Dvě tváře - Soukromý život osvětimských vrahů
Nina Majewska-Brown
Ann, esesmanova žena, která se právě přistěhovala do Osvětimi, se v novém domově zpočátku necítí dobře. Je vyděšená, protože ještě nikdy svého milovaného Hanse neviděla tak unaveného. Nabývá přesvědčení, že jeho práce musí být skutečně těžká a vyčerpávající, protože její muž je podrážděný. Nejvíc ji trápí to, že jí nechce říci, co přesně dělá, což v ní vyvolává ještě větší neklid. Ann nepochybuje o tom, že neustálý kontakt s těmi zločinci v pruhovaných pyžamech se negativně odráží na jeho zdraví. Po úmorné práci v osvětimském táboře se esesmani vraceli do svých domovů, přímo do náručí svých žen a dětí. Nedaleko za táborovými dráty pěstovali růže nebo chovali králíky, v zahradách radostně poštěkávali psi. O jejich pohodlí se starali vězni a místní civilisté, kteří pro ně museli pracovat. Esesmani pili v místní kantýně, chodili do veřejného domu, jezdili na výlety a zamilovávali se do děvčat z okolí. Některým se život v Osvětimi tak zalíbil, že jej nechtěli opustit. A někteří se tam vraceli dokonce i po válce.... celý text
Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: 2021 , VíkendOriginální název:
Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz, 2020
více info...
Přidat komentář
Opět kniha, která je s tématem války a zároveň splňuje páté z témat letošní čtecí výzvy.
Vyprávění života Ann, manželky člena německé válečné jednotky z jejího pohledu. Všichni spolu žijí v barácích nedaleko Osvětimi které kdysi sloužily jako ubytovny příslušníkům SS a jejich rodinám.
Nacistické myšlení si zběsile razí cestu vpřed a zanechává za sebou vymyté mozky. Lidé včetně Ann slepé věřili tomu, co slyšeli, četli nebo viděli. Ann byla ženou někoho kdo denně vraždil nevinné, ale měla celou dobu za to, že jde o trestné stíhané lidi . Včetně Židů a ostatních "vězňů v tom pruhovaném."
Dostávala dary v podobě drahých kusů oblečení a šperků, ale nevěděla, že pocházejí od Židů "levně" za cenu jejich pracovního nasazení a života.
V knize najdete fotografie vyobrazující život velitelů KT a interiér tábora a předměty používané nacisty za druhé světové války.
Souhlasím s níže uvedeným, velmi zajímavé téma, ale tak nějak rychle spláchnuté. Navíc na mě vždy působí nedůvěryhodně, jak ty ženy esesmanů nevěděly a netušily, co se děje, a pak se divily (nebo ani nedivily). Ano, zdrojů informací bylo málo a propaganda byla silná, ale přeci jen tyto ženy byly nejblíž.
Příběh esesmana a jeho ženy je velmi plytký. Kniha napsaná horkou jehlou. Jediné, co bylo na knize zajímavé jsou svědectví dívek, které pracovaly v německých domácnostech.
Tak tohle se bohužel moc nepovedlo, jako nápad určitě zajímavé, ale buď se to mělo držet románového příběhu o manželce esesmana nebo dokumentu.
Autorovy další knížky
2020 | Tajemství z Osvětimi – Skutečný příběh |
2021 | Anděl života z Osvětimi |
2021 | Dvě tváře - Soukromý život osvětimských vrahů |
2024 | Zachráněna z Osvětimi - skutečný příběh |
Psáno hodně jednoduše, což mi u tohoto tématu nijak zvlášť nevadí.
Moc nevěřím tomu, že by manželky nevěděly, co se děje za plotem jejich zahrádky.