasika. Neskutočná a vynikajúca. Povinnosť pre každého hororového milovníka nielen upírskej tématiky. (skutočnej upírskej tématiky, t.j. nevhodné pre fanúšikov Twilight ságy!)

Janadvorackova
24.12.2018 3 z 5

Chtěla jsem si to přečíst, prostě abych věděla.
Přestože je kniha přes sto let stará, příběh je celkem čtivý, v mém případě poslouchatelný, protože jsem opět slyšela audio. Je to holt pohodlnější.

Místy mi vadil takový archaický jazyk, ale příběh měl atmosféru, přestože mě tedy neděsil.
Ve své době to ale musel být dost nářez. Umím si představit společenské dýchánky, na nichž vyděšená smetánka řeší "ten nový horor." Tehdy měl svět ještě tu pravou atmošku - bez světelného znečištění.

Do první půlky hodně odsýpal. Likvidace slečny Lucy :) a Renfield, blázen požírající živé tvory :).
Forma deníkových zápisků tomu dala šťávu.
Pak nastoupila "vyšetřovací část," která mě nísty nudila.
Poslední třetina sice hrozně okecávací, ale zajímavá, detailní.