Anglický zabiják
Daniel Silva
Gabriel Allon / Agent Gabriel Allon série
< 2. díl >
Gabriel Allon je uznávaný a vyhledávaný restaurátor děl starých mistrů, ale současně na částečný úvazek pracuje v nejhlubším utajení pro izraelskou tajnou službu. Jeho oficiální poslání ho přivádí do Curychu, kde má restaurovat obraz ze sbírky bohatého švýcarského bankéře Augusta Rolfea. Přijíždí na udanou adresu, dostává kód k bezpečnostnímu systému, vstupuje do galerie – a nachází majitele mrtvého v kaluži krve. Okamžitě si uvědomuje, že scéna byla naaranžována tak, aby podezření z vraždy padlo právě na něj. Z vazební cely je propuštěn až na zásah svého nadřízeného, šéfa Mossadu Ariho Shamrona, který mu vysvětluje, proč byl vyslán do Švýcarska: Rolfe, někdejší člen přísně tajné organizace pomáhající nacistům vyvážet nesmírně cenná umělecká díla z okupovaných zemí, chtěl úřadům poskytnout informace o obrazech, které Němci za druhé světové války uloupili Židům, a proto musel být umlčen. Současně zmizela jeho sbírka vzácných impresionistů. Při hledání skutečného pachatele naráží Gabriel na překážky, které mu kladou do cesty lidé, jejichž prvořadou snahou je za každou cenu zabránit vyšetřování. Usilovné pátrání ho přivádí na stopu mnoha ostudným tajemstvím, týkajícím se zištné spolupráce švýcarských občanů s nacisty. Jak postupně odhaluje neproniknutelnou pavučinu korupce a podvodu, Gabriel zjišťuje, že musí čelit dalšímu, mnohem nebezpečnějšímu nepříteli – nepolapitelnému atentátníkovi, kterého sám pomáhal vycvičit, bezohlednému nájemnému vrahovi, jenž je znám pouze pod krycím jménem Angličan.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2010 , DominoOriginální název:
The English assassin, 2002
více info...
Přidat komentář
Slunný den ve Švýcarsku. Zatímco pohodlnou vilou zní tóny Albioniho Adagia, v odlehlém koutě rozlehlé zahrady si ve vlastnoručně vykopanem hrobě přiloží předčasně duševně zestarla žena hlaveň pistole k hlavě. Klid švýcarského léta rozvibruje výstřel......
O pětadvacet let později je izraelský restaurátor a zároveň agent izraelské tajné služby Gavriel Allon požádán o zrestaurování známého Rafaela portrétu, jehož majitelem je bohatý švýcarský bankéř. Když dorazí na místo, nachází majitele zavražděného...
Navzdory překážkám, které klade do cesty švýcarská policie, se Gavriel Allon rozhodně uvěřit svému instinktu tajného agenta a pouští se do pátrání. Kdo měl zájem na likvidaci ctihodného švýcarského bankéře? S pomocí londýnského obchodníka uměním a dcery zavražděného bankéře, houslistky Anny, pomalu rozkrývá minulost. Ale v zádech je jim stín profesionálního zabijáka zvaného Angličan.......
Opět vynikající špionážní thriller doplněny nádhernou Albioniho či Saint - Sanse hudební tvorbou. Pět hvězdiček.
Opět super děj, možná ještě lepší než první díl. A to jsem to měla těžší, četla jsem ve slovenštině :-)
Ešte lepšie, ako prvá časť. Pri sérii, ktorá má viac ako 20 častí sa mi pri druhom dieli stalo, že som si povedal, že to nesmiem zhltnúť naraz, lebo.....čo bude potom :) Skvelá detektívka!
(SPOILER)
Špionážní thriller není můj šálek kávy, ale tohle se mi líbilo. Gabriel je moje srdcovka a zajímalo mě, jak se skámošil s Christopherem, což jsem ovšem v tomto díle neodhalila.
V rámci brakové literatury se jedná o velmi slušnou laťku. Především je to čtivě napsané, knihu jsem zvládla za dva dny a prakticky ji neodkládala. V ději autor šikovně buduje napětí, ovšem mám obavu, že se drží stále stejného schématu. U druhé knihy je to pořád dobré, ovšem u dvacáté by mi to asi lezlo krkem. Nejvíc jsem ocenila náhled do historie a rozšíření obzorů ohledně role Švýcarska za druhé světové války (fakt nic moc, ta země mi nikdy nebyla sympatická).
Dialogy byly napsány živě a vtipně, bohužel postavy už tak skvěle nevyšly. Ty hlavní, Gabriel a Anna, ano, ovšem čím se důležitost snižovala, tím byl charakter plošší a zaměnitelnější. Taky jich na stránkách pobíhala děsná spousta a pletly se mi. A ten zabijácký kodex cti (Orsati plus Angličan) mi lezl na nervy. Zloděj je pro ně nejhorší padouch, zato pozabíjet ulici nevinných lidí je naprosto v pohodě.
Jako další problém bych viděla motivaci. Petersonovo závěrečné rozhodnutí působilo hodně unáhleně a neuvěřitelně. Pokud by ho taková věc trápila delší dobu, nejspíš by se choval i v průběhu trochu jinak. Gabriel asi dvakrát vyvede naprostou botu, na takového machra vyloženě trapnou. Například přehlédne Angličana, jehož totožnost už zná, ve chvíli, kdy po něm pátrá, a podobně.
Četlo se to dobře, neskřípal mi překlad ani korektury, obálka je sice hodně prvoplánová, ale měla něco do sebe. Ovšem náměty dalších dílů mě moc nelákají, politiku nemám ráda. Tímto se nejspíš se sérií rozloučím.
To byla ale pěkná detektivečka! Parádně špionážní, tak jak to pan Silva umí. "Anglický zabiják", druhá knížka od bývalého válečného reportéra, kterou jsem četla je opět skvělá. Správný tvrďák a velký sympaťák Gabriel Allon, tak trochu umělecká duše a tak trochu tajný agent už je můj starý známý. Ani tentokrát nezklamal a s chladnou hlavou rozmotal klubko, jehož počáteční nitka vedla až do nacistického Německa. Samozřejmě u toho nezapomíná být ve společnosti ženy pravým gentlemanem....
"Dcery mívají tendenci své otce ochraňovat, i když je považují za prohnilé ničemy."
Gabriel Allon – 2. diel
Jean Ziegler (Švajčiarsko, zlato a smrť): „Škrtať minulosť je vo Švajčiarsku tradíciou.“
Špionážny román z prostredia tajných služieb. Agent Gabriel Allon, ktorý pracuje pre Inštitúciu z Izraela, je zároveň veľmi šikovný reštaurátor starých obrazov. Americký spisovateľ Daniel Silva ho v druhom príbehu zatiahol do smrti vplyvného bankára v Zürichu, z ktorého vily sa stratila vzácna zbierka umeleckých predmetov.
„Moja nenásytnosť počas vojny bola taká bezhraničná ako teraz môj pocit viny. Tu v banke je šestnásť obrazov. Predstavujú zvyšok mojej tajnej zbierky. Prosím Vás, neodchádzajte bez nich. Istí ľudia vo Švajčiarsku chcú, aby minulosť ostala presne tam, kde je dnes - pochovaná v podzemných bankových sejfoch pod Bahnhofstrasse -, a nezastavia sa pred ničím, kým svoj cieľ nedosiahnu.“
Veľmi silný príbeh, v ktorom má Allon zdatného protivníka – nájomného vraha s anglickými koreňmi. K tomu sa musí popasovať aj so švajčiarskou konkurenciou.
„My Švajčiari si veľmi vážime právo na slobodu vyjadrovania, no len pokiaľ sa tým vyjadrovaním nekritizuje Švajčiarsko.“
Ako si nakoniec počínal? Viac prezrádzať nebudem, ale z môjho pohľadu bolo jednanie jeho súperov dosť prekvapujúce, o to zaujímavejšie. Ešte viac však vo mne zarezonoval odkaz tejto knihy. Pre niekoho je to možno brak, pretože sa jedná o oddychový žáner. Ak sa však zamyslím nad pozadím celého príbehu, ktorý siaha až do rokov II. svetovej vojny, mrazí ma pri pomyslení na to, ako sa jedny trápili a umierali, kým iní hromadili majetok a žili na ich úkor; vlastne z toho profitujú dodnes. Toto je prípad Švajčiarska…
„Vaša krajina vymieňala ukoristené nacistické zlato za tvrdú menu. Za zubárske zlato a snubné prstene židovských občanov poskytovala tvrdú menu. Tisíce vydesených židov na ceste do plynových komôr Osvienčimu a Sobiboru uložilo životné úspory do vašich bánk a tie isté banky potom zadržiavali ich peniaze, namiesto aby ich vydali právoplatným dedičom.“
Druhý Allon u mňa zabodoval naplno, takže určite budem s Danielom Silvom pokračovať. A už sa teším na tretiu knihu v poradí – Spovedník.
P. S.: Ak by niekoho tento svet zaujímal ešte viac, Daniel Silva odporúča autorov faktografických diel, ktorými sú napr. Lynn H. Nicholas, Hector Feliciano, Jean Ziegler a ďalší...
Zajímavá, dobře napsaná kniha. Kromě napínavého děje přináší i netradiční pohled na často u nás idealizovanou neutralitu Švýcarska.
Zaujímavý námet odhaľovania nacistických zločinov, ale v dosť sterilnom podaní... poctivá remeselná práca, ale žiadna pridaná hodnota naviac... asi ako keď si u dobrého pekára kúpite voňavý chlebík, ale ak máte chuť na koláč, tak viete, že sa musíte poobzerať inde...
Napínavé, zaujímavé, .... až do konca. Autorovi sa podarilo vytvoriť zaujímavú, sympatickú hlavnú postavu. Určite postupne prečítam ďalšie časti.
Zajímavá kniha s pohledem na špionážní praktiky, ale zaujal mě i pohled na roli Švýcarska v době 2. světové války. Pravdivá role nebo jen výplod fantazie spisovatele?
Moje druhé setkání s Gabrielem a zase pořádná pecka! Jen by mě zajímalo, jak je to s těmi Švýcary a švýcarskými bankami... ale protože jsem o penězích a dalším majetku Židů, co leží od konce 30. a počátku 40. let 20. století v nedobytných trezorech pod Alpami, už víckrát četla v tisku, tak na tom asi něco pravdy bude.
Autor píše tak, že mu čtenář-ka věří. Napínavé, čtivé, zajímavé... až do konce! Jeden přestřel tu sic je, a to útěk Gabriela z "pevnosti" zlotřilého pracháče, ale kdo ví, snad i to je možné.
Po přečtení zatím dvou dílů série jsem rozhodnutá pokračovat postupně ve čtení, naprosto mě to baví. Autore, palec nahoru! :-)
Romány od autora jsem četla postupně jeden za druhým v průběhu asi jednoho roku.
Byly velmi čtivé, napínavé, bavily mě jednotlivé zápletky i hlavní hrdina.
Doporučuji kterýkoliv z nich, Silva prostě nezklame :-)))
Kniha se moc dobre cte a jsem moc rad, ze je zde i misto pro emoce a ne jen drsne plneni ukolu.
Námět zněl slibně, ale to byla asi taky jediná věc, kterou bych na knížce vyzdvihla. Styl psaní mi přišel spíš jako ze 70. let, nesetkala jsem s ničím takovým u současných autorů. Nevím, jestli mi nesedl jen autorův styl nebo obecně nejsou špionážní romány pro mě, ale bylo to takové hodně těžkopádné čtení.
Po 14-ti létech jsem se vrátil k příběhu, který řadím do oné pomyslné lepší části všeho co Daniel Silva napsal. Podařilo se mu vytvořit "klíčovou postavu" svých dalších knih, člověka, který je z poloviny výtečným restaurátorem (tomu se věnuje s nadšením) a z druhé poloviny je chytře využíván izraelským Mossadem jako jejich špičkový agent. Jde o jednu z mála knih, která přibližuje čtenáři onu špinavou úlohu, kterou hrály švýcarské (neutrální) banky za II.světové války a i po ní. Protože značnou část takto všeho nakradeného tvořil židovský majetek, zabraný nacisty, je pochopitelné, že stát Izrael má eminentní zájem o odhalování alespoň části obrovského pokladu, uloženého ve Švýcarsku.
Anglický zabiják, jak je podle něj nazvaná kniha se stává novým, a to významným činitelem v dalších příbězích Gabriela Allona.
Kniha se čte dobře a čtenář , který již něco od tohoto autora přečetl ví, že se může těšit na další pokračování.
Další díl restaurátora a zároveň agenta Mossadu, Gabriela Allona. A jeho další pátrání a vyšetřování vraždy, krádeže a intrik.
Víc mi sedla postava Gabriela a přišel mi lidčtější než v prvním díle. Celkově mě tenhle díl bavil o trochu víc, ale spíše je to tím, že mi přišli zajímavější historické vsuvky o Švýcarsku a jeho chování během války. A víc mi sedl i příběhově. :)
Tahle kniha byla o hodně lepší než první díl série. Autorův styl se už přiblížil stylu napínavého románu a mnohem lépe zapadá do špionážního žánru. Zapojení skutečných historických fakt do dějového rámce dodalo pak ději velmi slušnou dávku uvěřitelnosti. K dokonalosti tomu ještě trochu chybí, ale je to na velmi dobré cestě.
Konec byl trochu překvapivý tím, se linie s postavou z titulu knihy nijak neuzavřela - jsem zvědavý, jestli se s ním v dalších dílech ještě setkáme.
Sérii s Gabrielem Allonem jsem začala Padlým andělem a pokračovala chronologicky až k Černé vdově, takže Anglický zabiják pro mě byl vlastně takový prequel. No musím uznat, že proměna Gabriela je obrovská, tady byl teda fakt hustej, že to tak musím říct, žádnej salónní špion, Ari v plné síle, Eli působící ve Vídni, žádná Chiara, flirtující Gabriel.. wow Návrat do těch starých časů, které jsou všude dále zmiňovány se mi asi líbil víc, než kdybych četla od počátku. Fakt krása,plných pět hvězdiček.
Pěkně zapracovaná účast neutrálního Švýcarska ve druhé světové válce se stala námětem pro účast našeho neporazitelného agenta Mossadu na odhalování příčin série úmrtí a souvisejících krádeží uměleckých děl. Agent přežil a já jdu číst další díl!
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) americká literatura thrillery špionáž
Autorovy další knížky
2003 | Umění zabíjet |
2005 | Agent Mossadu |
2001 | Spící agent |
2004 | Smrt ve Vídni |
2004 | Zpovědník |
Agenta Gabriela dovede zakázka na restaurování obrazu do Curychu k bohatému bankéři, který byl bohužel zavražděn dřív než mohl promluvit. Děj se točí okolo uměleckých děl ukradených Židům za druhé světové války, které následně skončili spolu s jinými židovskými cennostmi v trezorech švýcarských bank.
Neutralita Švýcarska za války jim umožňovala obchodovat i s Němci a zachování bankovního tajemství po válce vedlo k tomu, že jim spousta židovského majetku později zůstala. Jaké množství to bylo už dnes nikdo nezjistí.
Kniha byla napínavá až do samotného konce. Určitě stojí za přečtení.