Populární knihy
/ všech 14 knihNové komentáře u knih Ivan Hrbek
Salvy nad vlnami
„Knížka se podrobně věnuje námořním konfliktům probíhajícím během druhé světové války (až do potopení Bismarcku). Na začátku se dozvíme o vyjednávání mezi státy, které probíhalo mezi světovými válkami a jehož cílem bylo omezení námořního zbrojení. Je to vcelku humorná část, dá se říci, že například Německo (nejen ono) ujednání příliš nedodržovalo (Bismarck měl mít výtlak 35 000 t, ale ve skutečnosti měl kolem 50 000 t). Jádrem knihy je každopádně pojednání o vedení námořní války, strategii, využití technologických prostředků (radar, asdic) a jejich vývoji atd. Jedná se opravdu o detailní informace, kdy se dozvíme třeba i o velitelích jednotlivých lodí, jejich výzbroji, dostřelu, výtlaku, pancíři atd. (když se jednalo o významnou bitvu). Knížka je každopádně parádně strukturovaná a přehledná, najdeme v ní i tabulky, kdy je třeba zachycen počet potopených lodí po jednotlivých měsících, a to včetně příčiny (ponorka, mina, letadlo, loď, ostatní). Zrovna tak pro lepší názornost jsou v knížce zachyceny na mapce pohyby lodí, jak významné bitvy vlastně probíhaly.
Pro běžné čtenáře ale může být knížka až příliš podrobná, informací je tam opravdu hodně. Na druhou stranu pro někoho, kdo se zajímá o námořní bitvy, bude rozhodně velkým přínosem.“... celý text
— xulij01
Prameny k dějinám Velké Moravy III
„Perfektní kniha.“
— Kabuky
Námořní válka vrcholí: Od obléhání Malty k boji u Severního mysu
„Stále se jedná o velmi systematickou knihu popisující veškeré válečné operace na moři v období leden 1942 - prosinec 1943 (Pacifik až od července 1942, zbytek byl již v předchozí knize). Nicméně je poznat, že autoři již zrychlují tempo a tak informace jsou více stručnější. Nejvíce je to poznat na popisu akcí v Pacifiku: v předchozí knize bylo prvních sedm měsíců popsáno na 160 stranách, kdežto v této knize je pro období v délce 18 měsíců určen pouze rozsah 110 stran (skoro čtyřikrát méně). Takže popis přechází z bitvy do bitvy a na širší pohled už není moc prostoru.
Hodně jsem to cítil v kapitolách o válce v Pacifiku. Po přečtení skvělé knihy od Hubáčka o Guadalcanalu hodně cítím, jak stručná tato kniha je: Hrbek se věnuje hlavně bitvám, ale kontext celého tažení je hodně potlačen a to je velká škoda. U bitvy u mysu Esperance dokonce chybějící kontext úplně mění vyznění této bitvy, ačkoli Japonci utrpěli porážku, jejich hlavní cíl (vylodit na Guadalcanal silné posily) byl do puntíku splněn (a toto Hrbek úplně ignoruje).
Na druhou stranu co musím pochválit je fakt, že Hrbek popisuje válku nezaujatě. Hezky to je vidět v popisu zmatené první fáze bitvy u Guadalcanalu, kde zvolil popis osudů každé jedné lodi zvlášť a prostor věnoval jak Americkým tak Japonským lodím.
Přesto se stále jedná o parádní knihu popisující nejzajímavější období této námořní války (vrchol a zlom války v Atlantiku, největší konvojové bitvy na Arktické trase, finále bojů o nadvládu na Středozemním mořem i obrat v Pacifiku).“... celý text
— Kamba
Krvavé oceány
„To, co jsem psal o první knize série, platí i zde: jedná se o parádní knihu pro zapálené zájemce o druhé světové válce na moři. Je stejně čtivá, přehledná a plná faktů, jako kniha předchozí.
Kniha pojednává o dvou tématech a dvou časových obdobích:
1. Evropa a Atlantik v období červen - prosinec 1941
2. Pacifik v období prosinec 1941 - červen 1942
Plejáda velkých témat se rozrůstá o poslední dvě, konkrétně válka se SSSR (včetně konvojů do Murmanska) a hlavně válka v Pacifiku, která zabírá bezmála tři pětiny knihy (a kvůli tomu se do knihy nevešla ostatní témata z prvního půlroku 1942 a jsou k nalezení až v knize třetí).“... celý text
— Kamba
Salvy nad vlnami
„Skvělá kniha o válce na moři v druhé světové válce. Největší výhodou knihy je jasně daná struktura a přehlednost, spousta jiných knih na podobné téma strašně rychle skáče a nedá se s nimi udržet krok. Ne, že by se tato série četla jednoduše, to taky neplatí, klasické čtení kapitoly po kapitole dokáže hodně zahltit. Nakonec jsem svůj ideální způsob četby našel: věnovat se jedné oblasti (např. válka ve Středomoří) a tu jsem si přečetl celou, postupně ze všech knih. A pak jsem si vybral zase jinou oblast. Přínosem je mnohem ucelený dojem a více mě to bavilo.
V první knize začínají dvě velká témata celé série: válka ve Středomoří a boje na námořních komunikacích. Zatímco první je docela homogenní, druhé téma by se dalo ještě rozdělit na akce ponorek, akce velkých hladinových lodí a malých korzárů, použití letadel a britské ponorky.
Tyto hlavní témata jsou doplněné jednorázovými kratšími tématy daného období (akce proti Polsku, vylodění v Norsku, námořní akce v sovětsko-finské válce a akce Británie proti Francouzskému loďstvu).
Závěrem bych dodal, že pro všechny zájemce o téma to je rozhodně dobrá kniha.“... celý text
— Kamba
Ivan Hrbek knihy
Žánry autora
Literatura faktu Náboženství Literatura naučná Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy Historie
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) námořnictvo Afrika mořeplavba lodě islám cestování války monografie objevitelské cesty
Hrbek je 3x v oblíbených.