Sněhulák

Sněhulák
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 7018 7018

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

karelpeter
27.10.2018 4 z 5

Ze začátku se človek v těch norských jménech trochu ztrácí. Kolem poloviny knihy ztrácí motivaci číst, ale pak se příběh rozjede a knihu chcete naopak dočít hned :-)

Ivka2
26.10.2018 5 z 5

Po přečtení mojí první knihy od tohoto autora se vůbec nedivím, že mi jeho tvorbu tolik lidí doporučovalo. Příběh je napínavý, děj je propracovaný a fantazie pracuje na plné obrátky. Takže se přidávám k lidem, co tuto knihu mohou jenom doporučit.

dadako
22.10.2018 5 z 5

Zatím jednoznačně nejlepší HH. Nesbo nabírá na síle a každá další kniha je lepší a lepší...

Katulinka69
20.10.2018 5 z 5

Super.

NikolČapková
19.10.2018 5 z 5

Skvěle se četlo! Nejedná se o prvoplánový příběh. Moje první kniha od Nesba, tuším že nebude poslední. Popisování situací není nudné. Retrospektiva vhodně zvolená tak, aby si čtenář zvládl spojit události k sobě.

Pořádně zamotané, čtenář dlouho netuší, kdo může být ten sériový vrah. Nejvíce se mi líbila propojenost s hl. postavou komisařem Harrym Holem, celou dobu měl pocit, že mu něco ucházelo před očima. Nicméně se to objeví na konci knihy, zjištění je opravdu pecka. Závěr nečekaný. Doporučuji

Nightcrawler
18.10.2018 5 z 5

Za mě zatím nejlepší kniha ze série. Velmi čtivé, a třeba proti Netopýrovi zřetelný posun v propracovanosti děje i jazykové obratnosti. Protože jsem však jako první knihu ze série četl naslédujícího Levharta, připadl mi pachatel vcelku brzy na mysl. Přesto palec nahoru, doporučuji.

Misan1993
07.10.2018 4 z 5

První setkání s Nesbem a příjemné překvapení.

Aquagirl
06.10.2018 4 z 5

Pecka. Jenom jsem pocítila malé zklamání, když jsem zhruba v polovině uhodla vraha. MOŽNÝ SPOILER - Ne, že by se odhalil nějakým podezřelým chováním, ale prostě nikdo jiný nepřipadal coby pachatel v úvahu. Bylo tam moc málo postav, které by člověk mohl podezírat.

Milča66
30.09.2018 5 z 5

Moje srdcovka. Jedna z nejlepších krimi. Velmi napínavý příběh.

lilyjane2
19.09.2018 5 z 5

klasika mistra thrillerů - četla jsem od něj vše a nic mě nezklamalo.

Aterianna
12.09.2018 5 z 5

Mrzí mě, že v dnešní době, kdy je promítaná podoba díla pro lidi stále přístupnější (a i mnohdy aktraktivnější) a jsou z nich tedy radši diváci, než čtenáři. Zrovna u tohoto. Jakožto filmová nadšenkyně se zálibou v knihách můžu za sebe říci, ( a snad se i s většinou shodnu)že filmová verze se opravdu nepovedla. Nejde jen o klasickou hloubku, která se do filmu, ať se snaží jakoliv, nelze naplno přenést, ale tentokrát o celkový dojem. Rozuzlení filmu přišlo jen tak po stopáži filmu, která nesla pocit gradující tendence – a žádná nepřišla. Postavy ve filmu byly plytké, bez minulosti a snadno odsouditelné..
Kniha tedy opak filmu. Co budu psát k detektivnímu-thriller románu. Asi nic víc, než pociťne mráz na vlastní kůži.

BoubelkaLulu
10.09.2018

kniha se mi nelíbila, nebyly tam obrázky:(

mamadli1922
08.09.2018 5 z 5

Nesbo je kvalitou psaní zcela jinde než ostatní severští autoři detektivek. Ačkoli je to trochu rouhání, stavím ho jednoznačně i nad Stiega Larssona, který je braný jako nedotknutelná klasika. Ano, Nesbovy knihy jsou někdy až příliš zvratovité, šablonovité (jak už tu někdo napsal) a u Sněhuláka je možné, že vrah je trochu předvídatelnější než u jiných knih hlavně kvůli jedné situaci, kterou kvůli spoileru nebudu psát. To ale nic nemění na tom, že je Sněhulák skvěle stupňovaná promyšlená detektivka, kde se několik motivů prolíná a spojuje. Srovnání s McEwanem nebo Nabokovem nechápu, je to jako srovnávat Michaela Jacksona s Mozartem. Proč vůbec? Je to autor populární literatury. Přesto je to populární literatura s přidanou hodnotou. Zvláště v dalších dílech vztah Bellmana a "Beavise" Bentsena je prostě autorsky perfektně zvládnutá psychologie postav u jiných dnešních autorů detektivek nevídaná (Kepler může tiše závidět). Stejně tak postava Gunnara Hagena valícího rozumy z vojenské akademie a přednášejícího o useknutém prstu japonského důstojníka. Nesbo zkrátka psát umí, což samozřejmě neznamená, že se to bude líbit každému. Ale každý by mu měl dát šanci. Zaslouží si to.

derminator
07.09.2018 4 z 5

Byl jsem ovlivněn tím, že už jsem viděl film! Ale i tak musím říci kniha je jednoznačně lepší. Pochopil jsem mnohé co jsem ve filmu nepochopil. Nesbo je asi opravdu v současné době jedním z nejlepších autorů thrillerů. Knize dávám 80%. A doporučuji

Jessybelle
31.08.2018 4 z 5

Možná je to tím, že jsem to četla po dílech následujících, ale nebylo to ono. Jako styl, propracovanost, harryoismus...to vše tam bylo, přesto mi něco chybělo...ale i tak si zaslouží být přečtena...

Costanzo
28.08.2018 5 z 5

Sněhulák je prozatím nejlepší kniha ze série Harry Hole. V této chvíli, kdy tento komentář píši, jich mám v sérii už 11, takže si myslím, že to dokážu porovnat. Co se samotného Harryho Holea týče, bravurní postava se sklony k alkoholismu. Byla jsem touhle knihou tak nadšená, že jsem idiot zašla na film do kina. Naprostý brak, nadávala jsem celou cestu domů, jak někdo může takhle mistrovsky zkazit (to je ještě krásné slovo) tak vynikající knihu!

Enrs
23.08.2018 5 z 5

Po velkém zklamání z šablonovitého Levharta na nějakou dobu jsem Nesba odložila. Kniha, se kterou se vrátil je nicméně famózní. Děj, který doopravdy nečekáte a zhltnete ji od začátku do konce. Jako vždy Hole disponuje superhrdinskými schopnosti, ale tady byste mu to i odpustili.

hakunamatata
22.08.2018 4 z 5

Na Sněhuláka jsem nečetla zrovna pochvalné recenze, ale jak jinak poznat Nesbø než naprostou klasikou.
A mně se to líbilo!
Detektiv alkoholik je teď nějaký hit, všude se chlastá jak o život a pak jsou všichni děsně labilní a rozvedený a mají milenku, ale přitom pořád milují svojí ex manželku...
Ale jinak námět dobrý, kdo je vrah jsem dlouho netušila. Možná ten motiv vraždění byl trochu úchylný až bizarní, ale proč ne.
Sněhuláka jsem četla ve čtečce, v autobuse směrem z Brna a kluk sedící vedle mě najednou vytáhl knihu Sněhulák a oba jsme se tomu posmáli. Tímto ho zdravím!

kilometr
16.08.2018 3 z 5

Sněhulák mě moc nebavil.Jde o lehce nadprůměrnou detektivku.A ten spektakulární závěr,kdy zachránil svou milovanou a pak vraha dopadl,to jsem byl i za Harryho rád,že to končí.60%.

VeronikaAug
16.08.2018 4 z 5

Sněhulákovi dávám 4 hvězdy, protože určitě stojí za přečtení. Nechci moc kritizovat, protože napsat detektivku, nebo spíš jakoukoliv knihu, co má 500 stran, které nenudí a dává to smysl, je obdivuhodné. Takže spíš co mi úplně nesedlo - trošku chaos, spousta postav, v začátku přeskakování sem tam v čase. Souhlasím s komentářem níže, že spíš než že by Harry případ pompézně vyřešil, se vrah sám od sebe odkryl. Jako vyšetřovatel mě u mé první Nesbovky moc nepřesvědčil. Navíc í přes to, že já ani v nejjednodušší detektivce nikdy neodhalím vraha, a ani nechci, mám ráda to překvapení, tak tady mě Sněhulák napadl, i když je pravda, že mě jich napadlo víc :-D.
Jinak jsem se bála, četla jsem se zatajeným dechem a ráda se ke knížce vracela. Tak to má být. Kriminálka je to unisexová, bude bavit obojí pohlaví. Harry je vysoký a hubený, naprosto chápu, proč se Rachel líbí a jejich vztah je v knížce poutavě vykreslený. Trochu se bojím filmového zpracování a toho, že podle všeho je tam úplně jiný Harry, ale film vidět chci a další díly ze série Harry si určitě přečtu. Za sebe doporučuju.
Malý update. Film jsem viděla včera a bohužel, jeho špatné hodnocení je naprosto oprávněné. Knižní a filmový Sněhulák mají společného opravdu jen toho sněhuláka. Příběh je vážně strašně pozměněný, až tragicky. Žádný boj o život Sylvie Ottersenové, žádný žhavý sex Harryho A Ráchel, žádný snehulák v mrazáku. A poslední ránu z milosti zasadili filmaři svému dílu vraždou KB.