Freakonomie : skrytá ekonomie všeho
Stephen J. Dubner , Steven D. Levitt
Freakopedia série
1. díl >
Freakonomie, Skrytá ekonomie všeho Co je nebezpečnější? Střelná zbraň nebo zahradní bazén? Když drogoví dealeři mají tolik peněz, proč pořád bydlí u svých matek? Že podvádějí žáci, je známá věc, ale nepodvádějí někdy také učitelé? A je i ten nejčestnější sport prolezlý korupcí? To nejsou úplně typické otázky ekonomů. Jenže Steven D. Levitt a Stephen J. Dubner nejsou typičtí ekonomové. Snaží se klást si jednoduché otázky ze života, na něž není po ruce uspokojivá odpověď, a pokoušejí se odhalit jejich skrytou podstatu. Své odpovědi hledají … v datech. A výsledky ukazují jedno: ZA VŠÍM HLEDEJ EKONOMII! Neboli motivaci lidí zaopatřit si to, co potřebují – zvláště, když jiní lidé usilují o totéž… Nové vydání této, dnes již klasické, knihy je OBOHACENO O VÝBĚR 17 NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH ČLÁNKŮ z blogu autorů. Dozvíte se podnětné a mnohdy provokativní odpovědi např. na tyto otázky: • Opravdu potřebujeme miliony soběstačných pěstitelů? • Nastal již čas pro daň ze sexu? • Snižují násilné videohry skutečné násilí a internetové porno počet znásilnění? • Existuje alternativa k demokracii?... celý text
Literatura světová Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2015 , BizBooksOriginální název:
Freakonomics, 2005
více info...
Přidat komentář
Pro mě zajímavé informace, z kterých lze získat představu, jak kreativně se dá ekonomie aplikovat. Je poznat, že je to kniha amerických autorů, čtivé, občas překvapivé.
Hodně rozvláčné myšlenky, které jsou obecně známé, budí na mě dojem, že vytáhla info z ostatních knih, nebo to může být i opačně, těžko říct.
Na tento druh literatúry som tak trochu zaťažená. Myslím tým ten "To, čo si väčšina ľudí myslí, nie je pravda a my to máme aj vedecky podložené". Ja by som to ani nenazvala ekonómiou, aspoň nie čistou - prímesy psychológie a sociológie sú príliš silné. Kniha je skvele a vtipne napísaná a som rada, že mám doma aj druhú časť, Superfeakonomics. Rozhovor s autormi v závere bol úplne najlepší. ;)
P.S. Ešte som to síce dodnes tak celkom nedočítala... No hlavnú časť už mám za sebou, so don't judge me.
P.P.S. Špekonomie?! Bratia naši, to nemyslíte vážne?!
Jak zmiňuje bob0985, Špekonomie je dost nešťastný název, protože vůbec nevyjadřuje to, co název originálu. Knížka mě bavila - různé příklady z reálného života (třeba proč drogoví dealeři žijou doma u svých matek, ekonomické dopady "černošských" jmen atd.) mi přišly jako skvělé ilustrace vzájemného vztahu mezi ekonomikou a lidským chováním.
Tuto knihu jsem četl v anglickém originále. Název "Špekonomie" mi přijde dost špatný. Kniha poukazuje na to, že ekonomické výsledky nejsou vždy výsledkem ekonomických rozhodnutí. Ke knize existuje taktéž film, ve kterém jsou některé kapitoly rozebrány trochu jinak a dále rozpracovány, některé zcela vynechány. Určité kapitoly mohou být považovány za kontrovezní - k nim se právě vrací i zmiňovaný film.
To je moja prva kniha od ekonomika. Za co najviac dakujem, je objasnenie socialnzch stimulov pri voleni. Uz teraz chapem lepsie seba, preco nevolim, a potvrdilo sa mi to, co som nikdy nevyslovila, ani celkom som si to neuvedomila, skor citila pozorovanim: ze ludia volia preto, aby nevyzerali ako idioti politicky slepi. Ja budem pokracovat v tom, co doteraz, volit nebudem napriek snahe najst program, ktory by bol menej retardovanym pismom pisany a obsahovo realnejsi. Uprimne som bola kedysi sokovana z toho, ako tie programy su pisane, ze by ich lepsie napisal clovek v puberte. Je to hanba, dokazuje to fakt manipulovania s ludmi bez vzdelania. Duplom neverit politike a ignorovat ju po cely zivot, pretoze kniha ukazuje statistiky: vas hlas nie je rozhodujuci. Tiez bolo zaujimave citat o poklese kriminality, len ked sa tato tema prilis casto opakovala, povedala som si, ze to znizuje uroven autorov, dokola to iste omielat na viacerych strankach... paci sa mi vsak, ze zobrali priklady zo zivota, vychova, decka, mena, a z ekonomickeho aspektu podali nejake vysledky, z ktoreho moze sa clovek nieco poucit, zamysliet sa nad tym. Nechyba tu americky optimizmus, citatel ma chut zut zuvacku pri knihe a furtpokyvat hlavou... Ako lahke citanie je to super, ekonomika moralku ditkuje, to je fakt a rada si preletim aj superfreaconomics, pokracovanie.
Vzhledem k tomu, co jsem o této knize slyšel pozitivních ohlasů předtím, než sem se pustil do čtení, mě trochu zklamala. Nicméně i tak se jedná o knihu, kterou člověk poměrně zhltne a která ho mnohdy překvapí svými nečekanými a mnohdy i kontroverzními závěry. Ukazuje, co nám všechno mohou říct nasbíraná data a jejich analýza o světě, ve kterém zrovna žijeme.
Neotřelé pohledy na různé problematiky, z mého pohledu se často jednalo o přílišné rozebírání nějakých detailů na úkor těch zajímavých faktů, které by se do celé knihy teoreticky vešly. Kniha je jinak celkem fajn, čte se taky fajn. Více než 3 hvězdy však dát nemohu.