Krvavá čest

Krvavá čest
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140755/mid_krvava-cest-eLR-140755.png 4 22 22

Vrcholný středověk se nesl ve znamení náboženských a světských válek, morových epidemií a dalších pohrom biblických rozměrů. V této temné době byli nositeli rytířských cností spíše lapkové a chudina, než rytíři hájící vlastní zájmy. Tyto motivy se zrcadlí v povídkách akčních i hororových, poetických i dobrodružných. Odhalte pod rouškou dějin silné příběhy dávných hrdinů! Antologie Krvavá čest spojuje nové fantasy povídky výrazných osobností domácí scény do barvitého obrazu vrcholného středověku. Vedle textů Leonarda Medka, Pavla Renčína a dalších zde najdete také novelu Martina D. Antonína z prostředí templářských tažení na Blízký východ. Povídková antologie Krvavá čest je dalším příspěvkem do volného cyklu Fantastická historie, který spojuje velkolepou tradici české historické prózy s moderním přístupem současných tvůrců podivuhodného žánru fantasy. Sestavil Ondřej Jireš.... celý text

Přidat komentář

evilunicorn
14.12.2024 4.5 z 5

Podle mě hodně povedená sbírka..Rozličné náměty povídek a různá časová období kam jsou umístěny,dělají z jejich čtení hodně příjemný zážitek.Mě to velmi bavilo, historická fantasy se stává pomalu ale jistě jedním z mých nejoblíbenějších subžánrů.. Půl hvězdy přihazuji za ilustrace, které povídky skvěle doplňují. Bavilo!

ludek.n
30.12.2023 4 z 5

Druhá povídková sbírka z cyklu Fantastická historie sestavená Ondřejem Jirešem se nese ve stejném duchu jako její předchůdce Memento Mori a nabízí šest fantasy povídek, jednu lepší než druhou. Začíná to hned Leonard Medek se svým vikingsko-děčínským dramatem, který sahá až do temných útrob země a představuje nám dobu, kdy v českých zemích vládli Přemyslovci zase z trochu jiného pohledu. To Martin D. Antonín se s Drslavem Hrotem vypravil do Svaté země za dědictvím, ale brzy nechá svého hrdinu obléknout bílé roucho s červeným křížem na prsou a pošle ho proti legendárnímu Saladinovi a jeho vojskům. Být tahle novela kratší, možná by byla top, takhle přenechala nejvyšší příčku Vilmě Kadlečkové a jejímu keltskému dobrodružství v Sherwoodském lese. Jazykem starého druida vyprávěný příběh dokáže nadchnout snad každého, protože tohle má sílu i nápad. Skvělá práce! Pozadu ostatně nezůstala ani Alexandra Pavelková. Její Řeka je kouzelná, pohádková, temná, krutá i laskavá v jednom. Pavel Renčín s Hněvem božím i Jan Galeta s Doborskou skálou měli tu smůlu, že je Ondřej Jireš zařadil až za skvělý ženský tandem, který jim vzal vítr z plachet. Při takhle kvalitně obsazeném závodě už prostě neměli šanci handicap dohonit, a byť jsou jejich příspěvky pořád kvalitní, své ženské kolegyně už z vrcholového piedestalu nesesadili. Já jako čtenář jsem z takové prvotřídní nadílky samozřejmě nadšený...


Franc
15.05.2017 2 z 5

Chtě nechtě musím jít proti proudu zveřejněných komentářů. Kniha mě moc neoslovila. Žádná z uveřejněných povídek nebyla natolik výrazná, aby mohla celkový dojem z knihy zvrátit. Ať už témata samotná, kombinace historie a fantasy, způsobu zvoleného vyprávění v daný okamžik utvořil takový guláš, který byl v daný okamžik pro mě hůře stravitelný, a do jeho konzumace jsem se musel až nutit.

Kniha nebude špatná, autoři to s textem bezesporu umí, leč v tomto případě se asi nesprávná kniha dostala do rukou nesprávného čtenáře. Výsledné hodnocení nebude asi vůči knize spravedlivé a nebude dostatečně zohledňovat její kvality, toliko spíše odráží mé dojmy z přečteného, které v daný okamžik nejsilnější nebyly.

Galadwen
20.08.2016 4 z 5

Antologie s povídkami překvapivě vyrovnané (a dobré) kvality, které všechny něčím zaujmou. Mně osobně nejvíc sedly texty Saladinova lampa, Řeka a Doborská skála, nejméně mě zaujal Renčínův Hněv Boží, nic mě ale vyloženě nezklamalo.

Aredhelka
02.08.2016 3 z 5

Kniha má rozhodně co nabídnout :)

cori
25.05.2014 4 z 5

Antologie přináší historickou fantasy zasazenou do období vrcholného středověku. Nejvíc mě zaujaly povídky Starýma očima, za tisíc let (V. Kadlečková), Saladinova lampa (Antonín) a Život za život (L. Medek).