Extrémní science fiction
* antologie
Název antologie Extrémní science fiction mluví za vše. Ty nejlepší vědeckofantastické příběhy vždy posouvaly žánr až za hranici, o které jsme dosud nepřemýšleli či o ní dokonce ani nesnili, braly nás s sebou do světů, které jsme si předtím neuměli představit. Dvacítka skvělých tvůrců moderní science fiction se nás pokusí překvapit odvážnými vizemi, které se odehrávají za hranicemi reality a dosavadních představ. Skvělé povídky od Stephena Baxtera, Grega Beara, Gregoryho Benforda, Pat Cadiganové, Grega Egana, Harlana Ellisona, Iana McDonalda, Roberta Reeda, Alastaira Reynoldse, Clifforda D. Simaka, Charlese Strosse, Theodora Sturgeona a mnohých dalších v úžasné nové antologii! Sestavil Mike Ashley.... celý text
Povídky Sci-fi
Vydáno: 2009 , TritonOriginální název:
The Mammoth Book of Extreme Science Fiction, 2006
více info...
Přidat komentář
Přemyslel jsem, co je extremalního podle Ashleye na těchto povídkách, a co je spojuje. Ve většině z nich, děj je přesunutý hodně do budoucna - o miliony a miliardy let, často lide existují jen jako virtuální bytosti, které si svobodně zvolí tělo a pleť, a je to možné díky nanotechnologií. Ale skoro všichni autoři příběhů podřizují jednotky totální společností, která rozhoduje o jejích být či nebýt. Tehdy totalita budoucna je podle anglicky mluvících autorů asi nevyhnutelná... What a pitty.
B. Vallance (1909) vidí tuhle totalitu ještě možná jako varování, zbytek autorů ale asi jako nezbytnost. Nejméně se mi líbily: povídka Simaka (1932: vycucaný z prstu příběh, ukazující Boha jako vědce-experimentátora, který nemá vůbec zájem o lidstvo a dívá se na ně zvnějšku mimo časový rámec jako na nepovedený experiment), a Oltione (nechutný a nesměšný...prd, ale možná je tohle slabé jen pro Slovany, jakože nejsou zvyklí na fekální narážky, když dávají přednost genitálním). Prozatím velmi vtipný Sturgeon, a velmi zajímavý: Ellison, McDonald a Egan. Tehdy já jsem měl radši ty nejnovější historky.
Na přečtení poměrně náročná záležitost, což je dáno hlavně tím, že sci-fi zde obsažené je opravdu extrémní. V některých případech jsem je úplně nepochopil, ale v těch zbývajících jsem byl docela spokojen - a "A talíř vzal roha se lžící" je naprosto úžasná.
Pod extrémnosťou si predstavujem niečo iné, v tomto prípade by som nazval túto antológiu skôr Experimantálnou science fiction. Svojou kvalitou až na poslednú poviedku obstáli hádam všetky poviedky. Teda niektoré viac a niektoré menej. Viac mi sadli poviedky z prvej polovice, ktoré už boli staršieho dáta a ktoré boli písané tak trochu konzervatívnejším (toto slovo pritom fakt neznášam) štýlom. Tie novšie hard scifi o nanotechnológii a rôznej forme vedomia už išli dosť mimo mňa. Neboli zlé ale akosi som v nich nenašiel pevný bod, o ktorý by som sa zachytil.
Napriek výhradám hodnotím antológiu ako veľmi dobrú, občas nie je od veci si prečítať aj nejaký alternatívny text.
Scifi mám rád, ale tato kniha mě nějak neoslovila. Líbila se mi tak 1/3 povídek, ale více se bavím při čtení A.C.Clarka nebo Asimova.
Část díla
A talíř vzal roha se lžící
2003
Anomálie
2001
Dlouhý hon
2002
Dny Solomona Gurskyho
1998
Jader Benzen
2006
Autorovy další knížky
2009 | Thriller |
2008 | Tichá hrůza |
2020 | Nejkrásnější dárek |
2016 | Lesní lišky a další znepokojivé příběhy |
2015 | Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení |
Ako kazda antologia ponuka subor poviedok lepsich a dobrych. 1/3 poviedok je skor filozofovanim o buducnosti. Par tychto filozofickych poviedok som ani nedocital. Uspavali ma...