Experimentální poezie

Experimentální poezie
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493032/bmid_experimentalni-poezie-dIK-493032.jpg 5 10 10

Reprint proslulé antologie světové konkrétní a experimentální poezie, která původně vyšla v jediném vydání v roce 1967 a dlouhou dobu byla prakticky nedostupná. Její editoři Josef Hiršal a Bohumila Grögerová v ní soustředili ukázky z díla více než stovky autorů z dvaceti zemí světa a v doslovu napsali, že je obtížné předvídat, které z mnoha směrů, snah a metod budou výchozí pro další vývoj básnického experimentu. Někteří tvůrci se od něj odvrátili, jiní naopak postupy dříve osvojené rozvíjeli či přicházeli s metodami novými, jejichž pomocí dále zkoumali kvality a funkce jazyka, jeho manipulovatelnost a zneužitelnost. Výtvarně orientovaní autoři pracovali rovněž s vizuální stránkou textu a s typografickými prvky, jež je někdy zavedly až k obrazovému minimalismu. Často se přitom zaměřovali na svobodu jazykové i obrazové hry, humor, ironii a princip náhody. Reprint původního vydání vychází u příležitosti výstavy SETINY, pořádané ke stému výročí narození Bohumily Grögerové. K vydání připravila Helena Šantavá.... celý text

Přidat komentář

Dobraadresa
07.04.2024 4 z 5

Památník národního písemnictví udělal parádní věc, když vydal reedici téhle klasické knížky. Postupy v ní obsažené můžou dneska už působit mírně antikvárně a málokterý text vás dostane do kolen, ale svoboda a kreativita, které z výboru a překladů Hiršala a Grögerové vanou, v člověku vyvolávají chuť něco stejně potřeštěného zkoušet i dneska.

Pablo70
19.04.2021 5 z 5

Jako školák jsem někdy při chůzi ve městě hrával hru se slovy, řekl jsem si třeba: od Mototechny po Hudební nástroje budu skandovat „veverka“. A tak jsem kráčel a potichu vyrážel s každým krokem to slovo, až za chvíli ztratilo svůj význam a stalo se jen rytmem tří slabik opakovaných v magickém rytmu, a divil se tomu, že slovo může ztratit to, co ho dělá slovem – tedy právě svůj význam, za chvíli se změnilo v mé mysli k nepoznání. Haha, co tvoří základ experimentální poezie? „Základním principem experimentu je pohyb, dynamismus reagující na uzavřenost básnických forem, které jsou v určité chvíli pociťovány jako vyplněné a tedy nedostačující. Z takového pohybu se rodí i poezie nového vědomí.“ Slova ztrácejí svůj původní význam, hra „odstrojuje jazyk“, nastupuje vizualizace, konstrukce, konstelace, demonstrace...
Sbírka Experimentální poezie vyšla v době velkého rozvolnění v ČSSR, roku 1967. Sám Josef Hiršal se takovou poezií zabýval a najdete zde jeho kousky. Výbor obsahuje kolekci experimentální poezie z celého světa a Hiršal s Grögerovou odvedli skvělou práci, když dokázali přeložit téměř všechny příspěvky, které překlad snesly (tedy mimo těch čistě grafických hříček), najdete je v obsahu.
Kniha vyšla v malém nákladu a sehnat ji dnes je už trochu obtížné. A byla také zakázaná, ne, na těch básních nic politického není, ale Josef Hiršal podepsal Chartu 77. Každý, kdo ji má ve své knihovně, si může užít chvíle radosti ze hry se slovy, tedy pokud ho baví třeba skandovat pro sebe na ulici třeba slovo veverka tak dlouho, až se rozplyne na jednotlivé slabiky…
Pane Hiršale, paní Grögerová, díky!


Hodža
16.01.2016 5 z 5

Měl jsem to štěstí, že jsem na tuhle knížku narazil v jednom antikvariátu...