Ekonomické základy práva
Michal Janovec , Ivana Pařízková , Eva Tomášková , Johan Schweigl , Jiří Blažek
Učebnice Ekonomické základy práva je skvělým propojením základních informací z oblasti práva a ekonomie. Už v úvodu je vysvětlen dlouhodobý vztah, který mezi oběma odvětvími panuje a zároveň důležitost, proč by studenti těchto oborů měli ovládat aspoň základy oboru druhého. Kromě obecných informací o vztahu ekonomie a práva zde čtenáři najdou i kapitoly o jednotlivých formách ekonomicky činných subjektů, kapitolu věnující se účetnímu pohledu a auditu, financování a úroku (kdy by tato kapitola mohla sloužit i jako základ pro správné/odpovědné finanční chování), kapitolu vysvětlující daně, management a marketing, pracovně právní problematiku a na závěr kapitolu o ukončení činnosti, insolvenci a likvidaci. Kniha je zpracovaná velmi přehledně a věcně. Autoři (odborníci na jednotlivá témata) počítali s tím, že bude kniha sloužit především jako učebnice, díky které čtenáři pochopí úplné základy, vztahy mezi jednotlivými odvětvími a jejich propojení.... celý text
Přidat komentář
Autoři knihy
česká, 1982 Ivana Pařízková
česká Eva Tomášková
česká, 1978 Johan Schweigl
česká, 1981 Jiří Blažek
česká, 1947 - 2024
Jsem po čtení této knihy poněkud rozpolcen… Na straně jedné se jedná o krátkou, rychlou, jednoduchou publikaci, která se snadno a příjemně čte (za dva večery hotovo a dokonce i víte o co šlo). Na straně druhé je to spíše než cokoliv jiného slovníček. Informace v publikaci podané jsou tak banální a triviální a povrchně, až trapně podané, že kdokoliv kdo má za sebou střední školu (ať gympl, nebo odbornou) musí většinu podaných informací více, či méně znát. Ve střední jsem prošel dvěma roky účetnictví, dvěma roky ekonomie, o čtyřech letech práva a veřejné správy nemluvím, do toho přidejte první rok na univerzitě… Čili ne, tato publikace mě vlastně o nic moc neobohatila krom – terminologie. V tomto gardu je kniha užitečná, protože termíny podává poměrně jasně a jednoduše.
Tedy, budete seznámeni s: „formou ekonomicky činných subjektů“ – zde je kladen důraz na různé právní formy v nichž podnikat, po studiu obecné části občana to nezbytně znáte podrobněji, než je uvedeno zde; se základy účetnictví a auditu, tedy vysvětlením rozvah s instituty účetnictví; s financováním a úročením – poměrně zajímavá kapitola, která ukazuje dost názorně jak může podnik shánět peníze, což není marné; daňovým systémem ČR, zde učebnice ostatně trpí na to, že ač byla vydána v roce 2020, došlo od té doby k jistým posunům, například daň z nabytí nemovitosti už součástí našeho systému není (mimochodem, zrušena byla rovněž v roce 2020, což naštve; základy managementu a marketingu – kapitola opravdu ryze terminologická; ekonomickou sférou pracovněprávních vztahů – zde musíte nezbytně znát vše, problematická je opět zastaralost (bože to je směšné…), budete seznámeni se superhrubou mzdou, jejíž osud by v současnosti nevyvěštila ani Pýthie; nakonec pak s ukončením podnikání (zrušení, likvidace, zánik, insolvence, konkurz, oddlužení, reorganizace, moratorium – tato kapitola má patrně největší šanci informačního přínosu, bohužel je opět až trapně krátká. Snad napoví, že na každou kapitolu (každou výše zmíněnou problematiku) učebnice má průměrně 20 stran.
Ač jsem psal, že učebnice je pěkně napsaná, jazyková korektura by neuškodila – styl je místy poněkud nevybroušený a dostáváte se do situací, kdy má zaměstnavatel u zaměstnavatele uložit své šperky, což je trochu schizofrenní. Přes to vše k učebnici chovám jisté osobní sympatie, proto nechť je v červených číslech.