Dve ženy
Beate Hellmann
Život jedné bojovnice série
1. díl >
Eva Martinová, osemnásťročná baletka, dospela k cieľu svojich túžob. Tancuje hlavnú postavu v balete na Gershwinovu Rhapsody in Blue. Mala by byť prešťastná - keby len nemala tie bolesti a podivné uzliny v slabinách, ktoré nie a nie prejsť. Eva si zaobstaráva silné a čoraz silnejšie lieky proti bolesti, zároveň berie povzbudzujúce prostriedky, aby tlmila vedľajšie účinky. Nevedie to však k ničomu dobrému. Eva chudne a večer v deň premiéry po predstavení sa zrúti. Jej domáci lekár ju pošle do nemocnice. Diagnóza znie: Rakovina lymfatických žliaz. Evu preložia na Onkologickú kliniku a tam sa stretne s Klaudiou, ktorá má leukémiu. Dve ženy, ale aké nesmierne rozdielne: na jednej strane pestovaná, naivná, trochu prepiata Eva; na druhej strane Klaudia, dievča z ľudu, bezočivo sebavedomá, bezprostredná. Napriek tomu sa medzi dvoma mladými ženami vyvinie hlboké priateľstvo v ich spoločnom boji proti falošnému súcitu, sebaklamu a strachu zo smrti. V tejto výnimočnej situácii Eva vníma svet z celkom novej stránky. Rodičia, príbuzní a priatelia, ktorí zlyhajú z bezmocnosti, alebo prejavia ľudskú velkost’. Lekári a ošetrovateľky, ktorých súcit zadúša rutina všedného dňa a ktorí často sami nevedia, či v pacientoch smú vidieť človeka, alebo len "prípad". A je tu aj choroba sama, ktorá ich striedavo vrhá z neviery, nádeje, zúfalstva do novej nádeje. Tento román, autentický do posledných detailov a plný psychologického napätia, osvetľuje všetky fázy rakovinového ochorenia a terapie. Je to kniha, ktorá sa vyrovnáva s chorobou a smrťou, čo každý musí zvládnuť na svoj spôsob, je naplnená hlbokým pozitívnym vzťahom k životu, čo dodáva nejednému čitateľovi odvahu. Knihu sfilmoval Carl Schenkel s Jamie Gertzovou, ktorá stvárnila Evu Martinovú, a Marshou Plimptonovou v úlohe Klaudie. O AUTORKE Diana Beate Hellmannová, narodená roku 1958, v tejto knihe vyrozprávala príbeh, ktorý sama zažila. Osemnásťročná, ako baletka v Düsseldorfe, sa po predstavení premiéry Rhapsody in Blue zrúti za javiskom. Diagnóza znie: rakovina. Musí zniesť chemoterapiu, ožarovanie a vyše desať operácií - začal sa jej život do odvolania. Beate Hellmannová po rokoch opísala všetko, čo skúsila. Rukopis poslala hercovi Georgemu Gotzovi, ktorý jej dodal odvahu, aby román uverejnila. Jej román bol sfilmovaný a v knižnej podobe sa stal bestsellerom. Bea Hellmannová dnes žije v Essene, kde píše svoj druhý, takisto autobiografický román a vedie baletnú školu pre deti.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1992 , MotýľOriginální název:
Zwei Frauen, 1988
více info...
Přidat komentář
(SPOILER)
Velmi silná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zejména líčení toho, jak Eva a Claudie bojovaly, mě dostalo. Vše je popsáno do nejmenších detailů a je vidět autorčina vlastní zkušenost. Prošla jsem si něčím podobným, ale o 20 let později, než hrdinky v knize, kdy prognóza již byla díky moderním lékům podstatně lepší, s vysokou šancí na plné uzdravení. I když jsem po nemocnicích strávila v součtu asi 2 měsíce během dvou let, připadalo mi to jako věčnost. A skutečně špatných okamžiků bylo jen malinko. Dva roky nepřetržitého pobytu v nemocnici si vskutku nedovedu (a ani nechci) představit, zvláště když co chvíli člověk balancuje doslova nad propastí. Je ale pravda, že to, co někomu může připadat až děsivé a morbidní, bylo i u nás na denním pořádku – humor mezi smrtelně nemocnými pacienty. Byl vždy, protože člověk se potřebuje zasmát... jen lidé "zvenku" to moc nechápali. Vlastně jsem se zasmála občas i při čtení knihy. Některé popisy a rozhovory mě zkrátka rozesmály. A říkala jsem si, že možná to tak autorka chtěla, ale i kdyby ne, já můžu, protože vím... Třeba velká vizita... taky jsme z mívali legraci :-). Co se také nezměnilo od doby románové Evy, byl strach lékařů, když evidentně něco nevycházelo, jak by mělo. Nikdy se k němu nepřiznali, ale dovedli jsme jim ho vyčíst z očí. A říkali jsme si, že i kvůli nim, kvůli té starosti o nás to nesmíme vzdát.
Dnes už je vše zase jinak. Modernější, bezpečnější... jen bohužel případů stále přibývá. Obrovský stres, jemuž jsme všichni vystaveni, na tom má lví podíl. Nejlepší je zůstat zdravý. Ale když se to nepovede, pak nezbývá, než se nevzdávat. Vydržet ještě chvilku... kdyby to už nešlo, dá se to vzát kdykoli později... ale naopak to nejde, naskočit zpět do vlaku života nelze.
Vzpomněla jsem si, že onkologové tvrdí, že největší šanci na uzdravené mají pacienti aktivní, byť leckdy problémoví. Takoví, kteří s lékaři nesouhlasí, někdy jim i vynadají... tedy žádní "vzorní" pacienti. Eva tomu popisu přesně odpovídala (Claudie také, ale bohužel u ní to nevyšlo :-( ). Snad bude kniha inspirací pro všechny, kdo bojují, anebo mají někoho blízkého, který si prochází podobnou léčbou. Myslím, že i když pokrok v léčbě rakoviny lymfatických uzlin (ale i jiných druhů rakoviny) je nesporný, i tak je nemoc samotná i léčba opředena spoustou mýtů, které knížka pomáhá zbořit.
Vážím si toho, že se autorka s námi podělila o své vlastní zkušenosti a možná proto jsou tak opravdové až mrazí. Zajímavý je i pohled na tehdejší a nynější léčbu, myslím tím prostředí. A popravdě nevím, co je lepší. Dříve byli tito lidé mezi svými se společnou bolestí i strachem. Mohli se vcítit a zapadnout do nové rodiny pacientů, sester, lékařů a tak nějak zažívali stejné potíže, trable, touhy i ztráty. Dnes se léčí jinak. Ze své zkušenosti vím, že něco by se mi líbilo jako tenkrát. Možná to pochopení a vžití se lékařů do úzkostí a obav pacientů, možná ta sounáležitost a pokora spolubojovníků. Zase na druhou stranu by člověk nechtěl být zavřený v tomto prostředí tak dlouho... Nicméně svěřovat se zdravým lidem se svými strachy a třeba se i cítit někdy na obtíž je také drsné. Fajn je, že léčba postupuje stále kupředu a že Ev, které přežily je víc a více. Moc se mi kniha líbila. Líbila se mi i filosofická stránka knihy s mnoha pohnutkami i postupně přicházející vyzrálostí.
S Evou se život nikdy nemazlil a všichni kolem ní měli na ní velké požadavky, což jí naučilo být tvrdou k sobě i svému okolí. 26 měsíců prožila na klinice a bojovala o život. Někdy byla dost necitlivá a se svojí spolupacientkou Claudií dokázaly znepříjemnit život hodně lidem. Hodnotím tak na 4,5 *, někdy je to přecejen trošku zdlouhavé čtení, ale autorka vyhrála víc, než jí bylo předpovězeno, tak je to za 5*
Člověk vůbec nemá představu, co musela Eva zažít a hlavně překonat...
Jsem ráda, že jsem knihu přečetla...
A zanedlouho se pustím do pokračování...
Na to, že se jedná o tak smutné a těžké téma, příběh vůbec není depresivní. Je velmi mile napsaný, s nadhledem, i smutné události jsou vlastně v pořádku....
Kniha, díky které jsem odmaturovala z ČJ když jsem předsedovi komise vyprávěla příběh knihy. Ve čtenářském deníku ( kam nám paní profesorka radila psát všechny knihy nejen povinnou četbu) se pan předseda pozastavil a já se toho chytla a vyprávěla a vyprávěla.
Příběh je moc zajímavý a čtivý
Když jsem tuto knihu četla v r.1997 ještě o rakovině nebylo tolik psáno jako dnes. Byla to nemoc o které se tolik nemluvilo a tím lidé byli málo poučeni. V tomto psychologickém románu se poznají dvě ženy se stejnými příznaky nemoci a tím se stanou k sobě bližší, než lidé z venčí, kteří to tak nechápou a neprožívají.
Jedna z mých nejoblíbenějších knížek a současně jedna z mála, které jsem četla opakovaně. Po letech jsem si na ni vzpomněla a budu si ji muset znovu přečíst.
Kniha pro opravdu silné povahy,drsný boj dvou dívek,Evy a Claudie,s rakovinou. Z dívek se během léčby stanou přítelkyně,ale jedna z nich bohužel svůj boj prohraje. Když jsem knihu četla,tak jsem si uvědomila,jaké mám štěstí,že jsem nikdy nemusela prožívat to co obě dívky,opravdu s pokorou.
Velmi silné čtení, které vás snadno dostane do depresí...
Tohle je excelentně podaný příběh o mladé baletce, které slibnou kariéru utne rakovina. Autorka svůj životní příběh rozpitvala do nejniternějších a velmi intimních detailů. Vracet se ve vzpomínkách k té nejbolestnější minulosti muselo velmi vyčerpávat. Nedivím se, že je z knihy takový bestseller...
Je to surově opravdové, nepřikrášlené a zcela pravdivé vyprávění jedné neuvěřitelně silné a odvážné ženy...
Myslím, že podobně nemocné čtenáře kniha podpoří v jejich boji o život.
Vynikající kniha, jejíž čtení bude často nutné přerušit.
Hlavní hrdinkou je baletka Eva, která onemocněla rakovinou a v knize popisuje svoje zážitky a neočekávanou výhru nad touto smrtelnou nemocí. Ovšem pro mne je v knize klíčovou postavou její kamarádka - spolupacientka, která s ní bydlí na pokoji. Claudie je také smrtelně nemocná a její dny jsou bohužel nezadržitelně sečteny a blíží se ke konci.Ačkoliv si tato dívka nejspíš myslela, že se blíží smrt a nemá už příliš velký smysl plýtvat energií, právě ona na konci svého života vykonala tu nejkrásnější věc, kterou může člověk vykonat pro druhého - nemohla sice zachránit svůj život, ale zachránila Evu. Ukázala jí, jak se prát, nic nevzdávat, říct co si myslí, bránit se, upřesvědčila ji že má právo být naštvaná, křičet, ale také se smát a radovat se z maličkostí. V tom je pro mne tento příběh jedinečný a v mnohém mi otevřel oči. Doporučuji všem, kteří mají rádi knihy podle skutečnosti.
Opravdu silně napsaný příběh. Knihu rozhodně pořídím do své knihovny, vím, že se k ní ještě několikrát vrátím.
Podle obálky bych nečekala, že kniha bude nesmírně autenticky a čtivě napsaná. Děkuji mé kolegyni z práce, že mi ji darovala. Určitě si vydobyla v mé knihovničce své místo.
Kniha má krásne myšlienky . Aj napriek tomu, že dej je veľmi smutný, po jej prečítaní máte obrovskú chuť žiť a ste vďační za všetko čo máte.
ťažko sa hovorí, že kniha sa mi čítala dobre, keď príbeh knihy bol vlastne boj s rakovinou.Príbeh je inšpirovaný skutočnosťou, kde mladé dievča príde o svoj sen stať sa baletkou (vlastne ako baletka tancuje) , ale pri diagnostikovaní rakoviny začne jej boj o život, Premeny je boja o život a zlyhávaní, kedy už nevládze bojovať je naozaj fajn čítaním.
Jedna z mých nejstarších knih.Tehdy to na mne opravdu zapůsobilo. Téma neveselé, ale bez patosu.
Jsem ráda, že jsem si ji teď dala znovu. Je to úžasná kniha o úžasný bojovnici. Vtipný, chytrý, pohled na vážné nemoci z přímého přenosu.