Drsná země
Annie Proulx
Americká autorka Annie Proulx, která žije střídavě ve Wyomingu a na Newfoundlandu, je literární hlas, jejž nelze přeslechnout. Pro děj svého v pořadí čtvrtého románu Drsná země si vybrala Texas a Oklahomu, kam přijíždí z Denveru Bob Dollar, který v pětadvaceti po skončení studia nevěděl, kam se vrtnout, a přijal práci u společnosti, jež hledá v zemědělských státech místa, kde by mohla založit farmy na chov vepřů. Usazuje se v texaském městečku Woolybucket, pomalu přichází na chuť zemi, která nikomu nedává nic zadarmo, a poznává, jak staří farmáři lpí na půdě, jež uhnětla jejich životy během velkých změn, jimiž v minulém století země prošla. Román zaujme svojí originalitou a přímočarostí a především nezapomenutelnou hlavní postavou.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2010 , VyšehradOriginální název:
That Old Ace In the Hole, 2002
více info...
Přidat komentář
Nádhera!!!:-) Těšila jsem se z každého příběhu pitoreskních současných i historických postaviček a počasí Středozápadu...ty vhledy do minulosti osídlování, úmorná dřina a odhodlání lidí vydupat z prašné země živobytí...autorka má nádhernou schopnost popsat lidi, zvířata, farmy i osudy tak, že máte pocit, že jste přímo tam, na schodech omšelé dřevěné verandy...popíjíte v tom horku citronádu, posloucháte skupinku různorodých žen vyprávět příběhy, zatímco jejich ruce pilně kmitají a vytváří společně jehlami a nití další obraz z historie, ....:-)stačí jen zajít na výroční bazar a koupit jej...
Oklahoma, Texas, Colorado - stále zajímavý Středozápad, o kterém bych si ráda něco početla. Ale tenhle román je prostě všehochuť, spousta vzpomínek, odboček a starých příběhů lidí, mnohem méně současnosti z tamních končin. Proto jen 55% - však jsem rozečetla před milionem let a jen s mírnou nechutí to zkusila znovu, první dojem přetrval - nic moc.
(Ale že by to bylo "pro ženy", podle štítku, to tedy rozhodně ne.)
...říká se,že chlap nosí obecně své zboží na té straně,na kterou si češe vlasy,a že tím vyvažuje to,jestli je pravák,nebo levák...v knize je plno takových životních pravd,jen nevím,zda platí i pro naše končiny,což?..
80% Velice slibný rozjezd, ve kterém jsou popisovány osudy předků hlavních postav se přehoupne do lehce nudné eko - agitky ze současnosti. Nicméně kniha ve mě po dočtení ještě dlouho rezonovala a nutila k přemýšlení nad dnešním stavem Ameriky potažmo celého světa. A to byl určitě i autorčin záměr. Také člověk získá nový - smířlivější pohled na buranský americký venkov.
Autorovy další knížky
2006 | Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu |
2008 | Ostrovní zprávy |
2010 | Drsná země |
2008 | Takhle je to dobrý |
Když chcete psát o historii a životě na velkých Texaských pláních, když chcete mapovat lidi, jejich tvary a barvy a vykrajovat přírodu, mapy, osudy i okolnosti životů, tak asi jedině nějak takto. Jinak to nemá vážně smysl. Excelentní kniha.
" Když tady žijete je nejlepší být napůl kráva, napůl mesquite a úplný blázen"