Fikční světy
Thomas G. Pavel
Kniha Fikční světy, která jde za strukturalistický úhel pohledu na narativitu, přináší globální teorii fikcionality opřenou o kulturní antropologii. Vychází z filozofické teorie možných světů, kterou spojuje s formalistickými přístupy k literatuře a mytologii. Pavel zpřístupňuje hluboké pochopení heterogenity textů, zároveň se ale snaží o to umístit fikci do vztahů ke kognitivním a imaginativním funkcím. Argumentace vychází ze specifických logických a lingvistických představ a vede k obecným spekulacím o náboženství, kultuře a estetice.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2012 , AcademiaOriginální název:
Fictional Worlds, 1986
více info...
Přidat komentář
"Teorie fikce tudíž stojí před třemi úzce provázanými oblastmi zkoumání: aspekty sémantickými, které vedle metafyzických otázek zahrnují demarkační problémy typu hranic fikce, vzdálenosti mezi fikčními a nonfikčními univerzy, velikosti a struktury fikčního univerza; pragmatikou fikce, od níž lze očekávat zkoumání fikce coby instituce a jejího místa v kultuře; a stylistickými a textovými omezeními týkajícími se fikčních žánrů a konvencí." (s. 104)
Pavel ve svém úhlavním díle věnujícím se fikčním světům literatury nastavuje výzkumnou agendu, která trvá dodnes. Zajímavé dílo, které přebírá koncept možných světů z oblasti modální logiky, a snaží se jako jedno z mála prvních děl nastavit autonomní zkoumání literárních světů. Podnětné čtení.