Eisenhower

Eisenhower
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237306/mid_eisenhower-237306.jpg 3 11 11

Když Dwight D. Eisenhower získal v roce 1952 nejvyšší počet hlasů v dějinách Spojených států, stal se prezidentem nejmocnější země světa, jež navíc vstupovala do desetiletí prudkého hospodářského rozmachu. Proslulý britský historik Paul Johnson nám v novém životopise velkého vojáka a státníka odhaluje základní zdroje jeho mimořádného úspěchu a srozumitelně přibližuje jeho vývoj od talentovaného štábního důstojníka přes pětihvězdičkového generála až k jedné z vůdčích osobností „amerického století“. Johnson vyzdvihuje jeho rozvahu, smysl pro humor a přirozené velitelské schopnosti. Provází nás jeho dětstvím v prostém prostředí Kansasu, léty studia v prestižním West Pointu a dlouhou cestou k nejvyšším vojenským postům. Jednoznačně odmítá názory některých jeho dřívějších kritiků, kteří ho obviňovali z lenosti a nedostatku vůdcovských schopností. Ukazuje ho jako člověka nedoceněné inteligence, energie a sebekázně. Podrobně se zabývá jeho působením v roli vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě, v níž Eisenhower prokázal během nejhrozivějšího konfliktu světových dějin své výjimečné strategické přednosti. Johnson jej představuje jako rozeného vůdce, generála i prezidenta a současně vysvětluje příčiny jeho úspěchu, k nimž patřila jeho nezdolná pracovitost, schopnost vyjít s lidmi, umění spolupracovat s médii, nenápadná důslednost a nesmírná inteligence, kterou dovedně skrýval pod maskou „prostého vojáka“. Právě tyto přednosti jej podle Johnsona provedly nejobtížnějšími fázemi dvacátého století: druhou světovou a studenou válkou, obdobím boje za občanská práva a nelehkými lety mccarthismu. Řada Eisenhowerových myšlenek a postojů z doby jeho působení v Bílém domě, především jeho schopnost udržet vyrovnaný rozpočet, šikovné manévrování tváří v tvář opozičnímu kongresu a jeho obavy z přílišné moci vojensko-průmyslového komplexu, inspiruje i současnou politickou reprezentaci.... celý text

Přidat komentář

Jack93
05.10.2018 4 z 5

Mé první seznámení s Paulem Johnsonem, na jehož ohromnou bibli jménem Dějiny 20. století se chystám už asi dva roky. S ohledem na fakt, že Eisenhower byl podle Johnsona přímý člověk, který dovedně uváděl věci na pravou míru, budu i já ve svém hodnocení výstižný a řeknu vše narovinu.
Od počátku mě udivovalo, jak moc autor Eisenhowera velebí. Takovou chválu do nebes jsem ještě v žádné knize neviděl. Jakmile Johnson zmínil nějakou osobní vlastnost/rozhodnutí, za kterou/které Eisenhower sklidil kritiku, ihned začal "Ikea" obhajovat. Obrana v pořadí 34. amerického prezidenta se knihou táhne jako červená nit. Eisenhower z ní vychází jako člověk, který se jen málokdy spletl a který činil jen správná rozhodnutí. Proto ubírám hvězdičku.
Dílo se mi líbilo, dokonce můžu říct velmi, a četlo se skvěle a nesmírně svižně. Potud všechno v pořádku. Avšak vykreslování Eisenhowera jen v těch nejlepších barvách a jeho neustálé obhajování na mě bylo moc. Není to žádný předsudek z mé strany, ale takto nemůžete žádného politika (a to ani se sebevětším odstupem) chválit. Velkými postavami 20. století jsou Churchill a Roosevelt, ale ani jim se všechno nepovedlo.