Švábi

Švábi
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193112/harry-hole-svabi-Zct-193112.png 4 4165 4165

Harry Hole série

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

stryc_Pepin
16.04.2018 3 z 5

Slušná detektivka s již o něco lepší dynamikou než u Netopýra (vím, na toto se názory různí dle komentářů niže, ale s tímto souhlasím s bivanou009) a jsem jenom zvědav, zda se to dle indicií a recenzí rozhýbe a bude to kniha od knihy lepší a lepší, neboť doposud se po dvou přečtených knihách nepotvrdily předpovědi jiných, že Nesbø je lepší než manželé píšící pod pseudonymem "Lars Kepler"
Za mě tedy zatím rozhodně ne.
Po přečtení dvou knih od Nesbø jsem musel pro urychlení krevního oběhu zhltnout dvě poslední knihy od Franty Kotlety, ale to je z jiného soudku a některým by to mohlo přinést poruchy spánku, či tak něco ☺☺☺ ...

bivana009
08.04.2018 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, dynamikou a dějovým spádem u mě předčila předchozího netopýra. Hlavní hrdina nezklamal a popis života v Bangkoku děj jen oživil. Zápletka je originální a následné rozuzlení překvapující.

Sudin
22.03.2018 4 z 5

Kniha mi přišla o chloupek slabší než Netopýr. Od následující Červenky by měla jít kvalita nahoru tak uvidíme. Každopádně kdo nepotřebuje číst knihy po řadě, tak jak to mám já nastaveno, tak si myslím, že pokud vynechá první dvě knihy v sérii, zase až tak o moc nepřijde.

Terva
17.03.2018 4 z 5

Žádné osoby ani události v této knize
neodpovídají skutečným osobám či událostem.
Na to je realita příliš málo věrohodná.

HH2 Švábi je druhým počinem, který spáchal Jo Nesbo. HH je hlavní hrdina příběhu, Harry Hole. Člověk, jenž dokáže ve čtenáři vzbudit sympatie. Alkoholik, který se snaží přestat, ale je zvláštní, že hlavní spojnice k případům ho napadnou právě, když má „opici“.
Opět zavítáme do exotického prostředí. V tomto příběhu je to Bangkok. Město v němž denně vyjíždí do ulic přes dva miliony aut. Teď do něj vjel Harry Hole. Zjistíme pár cestopisných údajů a dostaneme i několik rad, jak v tomto městě přežít. Mrtvoly má na starosti HH.

Malá ochutnávka:
Tohle je zázrak, prohlásil Harry. Byl jsem přesvědčený, že jediným hmyzem, který přežije v tomhle městě, jsou švábi.
Někteří z těch hodných přežijí vždycky, odtušila a opatrně zdvihla síťku. Vypletla z ní vážku, která s tichým zabzučením přeletěla přes bazén.
Copak švábi nejsou hodní?
Fuj, ti jsou hnusní!
Kvůli tomu nemusejí být zlí.

Těžko říci, zda je příběh lepší než Netopýr, co se týče hlavní zápletky. V čem je však tento příběh lepší je rychlost vyprávění. Již není použito tolik vedlejších příběhů jako v knize HH1 Netopýr. Vše se odehrává rychleji a přímočařeji. Pravda, někde to trochu dře, ale detektivka je to slušná.

Citát: Vzhled člověka se po smrti rychle mění.

Tři kroky, dva kousky ledu a jedna sklenka. Zavřel oči a úplně slyšel, jak kousky ledu ve sklence cinkají a tančí, úplně slyšel jak to v lahvi při nalejvání hnědé tekutiny klokotá, a nakonec zřetelně zaslechl syčivý zvuk sodovky mísící se s alkoholem.....

No, je čas na panáka a shánět HH3 Červenka.

Z Bangkockého smogu jsem vylouhoval několik citátů a vložil je Jo na profilo.

m_friedlova
10.03.2018 3 z 5

Příběh byl pro mě napínavý až do konce, vraha jsem po nějaké době začala tušit, ale stále jsem přemýšlela, zda to bude on nebo ne. Rozjezd byl trošku pomalejší, snad půl knihy se vyšetřuje jedna vražda, byť je čtenář dopředu obeznámen, že Harry je specialista na sériové vrahy. Na konci (vzhledem ke všem Harryho zraněním) mi připadalo, že Nesbo dělá z Harryho nesmrtelného Chucka Norrise :D Chvílemi jsem ale také přemýšlela nad tím, zda je opravdu tak skvělý detektiv, nebo ne. Dávám 3 hvězdičky, 2 si nechávám v záloze pro další knihy (jsem zvědavá, jak se bude série o HH vyvíjet dál).

nicole1990
06.03.2018 3 z 5

zajímavý příběh i když docela jsem měla chvílkama zmatek v tom kdo je kdo a jakou to má souvislost s vraždou.. Mám ráda případy Harryho Holle je to opravdu super detektiv, který má sice problémy s alkoholem ale není případ co by nevyřešil :-) těším se až si přečtu všechny knížky ze serie

whiolet
04.03.2018 4 z 5

Druhá kniha je na rozdíl od té první více zábavnější a co se děje týče i záživnější.
Co mě akorát štve je konec, který mě moc neoslovil.

michimuller
04.03.2018 4 z 5

Nor vyslaný do Thajska a ryze asijského prostředí mě zas až tak nebavil, to jeho minulý případ v Austrálii mě oslovil víc. Audio verze načtená opět Hynkem Čermákem audio zážitek. Já se malinko ztrácela v thajcích, kdo je kdo a opěvovaný městský dopravní ruch nebyl můj šálek kávy. Na druhou stranu se mi příběh líbil a zvládla jsem ho opravdu hodně rychle, protože mě zajímalo co bude dál. Nevím jak by se mi Nesbo četl jako knížka, věřím, že by tak vysoké hodnocení nedostal, nebo byl načtený jiným hlasem..Takže švábíci nic převratného, ale ještě zkusím další setkání s HH. Troubení slonů přepravovaných přes řeku byl krásný postřeh ve vykreslení atmosféry přelidněného města, slovní obraty a myšlenkové pochody Nesba mě lákají k pokračování v dalším příběhu.

Tereziee
28.02.2018 4 z 5

Tak další kniha s HH za mnou a musím říct, že byla o dost lepší než Netopýr. Zároveň ale pořád nemá na Sněhuláka (toho už asi nic nepřekoná). I když jsem byla k této knize poněkud skeptik a její děj mě podle anotace moc nezaujal, byla jsem mile překvapena. Oproti Netopýrovi jsou zde krátké a dobře skládané kapitoly a celý příběh se svižně veze. Dokonce se mi poprvé povedlo odhalit vraha už v půlce knihy. No bylo to hodně zvrácené, občas drsné i smutné, chvilkami úsměvné. Moc se mi líbí nacházet Haryho kostlivce ve skříni. Už se těším na další setkání s Nesbem!

Aya81
26.02.2018 4 z 5

Švábi se mi líbili o trochu víc než první Harryho příběh - Netopýr. Má to pro mne trochu větší spád, celkový dojem nekazí Harryho podnapilý stav, napětí nechybí. I když vraha člověk tak nějak podvědomě tuší... No, čtu Nesba postupně a zatím má zlepšující se tendenci :) Asi si ho nakonec i oblíbím :o)

nicolettkaa
26.02.2018 3 z 5

Druhý díl krimi série o Harry Holovi se mi líbil malinko méně než ten první, ale i tak si stále drží vysokou úroveň a člověk se od ní nemůže odtrhnout, protože je zvědavý, kdo je vrah a zda to odhadl dobře. Důkazem je to, že jsem ji dočtenou odkládala ve dvě hodiny ráno. Už teď se těším na pokračování :)

brijana
25.02.2018 4 z 5

Švábi se mi líbili více, než netopýr. Těším se na další pokračování

kyselka27
25.02.2018 5 z 5

Kniha byla super.

mapet85
24.02.2018 4 z 5

Po Sydney je tu Bangkok. Práve tu došlo k vražde nórskeho veľvyslanca a na vyšetrovanie zločinu nie je prizvaný nikto iný ako Harry Hole. Ten spolu s thajskými kolegami rieši tento prípad, ponára sa do tajov detskej pornografie a prostitúcie a nebol by to on, aby osud nezobral do vlastných rúk. :-) Kniha je písaná lepším štýlom ako prvý diel, aj keď kvalitu ďalších ešte nedosahuje. Nesbo sa tu akokeby ešte rozpisuje. Páči sa mi ale, že čas, ktorý autor strávil v Thajsku zužitkoval a zoznamuje nás aj s reáliami, históriou a opisom tejto exotickej krajiny. :-)

Zabka27
19.02.2018 4 z 5

Opět spokojena. Harry nezklamal, byl stejně svůj jako v předchozím díle a on mě prostě baví. Líbilo se mi, že se trochu poodkryl jeho osobní život. Co se týče dějové linky, nemám k ní výtky. Zápletka byla zajímavá a řešení případů svižné. Za mě určitě doporučuji.

E_Lan
13.02.2018 3 z 5

Mé první potkání Nesbem a zároveň panem Čermákem coby předčítajícím interpretem. Vezmu-li knihu, tak příběh je takový nijaký, tématikou dost vzdálený a ne moc napínavý po většinu knihy. Závěr je pak až příliš jednoduchý. Pan Čermák, byť jako herec je vynikající, podává všechny postavy dost otráveným hlasem (sedícím přesně na hlavní postavu), který ale nepomáhá v orientaci v postavách. Takže celkově sotva průměr.

Frity
02.02.2018 5 z 5

Mně se knížka moc líbila, opět nechyběla pořádná zápletka, i když vraha jsem vytušila už cca od poloviny. Kromě Harryho mi byla moc sympatická i postava vrchní komisařky Liz a také prostředí v němž se děj odehrával bylo neotřelé a velmi dobře vykreslené.

michaela6503
31.01.2018 3 z 5

Tato kniha se mi opravdu líbila až na to prostředí, mé fantazii se prostě v Bankoku moc nelíbilo. Nicméně, příběh byl dobrý a tušení, kdo je vrah jsem měla, jen jsem si nebyla jistá a podezřívala jsem ještě někoho jiného. Rozhodně ale byl tento závěr knihy méně překvapivý než závěr knihy první, která mě opravdu šokovala. Rozhodně hodlám pokračovat ve čtení série Harry Hole nadále, protože mě to vážně hodně baví. :)

Alilka
23.01.2018 5 z 5

Detektivka jak má být... Harry Hole je můj oblíbenec, i když dělá všechno možné aby nebyl. :-D Vyšetřovat ale umí a to je oč tu jde v první řadě. Knihy od Jo Nesbo, čtu zatím jedním dechem.

karolka
22.01.2018 3 z 5

michaela6503: Slečno / paní, přijde Vám normální psát tady spoilery, aniž byste na to upozornila? Teď mohu akorát tak knihu hodit do koše. Děkuji.