Farářův konec
Josef Škvorecký
Literární předloha pro celovečerní film - čerpá z pravdivé události. Do malé horské vesničky přichází muž, vydávající se za faráře, stane se ve vesničce vlivnou osobou, nakonec je odhalen a tragicky umírá. V knize je 21 stran fotografií z filmu.
Přidat komentář
Nejdřív jsem viděla film, pak jsem objevila jeho literární předlohu. Kapánek se liší, ale ne moc. Film má výhodu v tom, že Schorm do něj obsadil samé hvězdy československé kinematografie 60.let v čele s Vlastimilem Brodským. Samozřejmě jsem si je při četbě knihy stejně k jednotlivým osobám dosazovala...
Příběh je kratičký, trochu banální, mnohdy komický a občas smutný. Ovšem Škvorecký to se svými postavami vždycky uměl. Vkládá jim do úst neuvěřitelné perly a vytváří tak lidi z masa a kostí. A člověk si vzpomene na tu hroznou dobu 50. let kupodivu s ironickým úsměvem:
-Někdo možná řekne: k čemu je nám taková stříkačka. Pravda, u nás jsme s požáry skoncovali. Dodržujem všechna protipožární opatření, takže nějaká vzpoura živlů je vyloučena. Ale já vám řeknu jedno: ta stříkačka je tu proto, kdyby někoho napadlo nějaký požár založit, aby ho varovala. Lidé se mají mít rádi, a jeho počínání by bylo marné. U nás už nikdy žádný požár nebude! Záštitou toho je nám na věčné časy tato stříkačka! -
Opět rozmáchlé gesto - a v té chvíli samozřejmě odkudsi zazní zoufalé:
- Hoří! -
A ještě jedna milá zajímavost. Postavu nevěsty Anny psal Škvorecký pro svou ženu Zdenu Salivarovou. Ovšem co této noblesní dámě tehdy vložil do úst, to je s podivem:
...A vtom do sadu vtrhne Anna - co vidí (svého novomanžela sápajícího se po místní héteře Majce), promění ji v lítici. Vrhne se po Majce, vyrve ji z Toníkova objetí a obě se pustí do křížku. Tak, jak to dívky dělají. Hlasitě se párá plátno blůz, vlasy bez sponek divoce víří v klubku nohou a rukou.
- Ty děvko! Ty kurvo votahaná! Necháš mýho muže! -
Moc hezká knížečka (i film). Doporučuji k přečtení i ke shlédnutí.
Autoři této knížky pojali své postavy s úsměvnou nadsázkou, ale nešetří je a servítky si neberou. Skutečnost bývá ale mnohdy jiná než se na první pohled zdá a nám se nabízí možnost toto lidské hemžení rozplést...
Roztomilá, útlá, ale také místy smutná kniha o podvodníčkovi, který kdesi v zastrčené vesničce "páchal" dobro. I tam jsou stejní lidé, jako všude jinde (třeba v Praze), pouze těch zloduchů je méně, i když přiměřeně.
Bylo geniálně zfilmováno (v čase, kdy to ještě na poslední chvíli šlo) režisérem E.Schormem.
Působivá kristovská alegorie. Do role nehledaného spasitele se obsadí bizarní mesiáš, falešný jako pětka, přesto však opravdovější, než by se mohlo na první pohled znát. Končí to fiaskem, jak už to tak v životě bývá.
Vzácný příklad toho, jak to dopadne, když filmové zpracování vůbec nezaostává za knižní předlohou. Ostatně, autor se sám ve filmu mihne a moc mu to tam sluší :)
Roztomilé dílko, vlastně scénář k filmu. Moc se neliší. V obraze velmi zábavné, v textu připomínka vtipných obrazů. Nejlepší jsou hlášky po Kostelníkově prvních zpovědích: "Je vám šoufl, pane farář?" "Ne, můj milý, jen ten kalich hořkosti je někdy příliš trpký..." a při předvádění obrazu Krista: "Kam se hnou, Kristus je pořád sleduje..." :-) Brodský je výborný.
Po přečtení této knihy si člověk může říct jenom "kam na to ten Škvorecký chodí?" A tak to asi u díla od dobrého spisovatele má být.
Štítky knihy
zfilmovánoAutorovy další knížky
1964 | Zbabělci |
1990 | Prima sezóna |
1990 | Tankový prapor |
1991 | Mirákl |
1965 | Legenda Emöke |
Biblické podobenství v pouťové féerii naroubované na budovatelskou realitu padesátých let dvacátého století v totalitním Československu. Za mě prakticky bez chyby. Doporučuji.