Faraonův komplot
Philipp Vandenberg
Anglický profesor Shelley dostane podezřelou nabídku. Místo svého pána se však na nebezpečnou schůzku vypraví jeho horlivý sluha Omar. Je zazděn v hrobce a jako zázrakem po týdnu objeven živ a zdráv, s vypáleným cejchem Tadamanu na paži.Omar nemá o této tajné organizaci sebemenší tušení, ale má dostatek důvodů, aby se o ni zajímal. Se znamením kočky a podezřelý pro své styky s nenáviděnými Angličany se mladý Omar najednou ocitne bez možnosti obživy, nikdo mu nevěří a ani on neví, na koho by se měl obrátit.Navíc je nešťastně zamilovaný do Halimy, která zmizela... Po řadě neuvěřitelných dobrodružství se Omar zaplete do sítě zrádných a dvojsečných her tajných služeb evropských mocností, které v Egyptě pátrají především po hrobu Imhotepa, v němž má být uloženo nejen nesmírné množství zlata, ale i klíč ke znalostem, které po smrti geniálního stavitele upadly v zapomnění. Imhotepovo tajemství však chrání viry jakési neznámé smrtelné choroby...... celý text
Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: 1998 , Vade mecumOriginální název:
Das Pharao-Komplott, 1990
více info...
Přidat komentář
Kniha začíná hádankou, kdo dal lístek do kočičky. Rozbíhá se děj, je tu mrtvý, pak není mrtvý a pak zase je. Dozvíte se celý jeho život. Dost nereálný s nečekanými zvraty. A pak kniha skončí. Vy nevíte, kdo dal lístek do kočičky a vlastně to je jedno, protože po přečtení knihy máte 10 dalších otázek: Proč a jak?
Vandenbergove knihy mám rád. Dobre sa čítajú aj keď v tejto som sa trošku strácal, v tých tajných službách, niekedy som nevedel kto je kto. Príbeh to bol zaujímavý i napínavý a ako je pre Vandenberga typické, hoci ešte žiadnu záhadu (aspoň z toho, čo som čítal) neobjasnil, vie čitateľa upútať spojením faktov a fikcie.
Nejdříve dost zamotané, ale pak se čte sama. Nesmí však být brána jako dějiny Egypta, i když, kdo ví, Imhotepův hrob ještě odkryt nebyl.
Příběh této knihy se otevírá záhadnou smrtí v aukční síni v roce 1978. Mrtvým má být jistý egyptský starožitník z Düsseldorfu Omar Moussa. Na místě se v sošce kočky najde papírek s tajemným textem "Murderer No 73" a zde se začíná odvíjet příběh, který nás zavede do Egypta na počátku 20. století a pátrání po ztraceném hrobu geniálního stavitele a lékaře Imhotepa, jenž má ukrývat hromady zlata a tajemství prastarého vědění... Philipp Vandenberg a jeho egyptské příběhy mě v poslední době prostě baví. Dokáže velmi dobře popsat politické, náboženské a sociální poměry v Egyptě před, během a po 1. SV, jako by tam v té době sám žil. Ta atmosféra káhirských ulic, žhnoucích pouští a starověkých záhad je neuvěřitelně cítit z každé stránky, jako byste sami stáli ve stínu velkých pyramid. Když do děje navíc vstoupí tajné služby několika zemí, včetně egyptské organizace Tadaman, je zaděláno na velmi zajímavé dobrodružství. Nejvíc mě však baví, že si u Vandenberga většinou vůbec nejsem jistý, co jsou historická fakta a co je výplodem autorovy fantazie. To si pak zkouším vyhledávat další informace a skutečnosti na internetu. Já mám tuhle uvěřitelnost hodně rád a ve spojení s dobře napsaným příběhem je to pak velmi příjemné čtení. A ne jinak je tomu u této knihy.
Tato kniha samozřejmě neunikla mému "egyptskému" období, které v plné síle proběhlo již před lety, ale i teď si ráda přečtu podobnou knihu. Knihy Philippa Vandenberga jsou skvěle napsané a není tomu jinak ani v tomto případě. Doporučuji.
Autorovy další knížky
2003 | Král z Luxoru |
2008 | Faraonka - Ze života královny Hatšepsut |
2005 | Akta Golgata |
2000 | Purpurové stíny |
2005 | Páté evangelium |
Trosku zmatecne, ale historicke knihy muzu a nakonec se mi pribeh moc libil