Šašci a blázni
Ed Brubaker , Greg Rucka
Gotham Central série
< 2. díl >
GOTHAM OVLÁDL CHAOS... Sloužit u sboru v Netopýrově městě vážně není hračka. Nejenže se musíte vypořádat s násilím a korupcí ve městě, které je světově nejproslulejším semeništěm zločinu a domovem nejšílenějších a nejvražednějších kriminálníků – ještě se na každém kroku potýkáte s následky činnosti samozvaného strážce spravedlnosti hrajícího výhradně dle svých pravidel. A aby bylo ještě hůř, právě na Vánoce se město rozhodl terorizovat Joker – náhodně popravuje oběti odstřelovací puškou a nikdo od starosty až po obyčejné občany před ním není v bezpečí! Rozbíhá se zoufalý lov a policisté se ze všech sil pokouší Gotham ochránit… a pak nevěří svým očím, když se Joker jen tak vzdá. Co skutečně zamýšlí? A dokáže na to GCPD přijít, než se mu to povede? Dočkáte se i dalších příběhů včetně vyprávění dívky, která má na starosti zapínání Batsignálu, série vražd, jež vzbudí pozornost nesmiřitelné Huntress, a starého případu, který kdysi nedokázal uzavřít zneuctěný detektiv Harvey Bullock! Držíte v rukou druhý díl mnoha cenami ověnčené série GOTHAM CENTRAL z dílny proslulých scenáristů Eda Brubakera a Grega Rucky a výtvarníka Michaela Larka, tentokrát s dodatečným přispěním výtvarníků Grega Scotta, Briana Hurtta a Stefana Gaudiana. Autorem předmluvy je spisovatel detektivních románů Duane Swierczynski.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Komiksy
Vydáno: 2018 , BB artOriginální název:
Jokers and Madmen, 2009
více info...
Přidat komentář
Lehce těžší na čtení, občas jsem se trochu ztrácel v postavách. Výborně popsána detektivní práce v kombinaci s (ne) fungujícími vztahy hlavních postav.
Přestože se říká, že podruhé do stejné řeky nevstoupíš, scénáristé Ed Brubaker a Greg Rucka dokazují, že to nejen lze, ale že je to i nesmírně inspirující a podnětná zábava. Podotkněme ještě, že noirově drsná, drásavá a nic neodpouštějící. Tady se nehraje v nějakých papundeklových kulisách, nepohybují se v nich z papíru vystřižené postavičky a červená neznamená jen tak obyčejnou barvu. Jde tu o víc, jde tu živé příběhy, v nichž jdou oba scénáristé až na samou dřeň lidských životů, do spodních vrstev, které jednotliví protagonisté ukrývají před světem a mnohdy i před sebou samými. Ať už se na to díváme optikou asistentky Stacy (Víra v denní snění), poručíka Probsona (Snadné cíle), seržanta del Arrazia (Život je samé zklamání) nebo detektiva Marcuse Drivera (Neuzavřený), vždy je to opravdové a maximálně uvěřitelné policejní dobrodružství. Snaha zachovat se správně, dopadnout pachatele a usvědčit ho ze zločinu, který spáchal, jsou ty nejzákladnější motivy, pod nimiž se rozkládá celý svět pocitů, dojmů, tužeb a obav, provázejících hrdiny všedních dnů, jakými policisté v Gotham City bezpochyby jsou, na každém jejich kroku. Michael Lark, Greg Scott, Brian Hurt a Stefano Gaudiano tomuto světu dali střízlivou výtvarnou podobu, která k tomuto noirovému představení sedí jako poklice na hrnec.
Pokračování skvělé série a příběhově, za mě, ještě lepší než jednička. Policajt v Gothamu, ten tvrdej chleba má.
Druhá kniha o policejním sboru města Gotham pokračuje v rozjeté depresi a my můžeme sledovat, jak bezmocní členové policie umírají, zatímco paradoxně padouši postřelení vždycky přežijí. Nejsilnějším příběhem byl tentokrát zřejmě ten s Kloboučníkem, kde to Harvey Bullock málem dotáhl až k sebevraždě, protože ho jeho instinkt zavedl špatným směrem. Kvalitativně je kniha jinak srovnatelná s prvním dílem, kdy jsme akorát s členy týmu více sžití.
Jedna akce za druhou, líbí se mi barevně rozlišené scény.
Těsně před Vánoci se Joker rozhodne napadnout Gotham, nikdo neví, na koho zaútočí příště. Během vyšetřování se toho může hodně stát, hlavně když jde o Jokera. Vyplavou také Neuzavřené případy z dávné minulosti, které je zavedou až k bývalému parťákovi, který byl propuštěný za ne moc dobrých podmínek. Navíc jejich nové vyšetřování vede k Tučňákovi a Mad Hatterovi.
Je dost těžké něco napsat o tomhle pokračování. Je stejně dobré jako první díl. Díky obálce je jasné, že tentokrát se Gothamské speciální oddělení dostane do křížku přímo s Jokerem, který děsí nejen obyčejné občany, ale i otrlé policisty. Přece jen, každý se bojí šíleného psychopata, který je schopný absolutně čehokoliv. Další příběh připomene, že Gotham Central řeší i obyčejnější případy, při kterých se nehoní za superpadouchy. Třetí příběh je pak o dávno nevyřešeném případě, ve kterém má prsty jeden z bláznů zavřených v Arkhamu. Postupné rozplétání záhady odhaluje další a další překvapivé skutečnosti.
S Gotham Central mám jeden jediný problém. Je zde mnoho postav detektivů. A protože se jedná o v celku obyčejné lidi, je těžké si pamatovat a vyznat se v tolika „obyčejných“ charakterech najednou. S tím mi nedokáže pomoci ani přehled postav na začátku komiksu, který je jen jmenuje a zobrazuje. Přínosnější by byla krátká charakteristika postav, která by mě nakopla, aby si vzpomněl, kdo je kdo. Ale i bez toho se dá tento komiks dostatečně užít.
„Ohledně té věci s Petersenem pořád nic, hm? Jestli chcete, stačí říct jediný slovo a přeberu to.“ – „Jediné slovo, které mňa teď napadá, je ko*ot.“ Výborná záležitosť, kvalitná, vyrovnaná a veľmi atmosférická. Zároveň ale i dosť náročná na čítanie (trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som to celé prelúskal) a občas som mal chaos v postavách (v tomto mi našťastie pomohla úvodná dvojstrana s „pavúkom“, ku ktorej som sa v priebehu čítania neustále vracal). Súhlasím s tým, že ako v prvej časti, tak v druhej sa vytvoril zvláštny paradox, kedy je Batman tou najmenej zaujímavou postavou. Síce sa na scéne objavuje skutočne len v cameo priestore, ale aj tak to vadí. Rovnako mi vadili aj jeho slávni nepriatelia (Joker bol v minulosti stokrát diabolskejší), ale potešilo ma aspoň to, že scenáristi tentokrát siahli po nižších cylindrových týpkoch, čo je zaujímavé. Najlepšie sú každopádne tie prípady, ktoré príliš nesúvisia s nimi a ani s Batmanom a detektívi v nich riešia „obyčajné“ krvavé prípady s často nečakaným rozuzlením (ale aj v realite to veľakrát býva tak, že za vraždou stojí osoba, do ktorej by ste to povedali najmenej).
Tohle byla skvělá a šílená jízda. Nechápu, co vede ty muže a ženy vstoupit do sboru Gothamské policie. Jejich práce je strašně těžká. A oni ji dělají s nasazením a sarkasmem, jak nejlépe umějí. Čest padlým, hodně štěstí přeživším!
Ed Brubaker v životní formě. Temné, depresivní, lidské, realistické. Jednotlivé příběhy se přitom soustředí na zachycení životů obyčejných lidí v Gothamu, kteří se dennodenně musejí vyrovnávat s humbukem, jaký superzločinci a superhrdinové nadělají. A kdo jiný než policejní oddělení vražd by nás podobným chaosem mohl provést zasvěceněji?
Druhé album přináší čtveřici ucelenějších povídek, opět zcela oproštěných od pláštěnkářského patosu a hollywoodského kýče. Člověku až přijde, že si autoři užívají každou vteřinu, kterou mohou své hrdiny svévolně potrápit. Navazují na to nejlepší z tvorby Eda McBaina, kdy vyprávění nestojí na překombinované zápletce, ale lidských emocích a sympatických postavách. Akce je tu tak paradoxně na obtíž, člověk si nejvíc užívá ty chvíle, kdy se parťáci prostě jen baví mezi sebou. Všechny ty Kriminálky Miami, New York či Las Vegas, ať si pěkně trhnou nohou, Gotham Centralu nesahají ani po kotníky. V kombinaci s klasickým batmanovským kánonem čirá dokonalost.
Takové obyčejné historky vyprávějící o každodenním životě policejní jednotky v Gothamu, kdy mnohdy ani tak nejde o to, kdo je pachatel, ale přesto velmi silné a čtivé vyprávění. Autoři si spíše než postavy (i když i ty se tam občas mihnou) z Gothamu berou atmosféru a do ní umně vplétají příběhy policistů, a to nejen ty pracovní, ale i ty osobního rázu, které však samozřejmě ty pracovní ovlivňují a mohou mít vliv na způsob vyšetřování. Sice to kvalit Criminalu nedosahuje, ale přesto Brubaker opět ukázal svou extratřídu. jediné mínus pro mne bylo, že v tom velkém počtu postav jsem měl občas problém se orientovat v postavách, ale díky přehledu na začátku knihy to lze zvládnout.
Ano tato kniha je skvělá jako první dí. Obsahuje čtveřici příběhů. První příběh je o Stacy, slečně která má na starosti obsluhu Batsignálu. Docela zajímavá jednohubka.
Každopádně druhý příběh s názvem Snadné cíle je to nejlepší na této knize. Jak název napovídá budeme vyšetřovat případ nebezpečného snipera. Některé momenty jsou fakt skvěle udělané, například při vyšetřování místa činu začne sniper pálit na policii.
Třetí příběh mě moc nezaujal.
Za to čtvrtý případ s názvem Neuzavřený je dost slušná detektivní záležitost, kde se vyšetřuje případ zmasakrovaného baseballového týmu. Toto je klasické vyšetřování, vyslýchání svědků atd.
Celkově hodnotím tuto knihu o něco hůře než první. Dávám 4,5*
Pánové přede mnou zhodnotili, nechci se opakovat. Tak jen chválím a konstatuji, že bezva čtení.
Dobré, velmi dobré, ale když všude čtete, jak je to úžasné a pak konečně otevřete a čtete dobré, řemeslně dobře odvyprávěné noirové příběhy, ovšem bez toho, aniž bych si byť jedinkrát řekl: jo, tohle jsem ještě nečetl, tohle je skutečně něco úžasného. Ne, je to prostě dobrý komiksový noir s lehce fantaskním pozadím Gothamu, kde občas správnej policajt doplatí na osobní rozbroje mezi superhrdiny a superpadouchy. Ale jelikož je dobrých vcelku realistických noirů v komiksu pomálu, tak chápu to vysoké hodnocení. Ale kdyby kolem toho nebyl takový humbuk, tak si myslím, že se jedná o nadprůměrně dobrý, nikoliv však převratný počin. I tak ale: Doporučuji.
Další porce kvalitní kriminálky z Gothamu, tentokrát se srandujícím Jokerem, pomáhajícím Kloboučníkem a vyděšeným Tučňákem (přijde i Harvey Bullock). Driver stále zůstává řidičem celé série, ale více prostoru dostávají i ostatní členové sboru. Drsné vtípky, kruté smrti, všeobjímající životní pravdy oživené stylovou kresbou Larka a Gaudianiho. Mohlo by vycházet v častější kadenci než jednou ročně.
O trochu lepší, než první díl. A to první díl byl obrovská pecka. Pojďme si to říci narovinu, tohle je velmi, ale opravdu velmi povedený komiks, který skvěle funguje. Scénáristé Ed Brubaker a Greg Rucka nám přináší skvělé detektivní příběhy z Gothamu. Příběhy, co jsou napínavé, osobité, mají spád, a samozřejmě jim nechybí úderné pointy. Oproti minulému dílu, mnohem lépe funguje zakončení jednotlivých případů, a scénáristé se nebojí tnout do živého. Největší síla komiksu znovu vychází z civilnosti, uvěřitelných dialogů, skvěle napsaných postav, a taky z absence Batmana. Osobně si hodně užívám dialogové výměny mezi detektivy, to jak detektivové fungují jako parťáci a jejich vzájemnou chemii. Škoda, že těch postav je tady tolik a ne každá dostane tolik prostoru - třeba v dalších dílech. Samotné příběhy se čtou jedna báseň, a než se nadějete, tak máte komiks přečtený a těšíte se na další díl. Jediná má větší výtka směřuje ke kresbě, která je přesně padnoucí k příběhům, ale mohla by být detailnější, aby šlo rozeznávat postavy. Kolikrát se mi stalo, že jsem přemýšlel, kdo všechno je na jednotlivých panelech, a kdo tam není. Gotham Central: Šašci a blázni je velmi povedený komiks, který mi udělal velkou radost.