Gataca
Franck Thilliez
Komisař Sharko série
< 4. díl >
V mrazivo strhujúcom príbehu sa znova stretávame s hlavnými postavami predošlého Thilliezovho románu Syndróm E, komisárom Sharkom a poručíčkou Henebellovou. Archeológovia nachádzajú pozostatky skupiny neandertálcov, ktorých zavraždil kromaňonec. Jedenásť mužov za mrežami. Spáchali barbarské zločiny a všetci sú... ľaváci. Aké prepojenie môže existovať medzi vraždami, ktoré od seba delí viac než 30 000 rokov? Je tajomstvo zla ukryté v genetike? Dedí sa z generácie na generáciu prostredníctvom génov, alebo je podmienené spoločnosťou a kultúrou, v ktorej žijeme? Napätie, nečakané zauzlenia, prekvapivé súvislosti a informácie.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2014 , Artforum (SK)Originální název:
Gataca, 2011
více info...
Přidat komentář
Bichla mě vokradla vo šlófčení - nemoh sem ju přestat lóskat a ráno sem byl jak zavalené horník. Fakt těžká špica, jenom z tech řetězců DNA mě málem šlehlo. A ještě ve finálce zjištění, že i druhá datlica vod hemonky je ťuhýk...
Začátek velmi pomalý, samé vyšetřování a pátrání bez napětí či akce, ale jinak velmi zajímavé čtení. Po předchozích knihách jsem čekal něco víc. Nepřipadalo mě to dost odborné jak tu někteří píší, vše je srozumitelně vysvětleno, jen ten příběh je zbytečně natahovaný. Nejvíc se mě líbilo Slovo na závěr : fikce a skutečnost jsou téměř shodné, leváci můžou zapátrat v odborné literatuře. Příběh založen na pravdivých vědeckých faktech což se mě na Thilliezových románech líbí.
Na knihu jsem narazila náhodou, není to žánr, který bych aktivně vyhledávala. Ale uchvátil mě. Striktní dělení linek dodržovalo děj přehledný a přesto konzistentní. Dějová linka mě nadchla obzvlášť v návaznosti na vědecké odkazy. Chápu, že pro někoho může být příliš detailní a vědecká fakta vyčerpávající, mě to vzhledem k mému oborů studia sedlo.
Trochu moc komplikované zápletka, hodně informací o DNA a osobní problémy hlavního hrdiny a jeho (ex)partnerky.
Osobně jsem s touto knihou měla problém a to celkem velký. Nemohla jsem se začíst - rozjezd byl pomalý, pak to však nabralo spád.
Nicméně pro mě byl kámen úrazu odbornost. Chvílemi jsem tomu nerozuměla a musela jsem číst několikrát po sobě.
Děj měl spád, kniha byla svižná, ale moc technická.
Ovšem nebrání mi to, avych si přečetla další autorovi knihy.
I když předchozí díly se mi moc líbily, tenhle byl zatím nejděsivější. Aniž bych cokoliv chtěla prozradit z děje, tak název knihy napovídá vlastně vše. A pokud jste důvtipní, hlavní motiv je nasnadě.
Sharko tentokrát se znovu střetne čirou náhodou se svou bývalou kolegyní, a i když to není lehké, začnou spolu pracovat, jenže je to hodně nebezpečné, každý navíc prochází svým soukromým peklem. Každý se vydává zprvu jinou cestou vyšetřování.
Tolik o DNA a neandrtálcích, kromaňoncích a domorodcích jsem už dlouho nezjistila, jako zde. A rozhodně ne nudnou formou.
Velmi zajímavý příběh,sice jsem musela místama číst pomaleji,abych to pobrala ale stálo to za to,super.....
Tento diel som prečítal po dlhšej prestávke, tak som chvíľu tápal. Napriek tomu som bol celkom spokojný. Dobrý námet, aj keď trochu komplikované vyšetrovanie a nie každému čitateľovi bola jasná problematika genetiky. Typické pre ľudstvo, že v snahe po poznaní sa hrá na Boha a pritom nepoznáme sami seba. Vždy sa nájde nejaký šialenec, ktorý to chce zneužiť, nie na to aby tvoril, ale aby ničil a ešte to považuje za prospešné.
85% - Trochu mě mrzí, že jsou definitivně pryč ty doby, kdy k nám autor promlouval v ich formě přímo ze Sharkovy hlavy a ještě k tomu používal (ve srovnání s jinými detektivními příběhy) neobvykle pestrou květnatou mluvu plnou přirovnání, čímž se v mých očích příjemně odlišoval od "konkurence". S objevením se Lucie Henebellové v předchozím románu Syndrom E, dělí vyprávění mezi Sharka a právě Lucii, a i když je náhled do jejich uvažování pořád nečekaně hluboký, už to v porovnání s prvními dvěma romány není ono. To je ovšem jen to málo, co mě na tomto thrilleru mrzí. Autor tentokrát zkoumá násilí napříč časem a prostřednictvím zločinů, které hlavní protagonisté vyšetřují, si klade otázku, zda lze násilí jakýmsi způsobem zakódovat už do samotné lidské DNA. Je patrné, že toho o tématu má autor hodně nastudováno - a to mě vždy baví, když se při čtení také něco málo dozvím. Jak souvisí kosterní pozůstatky kromaňonce nalezeného v jeskyni vysoko v Alpách společně s kostrami neandrtálské rodiny, kterou surově vyvraždil, s podobně agresivním vražděním, které se Lucie tak osobně a tragicky dotýká? A jak souvisí s tajemným amazonským kmenem? A proč jsou to všechno leváci, které zkoumala první z obětí studentka Eva Loutsová? A mají Sharko a Lucie poznamenaní na celý život obdobně tragickými událostmi, které je připravily o to nejdražší, vůbec naději na společnou budoucnost? Popravdě tihle detektivové, které pohání vpřed až patologická touha něco si dopadením pachatelů v sobě vyřešit, jsou v současné detektivní tvorbě už poněkud obehraní (a těžko věřit tomu, že by je dohromady svedla taková náhoda), ale jsou napsaní čtivě a člověk to s nimi prožívá ať už chce nebo ne.
Vynikající román se zajímavým tématem DNA, hodně odborných věcí z tohoto tématu, ne vždy jsem všemu porozuměla. Nicméně velmi čtivé od začátku až do konce, přečtena jedním dechem
Za to jací jsme vděčíme DNA. Tato kniha se zabývá negativními vlastnostmi, které potomci mohou v rámci DNA podědit a když se do toho vloží ještě šílení vědátoři, máme tady slušný příběh. Sice to složité rozebírání nositelky genetické informace v první části knihy by mi stačilo stručnější, ale zvládla jsem to. A používání levé ruky vůbec neznamená, že z člověka vyroste násilník. Vím to bezpečně, tak se mě to dotklo, pane Thilliezi :-).
Díl, který mě s konečnou platností připoutal k této sérii. Oblíbila jsem si ústřední dvojici a případy, které spolu řeší a budou řešit, beru jako napínavý doplněk:-). Navíc mám ráda detektivky, které odkrývají i něco víc než postupné pátrání po zločincích. A jelikož jsem již dříve četla 7. díl, věděla jsem, že pro hlavní hrdiny bude i líp, a mohla si tak klidněji vychutnávat veškeré dějové zákruty a zvraty.
Vynikající thriller z Francie. Otevřený konec z předchozího dílu tady hezky navazuje. Zase ale hodně brutální.
Nemohu jinak než dát plný počet. Jedna z nejlepších krimi vůbec. Doporučuji číst knihy od začátku série, je to pro pochopení děje nejlepší. Vše navazuje. Ale nic se nestane, pokud tak neučiníte. Těším se na další díl :-)
První kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele četla. Pro mě to bylo dost odborně popisující, až jsem se někdy přistihla, že vůbec nevím o čem je řeč a vzápětí jsem vše zapomněla, takže jsem měla spíše v hlavě zmatek. Asi mi nesedí styl psaní, nebo nevím čím mě tato kniha neupoutala. Takový ten výňatek z knihy by mi seděl víc, bez plno věcí kolem.
Na můj vkus v této knize bylo dost odborných témat, na druhou stranu vše bylo dobře vysvětlováno. Za mě komisař Sharko si získal velké sympatie a já budu v této sérii pokračovat dále.
Strach mě kdysi trochu vyvedl ze zajetých kolejí, které v rámci románových detektivek představoval jen severský Nesbø, ale i přes všechny nejasnosti si mě natolik zaháčkoval, že jsem si pořídil všechny předchozí Sharkovy případy. Syndrom E už mě silně chytil a nepustil až do samotného konce a Smrtící DNA se zarývá ještě hlouběji. Bere si na paškál téma genetiky, ohromně působivého odvětví, o kterém se obyčejný smrtelník nedozví jinak než takovýmito prostředky. Od začátku intenzivní nekompromisní čtení, které sice trochu uspěchá svůj konec, to vše ale na úkor otevřených vrátek na další spolupráci i soužití té naší dvojice policejních mučedníků.
Byla to moje druhá kniha tohoto francouzského spisovatele, která mě hodně nadchla. Už dlouho jsem se tak šíleně nezačetla jako u téhle knihy. I první kniha, kterou jsem četla (Krvavý anděl) byl napínavá a měla spád. Tahle kniha mě vtáhla do děje ještě více a já se nestačila divit, co všechno se dá zneužít či použít, aby bylo vytvořeno monstrum. Těším se na další jeho knihy a na to, čím nás, čtenáře překvapí. Už teď jsem ho si určitě právem uložila mezi své oblíbené spisovatele.
(SPOILER) Kniha se nesla v podobném duchu jako Syndrom E, jen to šlo víc do hloubky. Bylo to opravdu zajímavé. Pořád se mi vkrádal na mysl díl s Robertem Langdonem, možná Počátek (?) - nějaké společné rysy jsem v tom viděla. Taková evoluční detektivka :o) Ten, kdo za tím vším stojí - spíš se vykrystalizoval, než že by se to dalo uhádnout. Ta autorova představivost je teda něco. Velmi jsem ocenila, že kniha navazuje na Syndrom E. To s Lucií a dvojčaty mi vzalo dech, hlavně na tom konci to prozření - byť mi tam chyběla i nějaká ta cesta Lucie jak z toho ven (šlo to nějak moc po másle) - kdo četl, pochopí. Ale za co budu hvězdičky strhávat jsou ty bláboly o alergii na laktózu a CJD šílených krav - tady bych opravdu čekala, že autor/překladatel budou trochu rešeršovat, než vypustí tohle na papír, když zvládl/i celou tu složitou genetickou záležitost.