Georgette píše otci
Anne Gesthuysen
Nevšední rodinná historie propletená s okázalým životem francouzské malířky. Když se Lilie dozví, že otec její kamarádky Hanny je těžce nemocný, okamžitě se za nimi vydá do Dolního Porýní, protože je považuje za svou druhou rodinu. Před odjezdem však ve svém pařížském bytě překvapí lupiče, který se jí podle všeho chystal ukrást starý obraz. Vetřelec uprchne a Lilie v rámu obrazu náhodou objeví tajemný dopis. Protože ví, jak moc Hannin otec miluje záhady, rozhodne se vzít poškozený obraz s sebou do Veenu. Tamní restaurátor učiní další zajímavý objev a Hannin otec naléhá, aby se vydali na poslední společnou cestu za odhalením tajemství starého obrazu. Trojice pátrá po dalších stopách ve Francii i na Antilách a postupně poznává fascinující život malířky Georgette Aguttové, která byla Liliinou vzdálenou příbuznou. Kniha je tak laskavá, smutná a nevyzpytatelná jako život sám.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2016 , HostOriginální název:
Sei mir ein Vater, 2015
více info...
Přidat komentář
Jak hodnotit? Pokud bych se zajímala o malířství, asi by bylo hodnocení vyšší. Takhle mne spíš zajímala Georgette jako silná osobnost, která se narodila do špatného období... kdyby se narodila později, mohla být čímkoliv. Líbilo se mi, jak vždy manžela podporovala.
Linka Lilie mne až tak nenadchla, nepřišla mi sympatická.
Kniha nebyla špatná.
Taková ta kniha, jak nedokážete zdůvodnit, proč ji neoceníte víc. Protože se vám vlastně i líbí, baví vás ji číst, ale něco navíc tam prostě chybí. Něco, co ji nakonec udělá průměrnou. Nejvíc mě zaujaly osudy Georgette Agutte a nakonec mě i překvapilo, že je to reálná postava, o níž jsem vůbec nic netušila. Míň mě bavilo samotné pátrání po obrazu, spousta věcí mě trkla daleko dřív, než byla odhalená. Příběh Lilie, Hanny a Hermanna byl nakonec možná to, co zbytečně roztříštilo linku týkající se malířů a politiky přelomu 19. a 20. století.
Moc krásný a dojemný příběh. Mám ráda knihy, které mě obohatí o znalosti, tady konkrétně jsem se dozvěděla něco o francouzských malířích z konce 19. a začátku 20. století. Hvězdičku ubírám jen za příliš pomalý začátek. Doporučuji k přečtení především milovníkům umění.
Hezká kniha, pěkně napsaný děj, který ale je bohužel tak pomalý, že jsem se do čtení musela chvílemi nutit. Připouštím však, že někteří čtenáři právě klidné, nenáročné téma vyhledávají. Takže knihu hodnotím tak nějak půl na půl. Nechci ji úplně odsoudit, to vůbec ne. Mám ráda knihy, ve kterých je ukryto hodně citů. Jen má prostě svoje mouchy. :)
Moc krasna a citliva knizka. Libil se mi i otevreny konec a pribeh Georgette a Marcela a i pribeh Lilie, Hermana a Hanny v moderni dobe.
Čtivé a zajímavé, obě dějové linky. Nahlédnutí do (před)válečné Evropy přelomu 19. a 20. století nejen prostřednictvím změn malířských škol, ale i politiky, bylo příjemné i poučné. I když Matisse nemám nijak v lásce, bavilo mě dozvědět se něco o jeho tvorbě a životě, stejně jako zmínky o jiných významných malířích té doby, kteří se příběhem osobně mihli, byť patřili k různým uměleckým směrům, jako Pissarro, Renoir, Picasso či Modigliani.
Zpravidla nemám dvě roviny vyprávění ráda, ale tentokrát působil tento styl svěže. Detektivní pátrání po tajemném obrazu neprobíhalo nijak dramaticky, o to víc bylo uvěřitelné. V příběhu Georgette je úchvatně popsán hluboce láskyplný vztah dvou lidí a zároveň trápení malířky, která geniálně rozpozná největší velikány své doby dávno před oficiálními kritiky, nicméně sama dobře vidí, že její talent nedosahuje obdobného mistrovství. Naproti tomu Lilii díky událostem svitne naděje, jak vyřešit a ukotvit vlastní život. Kniha je laskavá a moudrá. A mimo jiné naprosto nenásilnou formou čtenáře poučí o slavných malířích impresionismu a fauvismu.
Zajímavá a spletitá rodinná historie - příběh Lily je propletený s životem její vzdálené příbuzné, francouzské malířky Georgette Aguttové.
Bylo to poklidné a příjemné čtení, nakoukla jsem do prostředí bohémského světa malířů, umělců a politiků, dojímala se silou lásky malířky a jejího muže Marcela...Je to hodnotné čtení, zajímavé i poučné, protkané city a rodinnou vazbou.
Za mě to tedy byla super kniha. Příběh, který zde sledujeme byl velmi poutavý a ať už máte nebo nemáte rádi malíře a jejich výtvory, tak po přečtení budete mít chuť navštívit nějakou galerii a kouknout se na ty mistrovské díla. :-) Recenze bude zveřejněna na Chrudimka.cz
Po přečtení Měsíčního svitu nad Paříží jsem hledala podobné dílo z oblasti výtvarného umění a historie. Tento požadavek kniha Georgette píše otci splnila. Vzhledem k tomu, že ústředním tématem je vyřešení záhady spojené s obrazem, tak čtenáře určitě upoutá - dočtete ji, abyste věděli, jak to celé dopadne. Oproti Měsíčnímu svitu nad Paříží je tato kniha určitě akčnější (ačkoli akce není cílem ani jedné z nich), autorčin styl psaní se mi také líbí (i přes závažná témata není příliš sentimentální), dvě dějové linie jsou krásně propojené a i toto dílo je založeno na skutečných postavách. Přesto se mi Měsíční svit nad Paříží líbil o maličko víc, doporučit však mohu oba příběhy.
Kniha je napsaná částečně podle skutečné události. Malířka Georgette Aguttová skutečně existovala a byla vzdálenou příbuznou kamarádky autorky tohoto románu. Kniha je tak nějak o obyčejném životě malířky a jejích známých. Nečekejte nějaké zvraty, protože tam nejsou. Dokonce i záhada zmizelého obrazu měla celkem nezáživné rozuzlení. Za mě tedy slabý průměr.
Pěkné počtení. I když román, má své reálné postavy. A je zajímavé podívat se na historii, o které si myslíme, že ji známe, skrz osobnosti, které v té historii trochu zapadly.
Štítky knihy
19. století 20. století německá literatura francouzské malířství malíři prolínání minulosti a současnosti
moc se mi líbilo, zejména ta předválečná linka; přečteno na jeden zátah ;-)