Námořní válka vrcholí: Od obléhání Malty k boji u Severního mysu
Jaroslav Hrbek , Ivan Hrbek
Druhá světová válka na moři série
< 3. díl >
Tato kniha navazuje na již vydané knihy Salvy nad vlnami a Krvavé oceány. Autor s využitím nedávno zpřístupněných materiálů velmi poutavě přibližuje námořní operace v období začínajícím po japonské porážce v bitvě u Midway a končícím potopením německé bitevní lodě Scharnhorst u severního Norska v boji s britskou eskadrou. Text je doplněn obrazovým materiálem, mapkami a přehlednými tabulkami.... celý text
Přidat komentář
Mě to skoro rve srdce, ale prostě u téhle série asi už výš ani v budoucnu nepůjdu. Stále totiž platí to stejné co u předchozích dvou knih - informace tam jsou a nejsou nezajímavé, ale autoři se naprosto utápějí v množství podrobných pro mě až zbytečností. Tentokráte otěže po Hrbkovi sr. převzal Hrbek jr., který to neudržel a tak do poloviny knihy je těch podrobností a detailních informací až takové množství, že jsem některé odstavce jen přelétl očima - neustálé popisování rozloženích jednotlivých loďstev a konkrétních lodí v nich, u každé pokaždé v textu uveden její kapitán a velící důstojník (ačkoliv se o nich v drtivé většině případů už nikde nemluví), neustálé uvádění kolik kdo vystřelil torpéd a že to bylo k ničemu, páčto minula a v téhle části ještě navíc zbytečné množství odkazů na poznámky, kde bylo navíc uvedeno totéž na druhou. Prostě příliš mnoho nadbytečných podrobností a tak i u třetí knihy platí, že pokud máte pokoj, v něm velký stůl s námořní mapou a lodičky s vlaječkami, kterými si pohybujete během čtení kapitoly a na stěnu si píšete změny jednotlivých složení operačních skupin a změn v jejich velení, je to kniha pro vás jak vyšitá. Ostatní sice také dostanou nemálo zajímavých informací i stran sovětského loďstva, o kterém se nijak zvlášť moc nepíše, ovšem pouze v případě, že se tím vším prokoušete. V podstatě je to stále jakási učebnice historie námořnictví v dobách Druhé světové - ke konci kapitol by mě ani nepřekvapil test z nabytých znalostí. V průběhu knihy jsem to viděl tak na **, naštěstí ke konci knihy se Hrbek jr. trochu uklidnil a přibylo zajímavých informací na úkor přílišnému množství detailů. Nakonec skutečně tak 2,5 *.
PS: V téhle knize je docela slušný hokej v poznámkách, kdy v textu jsou uváděna špatná čísla na poznámky v zadní části knihy, takže odkazovaná poznámka vůbec nesedí k textu, nebo ta čísla skákají divně přes sebe (kupř. po poznámce 2 následuje 12, pak 4, pak 5, pak 3...), takže pak ani nevíte, jestli je to správně. A oproti předchozím dvěma dílům je tu i znatelně skromnější množství Dokumentace (originální zápisky, rozkazy apod. ke konci knihy).
Stále se jedná o velmi systematickou knihu popisující veškeré válečné operace na moři v období leden 1942 - prosinec 1943 (Pacifik až od července 1942, zbytek byl již v předchozí knize). Nicméně je poznat, že autoři již zrychlují tempo a tak informace jsou více stručnější. Nejvíce je to poznat na popisu akcí v Pacifiku: v předchozí knize bylo prvních sedm měsíců popsáno na 160 stranách, kdežto v této knize je pro období v délce 18 měsíců určen pouze rozsah 110 stran (skoro čtyřikrát méně). Takže popis přechází z bitvy do bitvy a na širší pohled už není moc prostoru.
Hodně jsem to cítil v kapitolách o válce v Pacifiku. Po přečtení skvělé knihy od Hubáčka o Guadalcanalu hodně cítím, jak stručná tato kniha je: Hrbek se věnuje hlavně bitvám, ale kontext celého tažení je hodně potlačen a to je velká škoda. U bitvy u mysu Esperance dokonce chybějící kontext úplně mění vyznění této bitvy, ačkoli Japonci utrpěli porážku, jejich hlavní cíl (vylodit na Guadalcanal silné posily) byl do puntíku splněn (a toto Hrbek úplně ignoruje).
Na druhou stranu co musím pochválit je fakt, že Hrbek popisuje válku nezaujatě. Hezky to je vidět v popisu zmatené první fáze bitvy u Guadalcanalu, kde zvolil popis osudů každé jedné lodi zvlášť a prostor věnoval jak Americkým tak Japonským lodím.
Přesto se stále jedná o parádní knihu popisující nejzajímavější období této námořní války (vrchol a zlom války v Atlantiku, největší konvojové bitvy na Arktické trase, finále bojů o nadvládu na Středozemním mořem i obrat v Pacifiku).