Forsaken komentáře u knih
Knihu jsem si koupil, protože o námořních bojích Velké války (včetně tohoto největšího střetnutí) jsem nečetl žádnou ucelenější publikaci, a proto jsem se také mocně těšil. Mé prvotní zklamání tak bylo přímo obrovské. Tento svazek o bitvě vlastně nepojednává a přináší "jen" soupisky obou bojujících týmů. To prvotní zklamání se po čase změnilo v nadšení nad popisy, fotografiemi, malbami, pohlednicemi i bokorysy. To vše černobílé i barevné a já jsem se tetelil štěstím. Vřele doporučuji použít tento svazek jako doplněk podrobného popisu bitvy v knize Jiřího Kovaříka Jutsko 1916. Dostanete tak fantastické kombo, po němž budete plně v obraze.
Závěrečný svazek autorovy pacifické ságy pojednává z větší části o pozemních bojích na ostrově Okinawa (tedy poprvé na japonském území, přestože Rjúkjú není součástí hlavních japonských ostrovů) a není se čemu divit, protože císařství už nemělo dostatek vycvičených palubních letců, ale hlavním problémem byl nedostatek paliva. Japonci převedli většinu zbývajících těžkých námořních jednotek do rezervy a z nich odčerpané palivo přečerpali do nádrží bitevní lodi Jamato a jejích doprovodných plavidel, aby mohli tento svaz vyslat na sebevražednou misi k napadenému ostrovu. Jinak se Japonci soustředili převážně na útoky kamikaze. A Miloš Hubáček mi tuto finální fázi druhé světové války opět přiblížil strhujícím a živým způsobem a způsobil mi nadšení.
Miloš Hubáček v knize opět naplno ukazuje, že nepíše jen suchopárnou literaturu faktu. Brutální boj o ostrov Iwodžimu popsal opět z pohledu zkušeného historika i z pohledu vojáků i námořníků, kteří se konfliktu přímo účastnili, takže jsem měl chvílemi pocit, že se nacházím přímo v centru dění. Autor ani tentokrát neopomenul námořní a letecké součásti operace, a dokonce se více zabýval i událostmi z japonského pohledu. Pan Hubáček opět nezklamal a způsobil mi mocný zážitek.
Rozhodl jsem se, že se po letech znovu pročtu svou zeměplošskou kolekcí, a pochopitelně jsem to vzal od začátku. Barva kouzel nezapře, že je první knihou, v níž se může čtenář seznámit s fenoménem Zeměplochy, nezapře ani to, že se tu s Velkou A’Tuin a jejím nákladem teprve seznamoval i sám autor a jeho dvorní překladatel do naší mateřštiny. Pokud už čtenář četl některý z pozdějších příběhů, těžko mu unikne jakási rozpačitost a nejistota, což knihu poněkud sráží v rozletu, na druhou stranu jsem si prostě nemohl neoblíbit prvního turistu, kterého dokáže nadchnout i vyhlídka vlastní, kruté smrti, a jeho věrnou bagáž. Není to ještě ta správná Zeměplocha, ale je to po čertech zábavné počtení.
Po Hlubokém sněhu jde o mé druhé setkání s autorem. Na rozdíl od předchozího svazku jsem už teď věděl, jaký styl psaní mám očekávat, ale pan Freeman má očekávání ještě překonal. Fuj, to byl ale nepříjemný a místy až surově nechutný popis událostí. Zároveň šlo o fantastické počtení, takže jsem se od knihy nedokázal odtrhnout a přečetl jsem ji za jedno odpoledne a část podvečera. Na podobně psaných příbězích bych si s chutí vytvořil závislost. Vynikající prequel k předchozímu svazku, který mohu jedině doporučit.
Na knihu jsem narazil zde na Databázi, když jsem si všiml jakési reklamní akce s tváří Deborah Harry. A protože mám kapelu Blondie rád od chvíle, kdy jsem ji poprvé slyšel, nerozhodoval jsem se snad ani vteřinu; okamžitě mi bylo jasné, že si tuto autobiograficko- vzpomínkovou knihu pořídím. Původně jsem si myslel, že půjde o typickou autobiografii a zpočátku tomu tak i bylo, svazek se ale velmi rychle změnil v jakousi formu vzpomínkové knihy na kapelu Blondie (zejména na její počátky). A že to pro mě bylo zajímavé počtení! Přesto musím autorce vytknout její skoky v čase; k některým záležitostem se vrací opakovaně, jindy při vzpomínkách na jednu událost odbočí, aby mě seznámila s úplně jinou historkou, k níž došlo před 5-10 lety, aby se následně vrátila k původní záležitosti, a to mě občas poněkud mátlo. Holt punk, no. To je ale taky vše, co bych mohl Debbie Harry vytknout. Svazek jako takový vypadá velmi dobře a já osobně jsem nadšený z množství fotografií i z tzv. fanouškovského umění, které jsem na stránkách našel. Velmi zajímavá záležitost, kterou mohu vřele doporučit všem, kteří se zajímají o hudbu a umění 70. a 80. let, kdy slovo punk označovalo životní styl a ne trapné pozérství.
Čtvrtý svazek Hubáčkovy tichomořské série mě rozhodně nezklamal. Naopak. Autor opět dokázal, že umí psát literaturu faktu tak, že se pak čte jako thriller. Ke knize se v nepravidelných intervalech vracím, a vždy, když se do ní znovu začtu, úplně mě vtáhne do děje, a přestože znám její určité části téměř nazpaměť, i tak cítím při detailních popisech námořních bojů stále pořádné napětí. O to víc mě mrzí, že se autor nevěnoval podrobněji i japonskému obsazení Filipín. Už tradičně skvělá kniha.
Když jsem na knihu narazil poprvé, byl jsem ještě žákem na prvním stupni základní školy. Každé odpoledne po škole jsem jen seděl doma a prožíval obrovské dobrodružství. Po čtyřech dnech mě rodiče konečně vyhnali ven, ale povedlo se jim to jen proto, že jsem měl dočteno. Několik následujících týdnů jsem neskutečně otravoval všechny své kamarády, protože jsem neustále navrhoval hry na námořníky. Tohle období mě naštěstí pustilo, ale na tento skvělý svazek jsem už nikdy nezapomněl a mí skvělí rodiče mi jej následně koupili k narozeninám. Byl jsem šťastný jako blecha.
Když jsem byl ještě mladý a blbý, cítil jsem při čtení tohoto svazku určité zklamání, protože v něm, na rozdíl od předchozích dílů, ubylo námořních střetů a valná část obsahu se zabývala obojživelnými operacemi a pozemními boji. Teprve později jsem plně docenil autorovu snahu (úspěšnou) přiblížit čtenářům, jako jsem byl já, průběh válečného konfliktu na tichomořském válčišti. O této stránce světové války jsem do té doby totiž nevěděl téměř nic a byly to právě knihy Miloše Hubáčka, které u mě vzbudily neutuchající zájem o japonský vojenský rozvoj od nedobrovolného ukončení izolace před vnějším světem po kapitulaci v srpnu 1945.
Tak jako se svého času žádný zahrádkář nebo drobnochovatel neobešel bez knihy 1000 rad zahrádkářům respektive drobnochovatelům, tak se žádný skutečný chovatel dinosaurů neobejde bez tohoto svazku, který ho připraví na všemožná úskalí této bezesporu náročné činnosti. Nemohu jinak než knihu doporučit s varováním, že je určena jen skutečným chovatelským nadšencům a lidem se smyslem pro humor.
Tak tohle byla před víc jak třemi desetiletími kniha, kterou jsem se seznámil s mistrovstvím Miloše Hubáčka. Abych byl přesný; úplně prvním svazkem bylo Moře v plamenech, ale jeho tichomořská série je přece jen o kus jinde. Moře v plamenech přineslo osudy čtyř lodí Kriegsmarine, zatímco v této sérii, kterou jsem kdysi začal právě touto, v pořadí druhou knihou (první díl v knihovně neměli), šlo o ucelený popis událostí na pacifickém válčišti. Druhý díl přivádí čtenáře do období po Midwayi, kdy Američané nesměle přebírají iniciativu a přenášejí boj na území, které japonští váleční jestřábové považují za své. Stále si ještě pamatuji, jak neochotně jsem svazek vracel. Když jsem zjistil, že autorovo dílo vychází v novém vydání, okamžitě jsem si koupil celý komplet a stále ho považuji za skvělou investici.
Pokud jde o mě, kniha neobstála v souboji s časem. Nebo ne s časem ale s mým věkem. Jako chlapec jsem ji tenkrát ještě jako Ostrov pokladů četl mnohokrát a vždy jsem se k ní rád vracel. Mou nejoblíbenější postavou byl, pravda, Dlouhý John Silver, ale to už k dětství patří. Považte, byl jednonohý, krutě nemilosrdný a zároveň byl naprosto skvělý. Dlouho potom, co jsem dospěl, jsem si knihu znovu koupil (můj původní výtisk zmizel v píscích času), a tehdy se právě ukázalo, že už s ní nejsem na stejné vlně.
Další z knih, které si budete číst pouze doma, pokud tedy nepatříte k jedincům, kteří používají padesátikilové pytle brambor jako hakisak. Tato třídílná rodinná sága je totiž poněkud neskladná a víc jak tříkilogramová hmotnost člověka také neponouká k tomu, aby si s knihou vyrazil posedět někam ven, nebo aby mu zpříjemnila cestu do práce. K celé záležitosti mám jen jednu výhradu; nevím, jak to mají ostatní, ale můj výtisk je značně poškozený střelbou :-) A pokud jde o jednotlivé příběhy; Kmotr u mě bodoval jednoznačně více než obě další části.
Co k tomu napsat? Agatha Christie svého času představila světu svérázného belgického detektiva, na kterého jsem jednou narazil i já, a okamžitě jsem si ho oblíbil nejen pro jeho vyšetřovací metody, ale i pro řadu jeho drobných podivnůstek. O této knize v žádném případě neuvažujte, pokud si čtete rádi/y ve vlaku nebo v autobusu, s tímto rozměrným, bezmála tříkilovým svazkem budete mít co dělat i doma. Provedení je opravdu velmi pěkné a po přečtení bude ozdobou každé knihovny. Pokud se do ní vejde.
Stejně jako u prvního dílu vlastně nevím, jak okomentovat něco tak úžasného. Prostě jen listujete a žasnete nad Burianovým géniem. Nádherné.
Tento svazek nejsem schopen náležitě okomentovat. To se prostě musí vidět. I kdyby se v knize nevyskytoval text (kromě popisu obrázků), byl bych šťastným majitelem.
Miroslav Šedivý odvedl na této knize, v níž popisuje řecký boj za svobodu proti Osmanské říši pořádný kus práce, což musím ocenit, přestože mě některé informace tu a tam zarážely. Jde ale o to, že bych nikdy nechtěl psát historickou knihu o dění na Peloponésu nebo Balkánském poloostrově. Ten chaos by na mě byl až příliš. Pro mě bylo náročné sledovat už jen všechny Valdštejnovy změny stran a koalic, ale Valdštejn byl proti Řekům ještě zlatý.
Knize jsem bez váhání přiklepl plný počet hvězdiček, protože v ní autor podrobně dokumentuje, jakým způsobem požírá zvrhlý, totalitní režim ty, kdo se podíleli na jeho vzniku. Ne, čtenář tu v pravdě nemusí litovat žádnou z obětí, vždyť tady chladní, disciplinovaní černí likvidovali hlavně neukázněné, nařvané hnědé. Litovat musíme hlavně životů těch, kteří jimi platili mimo tuto noc.
Říkejte mi třeba Starej Zvrhlej, ale Strach nad Albrechtovem je takovým brutálním bizárkem, že se u něj nedokážu nebavit. Text je na některé čtenáře možná až příliš zvrhlý a zvrácený, za mě tam ty "úchylárny" nejsou jen tak samoúčelně a autor je tak dokonale provázal se svérázným humorem, že je výsledkem jakási nechuťárna plná cynického humoru, která mě baví i při opakovaném čtení. Doporučuji jen čtenářům se silným žaludkem a smyslem pro netypický, černý humor.
Američané mají svého Lovce duší (Johna Adamse) my máme Lovce přízraků. A pan Markovič u mě na svého slavného "kolegu" od FBI věru neztrácí ani metr. Kniha kterou dali s Viktorinem Šulcem dohromady je zajímavá, napínavá, syrová a v podstatě odporná, protože popisuje vyšetřování, při nichž se spoluautor musel setkávat s naprostým lidským odpadem. V průběhu četby jsem v sobě musel dusit opakované návaly vzteku.