Dveře
Ed McBain
Alex Hardy je úspěšný mladý muž. Nosí ručně šitou obuv, rád se obléká tradičně do anglické česané příze a miluje teskný jazz, jak jej hraje Charlie Parker. Ve své profesi je jednička. Na co sáhne, to se mu daří, má znalosti, je šikovný, na slovo vzatý profesionál. Překvapivě si však vybírá podivné známé: přátelí se s prostitutkami, kterým pomáhá, protože nikdy neví, kdy od nich bude potřebovat protislužbu. Stýká se s malými rybami newyorského podsvětí. Sám do něj totiž patří. Specializací Alexe Hardyho jsou totiž vloupání. Právě se chystá na největší ránu svého života. Může zbohatnout tak, že už do smrti nebude muset vyjít za kořistí. Pečlivě plánuje každý detail chystaného vloupání. Vybírá si komplice z polosvěta - jednonohou prostitutku a „kolegu" lupiče. Věří si. Roky se řídí heslem, že nejsou na světě dveře, které by se nedaly otevřít - záleží jen správné volbě nástrojů. Netuší, jak velkou má pravdu. Dopustil se hrubé profesionální chyby.Otevřel i ty dveře, které pro úspěch akce měly zůstat zavřené. Pustil si k srdci ženu, která je z jiného světa než on, čestnou a poctivou, bez pochopení k jeho způsobu života. Čas od času Ed McBain s chutí zanechá psaní policejní kroniky 87. revíru a ve volném románu mimo série zúročí nápad, který nejde zasadit do policejního rámce. Učinil tak i v roce 1975 touto knihou, pro niž se tehdy schoval za pseudonym Ezra Hannon. Tím dotáhl do konce mystifikaci, za kterou by až na charakteristicky brilantní styl a schopnost stavět napínavý příběh v odlišném přístupu k látce nikdo nehledal mistra policejní procedury. Román měl úspěch, chvála se dotýkala především autorovy schopnosti realistického vykreslení podsvětních postav a jejich životů. Autor poté zahnal pseudonym do zapomnění a k románu se přihlásil jako Ed McBain.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2003 , BB artOriginální název:
Doors, 1975
více info...
Přidat komentář
Ale jo, nebylo to špatné, taková oddechovka. Žádné velké napětí, připadali mi skoro všichni takoví víceméně slušní. Ale v baráku bych je mít nechtěla, aby mi tam udělali binec.
S touhle detektivkou jsem si splnila jedno téma do výzvy. Nebylo to špatný čtení, ale četla jsem od autora lepší.
60%
Rozhlížet se není trestné, i když člověk zkoumá místo, které hodlá ještě týž den dopoledne vybílit. Dealer se tváří strašně nenápadně, je ještě nenápadnější než chlapík s pistolí za opaskem.
__________________________________________________________________________________________________________
Jde o samostatnou detektivku, pěkné čtení o životě jednoho zloděje. Nějak mi tam scházel konec, myslela jsem, že se ještě něco bude řešit, že Alexe zatknou nebo tak něco... Tady se chovalii policajti jako hlupáci. Je to spíš průměrné čtení, ale pokud se chcete naučit, jak odemknout dveře, jak se dostat do trezoru nebo vyřadit alarm, je to v knížce hodně podrobně popsáno.
Dovolenkové oddychové čtení od mého oblíbeného autora. Domnívám se, že se osamocené příběhy daří méně, než ty ze sérií. Ani opakované čtení mne nepřesvědčilo o opaku. Průměr.
Trochu jiný styl detektivky pohledem lupiče, kterému se daří (i když už si něco musel odsedět). Policie je zde spíš za hlupáky, autor ovšem s nadhledem a s humorem zaciluje správně: mnohdy jsou lupiči vysmátí a policajti jsou trubky. 75%, 9.11.2014.
Žádné závratné čtení které čtenáře nutí číst dál to rozhodně není. Napětí skoro žádné, děj utahaný a akce chybí úplně. Takže přečíst se to dalo ale že bych v budoucnu stáhnul po této knize znovu to rozhodně ne. Slabší průměr je asi výstižné hodnocení.