Drama v Livonsku
Jules Verne
Drama v Livonsku : román / Julius Verne ; přel. Vojt. Franta. Lipská vazba. V Praze: Jos. R. Vilímek, [mezi 1920 a 1926].
Literatura světová Detektivky, krimi Dobrodružné
Vydáno: 1920 , Josef R. VilímekOriginální název:
Un drame en Livonie, 1904
více info...
Přidat komentář
Nechápu zdejší hodnocení. Vzhledem k tomu, že tahle knížka žánrem naprosto vybočuje z Verneových klasik, tak moje očekávání fakt vysoký nebyly. Ale nakonec mě příběh od první kapitoly naprosto pohltil. Jeden zvrat za druhým, výborná práce s postavami. Knížku jsem přečetl za jeden jedinej den. To se mi ještě nikdy s žádnou jinou knížkou nestalo. Mrzí mě, že Verne nenapsal víc detektivek, protože tady jednoznačně dokázal, že i v tomhle žánru je geniální.
O šíři Vernova talentu může hovořit právě Drama v Livornsku. Sice zůstává poněkud upozaděna, ale mnozí dříve narození si vzpomenou na sovětský film Zlomená podkova. Byl natočen v litevsko-lotyšské produkci a promítal se v našich kinech. Dějově se poněkud odklání od knižní předlohy, ale jak psaná, tak i filmová verze mají svou kvalitu.
Trochu netradiční verneovka, proč ne? Celkem pobavilo, detektivní zápletka celkem zajímavá, některé postřehy z Pobaltí zaujaly. Ale tentokrát bych uvítal podčárové vysvětlivky, málo známých výrazů se urodilo :-D
To se tak vrhnete na méně známou Verneovku, abyste v průběhu čtení zjistili, že se tentokrát nejedná o žádné sci-fi ani o dobrodružné putování exotickými kraji, nýbrž o detektivku!
Důležitou (ne-li hlavní) roli zde hraje vlastnost dnes téměř neznámá - čest. Kdo v dnešním světě dokáže pomoci příteli v nouzi i za cenu vlastního ohrožení?
Čítal som to na dovolenke v indickom oceáne, kde svietilo slnko a bolo skutočne horúco. Preto som sa tešil na knižný kontrast (príbeh sa odohráva v zime) plný snehu, fujavice a závejov - lenže chyba lávky, nebolo tomu tak. Dráma v Livonsku je aj na Verne chudokrvný príbeh a takmer stále som mal pocit, akoby to ani Jules nenapísal - mal svoj čiernobiley štýl, ktorý mi tu chýbal - asi to bude prekladom. Už v minulosti som napísal, že Bratia Kipovci (čo je tiež detektívka) nie sú tým pravým orechovým pre Verna a mal sa držať svojich "podivuhodných putovaní". Dráma v Livonsku je nepríliš vydarený pokus o detektívku, z ktorej si však zapamätám, ako Verne (a možno aj vtedajšia spoločnosť) vnímala vzťahy pobaltských štátov s Nemcami a potažmo aj s Rusmi.
(SPOILER) Jsem zvyklá na několikasetstránkové bichle plné popisů a zdlouhavých úvodů. Tato knížečka mě zaujala, jak je malá a úzká, za odpoledne jsem ji přečetla. Než samotný děj mě dostalo, jak se dříve psaly detektivky. Dlouhý úvod, pak vražda, pak další děj a nakonec vysvětlení od popa, kterému se svěřil umírající vrah. Zlatá Agatha.
Detektivka z pera J. V., sice nic kdovíjak přelomového nebo napínavého, ale vcelku zaujme.
Jeden z méně známých románů Julese Vernea, dost netypický, žádná fantazie, žádné technické vymoženosti, čisté kriminální drama se zcela nečekaným (ale očekávatelným) rozuzlením. Navíc je to psáno dost staromódním stylem, velké city, velká věrnost a oddanost ideálům, dnes už trochu "mimo mísu".
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Další skvělá Verneovka.