František Ferdinand d'Este
Jan Galandauer
František Ferdinand d'Este bývá nazýván prvním mrtvým Velké války. Vskutku, 28. červen 1914, kdy jej v Sarajevu zasáhl vražedný výstřel, se nesmazatelně zapsal do dějin lidstva. Základním rysem životního příběhu následníka trůnu, a ten především tvoří náplň knihy, je však jeho nenaplněnost, nezavršenost. Po desetiletí čekal na okamžik, až se stane vladařem habsburské říše. Připravoval dalekosáhlé reformy, které jako císař a král v budoucnu provede. Podstatná část Galandauerova díla sleduje, jak chtěl František Ferdinand uspořádat vztahy mezi národy habsburské říše, a obzvláštní pozornost je věnována jeho vztahu k Čechům a Čechám. Vždyť byl vlastně i českým koruním princem, jeho nejoblíbenější sídlo Konopiště se nacházelo v Čechách a jeho milovaná Žofie, kterou zastihla společně s ním vrahova kulka, pocházela ze starého českého šlechtického rodu. Autor se vedle rozsáhlé odborné literatury opírá především o výzkum v českých i zahraničních archivech, dále o různé paměti, denní tisk a publicistiku.... celý text
Přidat komentář
Bylo mu pouhých 50 let, když nelítostný osud ukončil život nejen jeho, ale i manželky Vévodkyně Žofie Hohenberg-Chotkové . Stalo se tak 28.6.1914 (jak víme) v Sarajevu.
Objekt této publikace pouze čekal na okamžik, kdy bude stát v čele habsburské říše.
Nedočkal se toho !
Jak praví autor "´: " stávající císař František Josef zestárl a jeho říše s ním. Na jedné straně ztělesňoval kontinuitu, stabilitu, jistotu, na druhé straně strnulost a sterilitu.
Následník trůnu budoucnost a naději na změnu. Vždyť připravoval reformy, které chtěl později, jako panovník uskutečňovat.
Atentát přerušil všechny plány arcivévody a tak se neví, zda by své naplánované reformy a projekty uskutečňoval ".
Víme, že "Sarajevský atentát" byl záminkou k zahájení krvavé řežby a nového dělení Evropy, kterému se v dějepise říká jednoduše I.světová válka.
Za krátkou dobu se střílelo z Aurory, k moci se dostali bolševici. Poté, za necelý rok byla vyhlášena Československá republika. A netrvalo dlouho, po Mnichově se začali "producírovat" budoucí náckové.
Ale zpět ke knize. Je dobré, že u nás vyšla, protože Arcivévoda František Ferdinand byl jaksi u nás opomíjen - zkrátka nenáviděný Habsburk, aniž by se kdokoli z tehdy " pomazaných hlav " snažil o kapku objektivního pohledu.
To je obsahem této publikace, doplněné bohatou fotodokumentací.
Knihu vždy reprezentuje obálka . Zde krásná - autor Pavel Štefan. Pan Horáček v Pasece nemusí nic dále dokazovat ! Zaslouží si za svou práci hluboké pukrle !
Pěkná biografie o člověku, který rozhodně neměl nudný život a proto čtení této knihy mě opravdu bavilo.
Autor mě shrnul soukromí Ferdinanda z Este- pro mě nic nového, zato při politických koncepcí F.z Este jsem si vzpomněla na jednu místnost na Konopišti( nebyla přístupna turistum, ale děti s učitelkami do ni mohli) pokřtili jsme ji ,, Tradiční sín F.de ESTE" , kde se nacházeli politické koncepce, mapy,fotky z vojenského prostředí. Ale stejně tvoří vyjimku- druhý z Habsburku nenaviděl madarský národ a lid. I když bych docela chtěla mít křištalovou kouli jak by asi vládl nebo jaký by byla za něho rakouská říše.
Smolař. Jak jinak nazvat finále života F.F. d´Este. Kdo ví, pokud by nedošlo k Sarajevskému atentátu, tak zda by vypukla I.SV.
Štítky knihy
životopisy, biografie Habsburkové sarajevský atentát František Ferdinand d´Este, 1863-1914Autorovy další knížky
2000 | František Ferdinand d´Este: Následník trůnu |
1986 | Osud trůnu habsburského |
1998 | Karel I.: Poslední český král |
1981 | Praha 1921 |
1985 | 1945. Nikdy nekvetly šeříky tak krásně |
Pěkně psaná, přehledná monografie, doplněná portréty. Za mě super. Skvělá pomůcka při psaní seminárky.