Dudáci, draci a kouzelné víly
Liba Švrčinová-Cunnings
Irské rčení praví, že jediný způsob, jak zachovat příběh, je předat ho dál. Zkušená autorka i cestovatelka Liba Švrčinová-Cunnings si toho je dobře vědoma, a tak se díky ní čtenáři seznámí s řadou legend a příběhů spojených s dávnou historií britských ostrovů, ožívajících a doprovázejících poutníky při výpravách po keltských stezkách napříč Irskem, Walesem a Skotskem. V knize nechybí již tradiční mapy jednotlivých treků ani spousta zajímavostí pro čtenáře i dobrodruhy chystající se poznat svět na vlastní kůži. Irsko, Severní Irsko, Skotsko, Wales. Čím vším přitahují? Čím jsou si podobné? Čím se liší? Co mě volá zpět? Kam bych se vrátila? --- Pro Irsko a Skotsko, stejné keltské kořeny, stejné kořeny v gaelském jazyce, stejné třenice s Angličany, stejně prastará osídlení, stejná nucená emigrace. Wales na tom byl jen o chlup lépe. Navzdory všem těm podobnostem, každá země je tak odlišná, tak náladová, tak barvitá, má natolik různý národní charakter, že se vzájemně nedají srovnávat. Bohatá a rozmanitá zeleň Irska a zároveň bolestná minulost, která se odráží v irské duši dodnes, nedořešené a rozpolcené problémy Severního Irska se stále otevřenými ranami, drsná krása Skotské vysočiny, která po tisíciletí formovala odolnou a bojovnou skotskou povahu, mírumilovná krajina Walesu, z těch čtyř území nejvíce smířená se svým osudem být součástí Anglie, to vše zanechává na cestovateli stopu. Chtěla bych se tam ještě vrátit? Určitě. Zcela určitě. A také vím kam. Skotská vysočina vyhrává na celé čáře a k tomu ještě láká ostrov Man a Cornwall. A je znova se na co těšit. Život je krásný! (ze závěru knihy)... celý text
Přidat komentář
Pomalu přecházím od skuhrání "já chci na cesty" ke čtení cestopisů. Ne že by to pomáhalo.
Iritují mě autobusové zájezdy ve stylu objet co nejvíce významných míst za co nejkratší dobu, díky nim jsou turistická místa zavalena a ztrácí na své atmosféře (dodnes mi vyvstane na mysli šok ze Stonehenge nebo jezera Loch Ness, ke kterému jsem celé dny putovala pěšky).
V případě autorky je tento způsob poznávání pochopitelnější a naštěstí kombinovaný s vlastní trasou, organizací i pěšími výpravami. Ale i tak je to skákání z místa na místo.
Příjemné jsou jednotlivé legendy míst (klidně jich mohlo být více), připomněly mi kouzlo Irska i Skotska, jedinečnou náturu těchto zemí.
Celkově průměrný cestopis o nadprůměrně krásných oblastech.
U této knihy mohu říct, že jsem rozhodně čekala úplně něco jiného. Nějaké fantasy nebo jen mýty. Ale ne, tady dostanete rozhodně něco jiného, i když ani o pověsti nebo historii rozhodně nebudete ochuzeni.
Autorka vypraví knihu ve formě deníku z cest po Walesu, Skotku a Irsku. Kniha obsahuje krásné fotografie a k některá místo nebo události jsou doplněny zajímavostmi – ať už ohledně výslovnosti, nebo mýty. S autorkou se smějete, během dne několikrát zmoknete, dostáváte se do zapomenutých míst, kde už dávno vyšlapané cesty zarostly, ochutnáváte speciality a v duchu doufáte, že Vás to také jednou potká. Rozhodně mě navnadila na cestu jen s batohem a po vlastní ose.
Knihu jsem měla jen půjčenou z knihovny, ale v nejbližší době ji mám v plánu pořídit do osobní knihovny a podívat na další autorčinu tvorbu.
Velice pěkně napsaná cestopisná kniha od naší rodačky LŠ žijící v Kanadě.Na adresu autorky jsem několikrát napsal poděkování..
Její první kniha Bez slitování mě naprosto dostala. Paní LŠ přišla o to nej ...jako žena a v těchto jejich dalších knihách nachází a popisuje svůj smysl života. Výpravy po Himalájích , nyní Irsku , Wellesu a Skotsku jsou opravdu barvité , přestože to jsou kolikrát oblasti deštivé , mrazivé a dalo by se říct , bez barvy. I další kniha o Kanadě se pěkně četla.. děkuji
Ps. Paní autorka mi na e mail odpověděla , což mě pochopitelně velmi potěšilo
Paní Liba nezklamala ani do třetice. Další skvěle napsaný cestopis, tentokrát z mých nejvíc nej oblíbených zemí, a všechny v jedné knize, co víc si přát.
"V Irsku člověk nikdy neví, co ho čeká - kopne do kamene a neví, jestli se za ním skrývá kus historie, kouzelná víla v blankytné říze nebo nějaký taškář leprikón s housličkami a rudým plnovousem."
"Často jsou po krajině roztroušené stromy, jednotlivě, o samotě. Větrem jsou všelijak pokřivené a vychýlené do strany. Ty jsou podle irských legend posvátné. Slouží vílám jako žebřík, jako spojení mezi zemí a jejich říší. Mají těch různých víl mnoho druhů a nedoporučuje se je dráždit."
Co krok to tisíc let stará hrobka, dolmen nebo polorozpadlý klášter. Atmosféra v Irsku, Skotsku a Walesu je nasáklá magií i bájnými příběhy, které se předávají celé generace. Doporučuji vychutnávat po doušcích, společně s autorkou cestovat prstem po mapě a to vše doplnit zlatavou whiskey a pustit si k tomu irský hospodský písničky.
Štítky knihy
mytologie cestopisné příběhy Skotsko Wales Irsko cestování Velká Británie druidové keltská mytologieAutorovy další knížky
2009 | Bez slitování - Drama rodinné msty |
2019 | Dudáci, draci a kouzelné víly |
2014 | Himálajský deník |
2017 | Takhle velká ryba a další příběhy z Kanady |
2024 | Himálajské ozvěny |
Asi jsem čekal něco víc, než úvahy o životním prostředí, rozostřené černobílé fotografie a nákupy v Tescu...