Duchovní léčba deprese pomocí všímavosti - Jak se osvobodit od chronických pocitů neštěstí
Mark Williams , Zindel Segal , John Teasdale , Jon Kabat-Zinn
Pokud jste někdy bojovali s depresí, neztrácejte naději. Tento váš cyklus chronických pocitů neštěstí vám může pomoci jednou provždy prolomit technika všímavosti, kterou se naučíte v této knize. Jedná se o jednoduchý, ale velmi účinný způsob věnování pozornosti svým nejnáročnějším emocím a životním zkušenostem. V této knize vám čtyři uznávaní a speciálně vyškolení odborníci na léčbu deprese vysvětlí, proč se v důsledku svých obvyklých pokusů dostat se ze své špatné nálady pomocí „myšlení“ či usilovné snahy se z ní „vyhrabat“ pouze ještě hlouběji propadáte do své deprese. Prostřednictvím moudrých vhledů a jednotlivých lekcí, které čerpají jak z východních meditativních tradic, tak z moderní kognitivní terapie, vám názorně ukáží, jak odložit mentální návyky, které vás přivádějí do stavu zoufalství, včetně neustálého přemítání nad svými problémy a sebeobviňování, abyste mohli čelit svým životním výzvám s větší odolností.... celý text
Literatura naučná Zdraví
Vydáno: 2017 , Fontána (Dobra & Fontána)Originální název:
Mindful way through depression
více info...
Přidat komentář
Mnohdy není problémem to, co se nám stane, ale spíš to, jak si problém interpretujeme. Protože právě tím, jak okolnosti interpretujeme, rozhodujeme, jak se budeme cítit, zda propadneme do deprese nebo najdeme řešení...
Kniha prečítaná ešte pred pár rokmi v origináli, už vtedy ma zaujala. Je teda logické, že som sa tešil na preklad, ktorý sa náhodou celkom podaril. Jediné, čo ma sklamalo bol preklad názvu knihy - namiesto možného "Všímavá cesta z depresie" vybrala prekladateľka niečo, čo degradovalo inak serióznu knihu na úroveň new age ezoblábolov. Preklad názvu evokuje, že pôjde o akési spirituálne mumbo jumbo, pritom MBSR a MBCT sú programy vyvinuté odborníkmi a podložené hromadou výskumov. A pochybujem, že mindfulness ako taká je "duchovná".
K samotnej knihe. Prečítal som knihy o všímavosti od Kabat-Zinna aj Williamsa a spol., oboje ma obohatili. Aj v tejto knihe sa niektoré veci zo spomenutých dvoch opakujú.
Kniha vám síce nedá presný postup á la "robte toto a toto a do 30 dní sa zbavíte depresie a budete vysmiati ako mesiačik na hnoji", to je skôr doména odpadovej new age literatúry a kurzov za tisíce. Naučí vás ale techniky práce s pocitmi a vnemami a to aj tými nepríjemnými - pomôže ich pochopiť a postaviť sa im zoči - voči, nie ujsť pred nimi. Samozrejme to chce prax a neustále cvičenie, no ide to. Pri depresii je tých negatívnych pocitov a myšlienok dosť, preto príde vhod siahnuť aj po inom spôsobe ich spracovania, než lieky.
Hoci sám využívam MBSR (alebo sa o to aspoň snažím), nepohŕdam klasickou medicínou. Myslím, že všímavosť v kombinácii s rozumnou medicínskou starostlivosťou (tzn. nie neustále ládovanie liekmi) a dobrou psychoterapiou dokáže byť obrovskou pomocou, silnejšou, než len samotná medikácia antidepresívami.
Prekvapilo zistenie, že Zindel Segal je pôvodom Ukrajinec, vždy som ho podvedome považoval za Američana.
Tentokrát se netypicky zdržím bodového hodnocení, protože by nebylo objektivní. Myslím si totiž, že pro spoustu lidí bude tahle knížka nesmírně užitečná. Já jsem se s ní však minula, protože jsem naladěná na jinou vlnu. Jedná se o propracovaný podrobný návod k několika meditačním praktikám, které mohou s největší pravděpodobností mnoha lidem skutečně pomoct. Ovšem já a meditace ... to nejde dohromady. :o) Nicméně jsem ji přesto přečetla, protože vedle zmíněných návodů v ní bylo také nespočet zajímavých postřehů a glos, které mě oslovily, takže i já jsem si z ní nakonec něco odnesla. :o)
„Být všímaví, znamená, že na chvíli odložíme své posuzování a hodnocení věcí, na chvíli se vzdáme svých bezprostředních cílů pro budoucnost a přijmeme přítomný okamžik takový, jaký je, namísto toho, abychom se snažili, aby byl takový, jaký ho chceme mít my.“
„Vždy si pro sebe vysvětlujeme svůj život a svět a následně emočně reagujeme spíše na tato svá vysvětlení než na holé skutečnosti.“
„Špetka laskavosti a dobrotivosti vůči sobě samým je moudřejší reakce na pocity ohrožení než tuna analyzování v rámci snahy daný problém vyřešit.“