Eragon

Eragon
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532134/bmid_eragon-65cb7a66a4ec5.jpg 4 5873 5873

Jeden chlapec, jeden drak, jedno dobrodružstvo. Prvý diel série Odkaz Dračích jazdcov. Fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov po celom svete. Rozpráva príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň. Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (SK)

Eragon, 2002

MichaLela
01.01.2021 4 z 5

Dlouho jsem se knížce vyhýbala, ale když jsem se konečně odhodlala, moc se mi příběh líbil. Ano, inspirace Tolkienem je jasná, ale to mi rozhodně nebránilo si knihu užít a hned jsem se začetla do dalšího dílu.

Elkiss
31.12.2020 4 z 5

Je to pohadka, ale musim uznat ze pekna! Laska, boj, pratelstvi, odplata, necekane zvraty a cesta hlavniho hrdiny a jeho dovednosti nabrane cestou jsou dost uveritelne. Vzhledem k YA je to napsane vazne pekne, i kdyz se pohybuji v jinych kruzich cetby, tak me pribeh pohltil.

stavlamich
19.12.2020 3 z 5

Trochu mě mrzí, že jsem se k téhle knížce nedostala před několika lety, ale až teď, možná jsem ji totiž neuměla nazírat správně a nedokázala jsem si plně užít všechna Eragonova dobrodružství, jednoduše proto, že jsem spoustu scén a zvratů v ději předvídala. Přesto je to napsáno čtivě a vůbec se nedivím, proč mají tuhle modrou bichli čtenáři rádi. Na další díl se určitě také vrhnu.

Neytiri2
15.12.2020 5 z 5

Miluji Eragona a celí jeho příběh.

Kamínekvoku
13.12.2020 1 z 5

Z knihy jsem si neodnesla vůbec nic. Příběh je velmi neoriginální a zároveň dost klišé, asi jako když píšete slohovou práci na fantasy téma v páté třídě, předvídatelné, hloupoučké, neuvěřitelně roztahané. Malý Paolini byl očividně zarytým fanouškem Tolkiena, znát to bylo.

Patricie235
13.12.2020 odpad!

Tak tohle mě hodně nechytlo. Čekala jsem to mnohem lepší. Do čtení jsem se musela nutit a nakonec jsem to vzdala a knihu odložila, i přes to, že mi zbývali poslední čtyři kapitoly. Už jsem se do toho nechtěla nutit... Za mě prostě ne

RaDaR26
13.11.2020 4 z 5

Krásná a čtivá série ze světa dračích jezdců. Nenechte se odradit nepovedeným filmovým zpracováním! Kniha je (jako vždy) tisíckrát lepší!

Alnima
06.11.2020 5 z 5

Krásná fantasy z pera Christophera. Neskutečně promyšlená fantasy se vším, co by podle mě měl tento žánr mít. Je to vlastně jedná z mých prvních fantasy, co jsem přečetla a od té doby se mi těžko hledá něco, co by se tomuto dílů alespoň trochu přiblížilo a nebylo to příliš drsné.

Badass_girl
05.11.2020 5 z 5

Moje vstupní brána do světa fantasy. Ze začátku mě docela odrazovala tloušťka knihy, ale když jsem se začetla, děj běžel jako po másle a nemohla jsem přestat číst. Obdivuji Paoliniho, že v tak mladém věku dokázal napsat tak úžasnou fantasy.

aktijnov
31.10.2020 4 z 5

Trochu mi vadí knihy, které si nechávají otevřený konec, aby autor prodal další díl.... Na druhou stranu je to krásná fantazie plná zajímavých příběhů a obrazů.

Netopýr_5
26.10.2020 5 z 5

Nej, asi o chlup vyhrává nad sérií Hraničářův učeň...

Sany33
26.10.2020 5 z 5

Ak vezmeme do úvahy, že autorovi bolo v dobe písania iba 16 rokov, kniha je mega pecka. Ak by som tento fakt nezohľadňoval, kniha je iba pecka. Odkaz dračích jazdcov je v dohľadnej dobe jedna z mala dobrých fantasy ság. Paolini vytvoril Alagasiu na to aby hrdinovia jeho kníh mohli zažívať epické dobrodružstvá a aby sme my ako nestranný divák mohli ich osudy prežívať s nimi. Obľúbená postava: Brom. 98%

kokrokr
22.10.2020 1 z 5

Nechápu, jak někdo může tohle dětské žvatlání považovat za kvalitní příběh.

LillyM.
20.10.2020 5 z 5

Zvláštní, o knize Eragon jsem už samozřejmě slyšela, ale jaksi mě úplně minula.
Byla to krásná knížka, kterou autor napsal když byl ještě opravdu mladý. Mně to přišlo mnohem lepší než některé fantasy série❣.

LiLLu
03.10.2020 5 z 5

Moje prvni cela audiokniha, bylo to krasne! Vubec jsem to necekala protoze jinak uz bych ji mela davno prectenou:-)

temna.vila
01.10.2020 5 z 5

Eragon je jednou z mých prvních fantasy sérií a rozhodně úplně prvním setkáním s draky, kterým jsem absolutně propadla. Zamilovala jsem si magický svět, který Paolini vytvořil. S postavami jsem se rychle sžila a hltala jsem každou stránku. Eragona můžu doporučit rozhodně každému!

Nel-ly
15.09.2020 4 z 5

Člověk to četl před 17 lety a stejně si to pamatuje (možná i proto, kolikrát to četl znovu ve svých nácti). A musím říct, což mě potěšilo, že i po těch letech mě čtení stále velmi bavilo a to je co říct. Pro mě a moje knihomolské já na základní škole je tohle absolutní srdcovka, která mě baví číst i v dospělosti.

StarPopcorn
08.09.2020 5 z 5

Výtečná série, četl jsem i originální dračí jezdce, ale byl jsem malý a nedočetl jsem je :(
Ale už tehdy to na mě zanechalo dojem
A tahle knížka všechno tohle oživila!

ydnac
07.09.2020 5 z 5

NEJLEPŠÍ SÉRIE O DRACÍCH !!!!!!!!! :-)
DOPORUČUJI :-)

Vencio
27.07.2020 5 z 5

Odkaz dračích jezdců je výtečná série s detailním světem, a přesto je vlastně velmi jednoduchá po dějové i jazykové stránce. Stylem bych sérii přirovnal k Harrymu Potterovi, a právě mladší čtenáři z ní budou jistě nadšeni a dovede je to i k další literatuře, což je dnes potřeba, jelikož porozumění textu je mezi mladou populací skutečně špatné. Děj je v zásadě jednoduchý - starý řád je zničen zlým králem; odboj proti němu existuje, má dokonce dílčí úspěchy v podkopávání jím nastoleného režimu, ale na rozhodující ránu nemá ani zdaleka sílu, a tak se čeká na nějaký zázrak. Tím se stane mladý jinoch a jeho kamarádka z obálky, přesto ani jeden z nich nespadl z višně a časem příběh napoví, že nic není náhoda. Hned od začátku je však jasné, kdo je dobrý a kdo špatný, a tak to prostě je a bude. Vztahy zde jsou téměř vždy podobně přímočaré a vývoj postav také není nijak závratný. Proto lze knihu považovat za předvídatelnou, k tomu se také váže nepropracovanost některých dílčích částí, jako jsou třeba bitvy a jiné konflikty - hlavně ze začátku plánování v podstatě neprobíhá a vždy se spoléhá na jeden moment a nehledí se na dosavadní vývoj. Vyjímkou je závěrečná bitva o Ilireu, i když zde by se také našly mouchy, pokud je chce čtenář hledat.

Postavy jsou, jak jsem již naznačil, poměrně ploché a jednotvárné. I když nějaká ta výjimka by se určitě našla, například Murtagh či ze zmínek jiných postav Selena a samozřejmě draci. Jejich popis se v jiných knihách obvykle zužuje na pouhé zbraně, zde to jsou skutečně myslící bytosti s vlastní historií a světonázorem. A přestože jsem výše psal o jednoduchosti a přímočarosti v lehce negativním duchu, tak k drakům se to hodí a Safařiny monology o nejefektivnějším řešení mě mnohdy rozesmály. A také jsem se dozvěděl, jak moc mají draci rádi medovinu :) Přestože z mého pohledu nejsou postavy zrovna silnou stránkou knihy, tak za zmínku určitě stojí Zdravý mrzák, i když jeho linku bych si představoval jinak, a Angela s kočkodlaky - ti se ale z určitého pohledu opět blíží drakům, a tím se dostávám zase na začátek.

A ke zdejším negativním komentářům - co se týče jazykové stránky, tak pokud je kniha určena mladším čtenářům, tak by bylo poněkud mimo očekávat stejný jazyk jako třeba v Malazské Knize padlých. U plagiátu/inspirace je to sice o něco složitější, jelikož podobnost je místy skutečně zřejmá, ale já bych zase tolik kritický nebyl (tedy až na úplný závěr, to rozhodně šlo udělat jinak), jelikož základy fantasy žánru jsou "dané" a u jiných příběhů na to nikdo v takové míře nepoukazuje. Na ději založeném na putování se toho také mnoho originálního vymyslet nedá, ale Safira je pro mě prvek, který daný stereotyp alespoň částečně rozbíjí. Také je velmi pozitivní, že série nekončí jen zabitím zloducha a všichni hned domů - zde se nejprve upevňuje nově nastolený řád, i když následné provázání členů koalice po dosažení cíle by chtělo lépe popsat, dále třeba udělenému statutu Teirmu nerozumím a ta věc s kouzelníky by také určitě neproběhla tak hladce; politika zde není zkrátka úplně realistická, ale opět - vzhledem k hlavní cílové skupině čtenářů to vlastně nevadí.

Přesto všechno jsou Dračí jezdci dobrou sérií a za pouhou kompilaci je rozhodně napovažuji, jelikož tematika draků není příliš častá (o Anne McCaffrey jsem se dozvěděl až ze zdejších komentářů a určitě se k ní také jednou dostanu a za relevantní odkaz, nejen neurčité plácání o kopírování, děkuji). Jediným zásadním negativem pro mě byla ta černobílost postav, bylo by pěkné najít i jiné bravy anebo se alespoň více zaměřit na charaktery záporáků, a ne to odbýt "král byl šílený a pomstychtivý ... ostatní lačnili po moci". I přes určité výtky, tak určitě 5/5 za celou sérii.