F. L. Věk II.
Alois Jirásek
F. L.Věk je největší pětisvazkové dílo a také umělecky hodnotné a vrcholné Jiráskovo dílo o našem národním obrození. Jirásek dokázal, že jedinec, ale celý lid tvoří dějiny. Líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktínském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách. F. L. Věk je veliké klasické a historické dílo naší literatury.... celý text
Přidat komentář
Pokračování románu je opět zajímavé.Poznáváme nové postavy,jejich povahy,,radosti,starosti a hlavně František Věk pozná tu pravou,jak já jim vždycky tu lásku jemnou,plného citu a upřímného srdce přála,to já vždycky obrečím.Velký posun v dějinách a korunovace českého krále.
Několikrát jsem viděla seriál vysílaný televizí, skoro nikdy jsem si ho nenechala ujít , až nyní mi nějak proklouzl. A tak jsem se rozhodla si román přečíst. A nelituji. Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. Z knihy mám krásný pocit. D o p p o r u č u j i.
Krásná knížka, víc popisna než první díl. Kniha je víc o vlastenectví, je v ni mnohem více postav, místy trochu zdlouhavé pasáže, ale celkove moc pěkná kniha.
O něco víc mě chytil první díl. Jak se ten druhý točí už i kolem jiných postav a ty známé se zase trochu komplikují na úkor toho, co předváděly v předchozím díle, nějak mi to nebylo tolik po chuti jako jednička. Ale pořád to je dobré a nevidím důvod, proč se Jiráskova tvorba všude prezentuje jako ta, která se nedá přečíst.
Příběhy studenta Věka jsou u konce, nastupuje život obchodníka. Román se v jednom momentě protne s jinou Jiráskovou sérií a to U nás. V Praze se nahromadí zvědavci z celé země, aby se podívali na jedinečnou korunovaci a v ulicích je možné spatřit nejenom Věka s přáteli, ale také zde nezmíněnou výpravu z Padolí.
I pokračová zatím vypadá velice zajímavě. Uvidíme jak se Jirásek rozepsal v dalších dílech.
Všechny díly jsem četla na střední škole, měli jsme je doma vázané v kůži. Klasika. Dneska už bych se do tak rozsáhlého díla nepustila. Patřilo to k době, ve které knihy vznikly. Stačila jsem i jiné věci, které patří k životu .
Četla jsem v březnu 2013. Podle mých poznámek:
Hezké vydání s mnoha pěknými obrázky (černobílé i barevné) od Adolfa Kašpara.
Skoro jako televizní seriál.
Dobře se čte. Hezké.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1970 | Staré pověsti české |
1951 | Psohlavci |
1965 | F. L. Věk I. |
2000 | Temno |
1955 | Z Čech až na konec světa |
Klasika povinné četby.