Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-FuG-13.jpg 5 12675 12675

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003

P-man
21.07.2015 5 z 5

Pro mě pátý díl působí až příliš temně. Je to můj nejneoblíbenější díl. Jak už zde mnoho lidí psalo, i mě připadá Harry až příliš sobecký, někdy bezohledný, zabedněný a sebestředný (tím ale asi paní JKR chtěla vyjádřit, jak se změní Harry při vlivu Voldemorta do jeho duše). Když se ale Harry, Ron, Hermiona, Neville, Ginny a Lenka ocitnou v obklíčení Smrtijedů, cítil jsem, že se začínám nudit. Ten souboj byl příšerně protáhlí a místy ukrutně nudný... Ději velice prospěla Lenka a její škrkny a chropotalové. Také se mi velice líbala kapitola "Nemocnice svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy". Umbridgeová je zlá malá odporná slizká ropucha už od prvního okamžiku až do posledního. Herečka která Dolores stvárnila ve filmu předvedla vskutku vynikající výkon. Zajímavé je, že herec Voldemorta (David Yates) zároveň film režíroval.

Italienis
21.07.2015 4 z 5

Podle mě nejlepší díl celé série o HP. Prostor dostávají i jiné postavy než jen HP, který se navíc ukazuje v trošku protivném světle, což jej zlidšťuje. Filmová adaptace se podle mě povedla. Celkově jsou filmy o HP velice povedenými adaptacemi knihy, snad jedny z nejlepších, co jsem viděla, což bude nejspíš zásluha spolupráce spisovatelky. Je jasné, že se fanoušci museli smířit s některými nedokonalostmi či zkratkami, ale s tím se přeci musí počítat. Nelze film brát jen jako přenesení knihy na platno ale jako samostatné dílo.
Konec knihy je tak smutný, že ho doporučuji přeskočit :-D

LuckaH2
13.07.2015 5 z 5

Opět krásný děj, nádherný svět, možnost být v tak čarovném prostředí.... Byla jsem jsem v šoku z konce, kde se stane ta nemilá věc...človek se tak sžije s postavami až tomu nemůže uvěřit. Těším se na další díl! A lituju že mi jich už moc nezbývá. Akorát jsem si vždy myslela,že je to pro děti a s dalším dějem se utvrzuju o trihlerech pro dospělé:-) ale skvělé trihlery!!!

Always a reader
09.07.2015 5 z 5

Knížka mě vcucla do děje - úplně mě pohltila. Teda jednoznačně lepší než film, se kterým to má hodně málo společného. Místama jsem se musela smát, bát, přemýšlet a občas mi i slzička ukápla.. Někdy snad všechno dohromady. Knihu jsem četla i v hodinách pod lavicí. A když jsem nečetla, stejně jsem na ni stále myslela. Jo, Harry Potter je už možná ohraný, ale mě je to jedno. Když je to skvěla kniha, úžasně a tak návykově napsaná tak si jí přečtu, bez ohledu na ostatní.

TaLu
05.07.2015 5 z 5

V tomto díle ze série se mi nejvíce líbilo, že dostali konečně větší prostor Harryho přátelé.
Jako by na tu šířící se temnotu nebyl už tak sám.
Což pro mne bylo asi největší plus tohoto dílu.
Jinak opět čtení, od kterého se odcházet moc nedá.

netty.vanity
28.06.2015 4 z 5

Absolutně nesouhlasím s tím, že knihu filmová adaptace zprznila - já bych dokonce řekla, že na plátně si s Fénixovým řádem v mnohých případech poradili lépe. Jednak děj zkrátili (v tomto díle je opravdu plno zbytečného natahování) a některé momenty i lépe vymysleli. Ukázkovým případem je například počáteční návštěva u Siriuse - ve filmu to vzali hopem, v knihách se Rowling až příliš podrobně věnovala všelijakému uklízení. Největší rozdíl je však znát u vpádu na Odbor záhad na konci - na mě v knize celý boj působil strašně zmateně, občas jsem se ztrácela, zatímco ve filmu to zjednodušili a udělali to zajímavějším. I smrt S. měla také větší emocionální sílu ve filmu. Co se týče nenáviděné Umbridgové, nedovedu si to vysvětlit, ale její vliv na události ve škole a povaha také byla lépe vykreslená na plátně. Každopádně, díl je to stále kvalitní, jen mě snad poprvé chvílemi nudil. Připadá mi fascinující změna v mrazivější a hutnější atmosféru, příběhu jednoznačně prospěla i výstřední Lenka. Co je absolutně otravné, je Harryho chování. Hermiona mu zachrání život a on se zmůže jen "No to byl teda fakt super plán!!!!" - v opačném případě se vytahuje, co všechno dokázal. Nemluvě o jeho občasné hlouposti a zabedněnosti...Abych to shrnula, nejsem příliš fanda porovnávání předlohy s adaptací, ale filmový Fénixův řád na mě zapůsobil v několika ohledech více. O jednu hvězdu méně však dávám kvůli tomu, že mě čtení tohoto dílu vtáhlo nejméně.

notburga
28.06.2015 4 z 5

Na mě až moc pletichaření a akce nám místy taky trochu drhne. Prostě trochu horší čtyři hvězdičky. Vnímám to spíše jako spojovací díl mezi dalšími událostmi. Ale nevadí.

Katy007
20.06.2015 2 z 5

Uff... tak konečně dočteno! Nevím čím to je, ale pátý díl pro mě byl zatím největším zklamáním. Knížka mi připadá nehorázně dlouhá (což by samo o sobě nevadilo, kdyby nebyla délka způsobená nudnými dialogy, utahanými popisy a podobnou slovní vatou). Příběh jako takový je zajímavý a jistě originální, ale víc než v předchozích dílech mě vytáčel samotný Harry. Jako postava mi je hrozně nesympatický - ukřivděný, sebestředný protivný kluk, kterého všichni kolem uctívají a přestože zkazí co může, nakonec z toho vyjde jako ten největší hrdina. A přitom mi přijde, že bez Brumbála, Hermiony a Fénixova řádu by nic nedokázal.

TereziaH
07.06.2015 5 z 5

Jako vždy geniální. Ano na Harryho jsem měla stejný názor jak bývalí ředitel ze zmiozelu ten to vystihl na jedničku.:)

Catherine27
02.06.2015 3 z 5

No na to jak tlustá ta kniha je... Nic-moc. Deptala mě Umbridgeová, nechutným způsobem!!! Ale jsem Potterhead a všechny díly jsou úžasné. Fénixův řád je ale nejslabší. :)

BlackNapalm
28.05.2015 5 z 5

Musím říci, že po vězni z Azkabanu je Fénixův řád můj nejoblíbenější díl. 95%

vlkodlaq
14.05.2015 4 z 5

Tady je krásně vidět obrovský rozdíl mezi filmem a knihou. Ve filmu je (nejen) Harry předkládán mnohem lépe než v knize, kde na mě působí tak trochu jako debílek, který si nic neuvědomuje, nic nechápe, nic neumí a ano, je poněkud sebestředný, až to není milé. Ano, stále si uvědomuji, že nelze do jednoho filmu nacpat celou knihu a je třeba děj zjednodušit a upravit, ale tady se toho v úpravách ztratilo tolik, že film vyznívá v mnoha ohledech opravdu velmi rozdílně, mnoho postav dostalo úplně jiný charakter, včetně Harryho samotného, který tak znatelně ztratil mé sympatie.
Jako nejlepší herecký výkon a nejvěrnější podání podle knihy tak hodnotím Umbridgovou, která jako by si z knihy vypadla :-)

twerkit
26.04.2015 5 z 5

Asi nejlepší kniha série :)

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Knížka je lepší než film.

Mozkovna
31.03.2015 5 z 5

Tenhle díl se mi rozhodně líbil víc než ten předchozí. Už to není takové to příjemné čtení o dobrodružstvích mladého čaroděje, děj už na sebe trochu víc navazuje a nabírá to obrátky :)

Norea
23.03.2015 5 z 5

Druhá časť HP, ktorá ma chytila a hlavne zarmútila, páči sa mi postava Siriusa Blacka. Nemám ani poriadne čo dodať, celá Rowlingová.

Zdeňula
23.03.2015 3 z 5

Zbytečně dlouhá knížka. Děj mi připadal nenapínavý jako v předešlých dílech....jsem ráda, že to mám dočtené.

Alexander1918
12.03.2015 1 z 5

Tož ...připadám si, jako bílá vrána, ale - vykrádačka všemožných uměleckých děl napříč světem popáté.

Torgal
03.03.2015 3 z 5

Doteraz s prehľadom najslabší diel série. Autorka očividne vyčerpala všetky dobré dejové nápady v predošlých knihách a päťka je len 800 (!) strán plných vaty s jedným nepríliš prekvapivým proroctvom a jedným úmrtím na konci. Chovanie postáv, obzvlášť Pottera a Brumbála nedáva zmysel. Väčšinu času sa kniha venuje fašistickým metódam ministerstva a dej sa nikam neposúva. Niektoré línie knihy sú úplne tragické, narážam hlavne na všetky kapitoly s Hagridom, ktoré sú vyložene otrasné. Nad niektorými prvkami príbehu ostáva zdravý rozum stáť (miestnosť najvyššej potreby považujem za najzúfalejší nápad literatúry, testráli sú mega wtf a dalo by sa pokračovať). Celkovo finále, kde sa konečne už deje niečo zaujímavé, je plné logických dier a náhod. Relatívne priaznivé hodnotenie dávam len preto, že aj napriek všetkým týmto nedostatkom sa to dalo zvládnuť bez ujmy a zaujímalo ma, čo bude ďalej. 5+/10

evicccka
22.02.2015 5 z 5

Harry Potter je prostě nejlepší! Jedna z knížek, které jsem byla schopná přečíst na jeden nádech a několikrát po sobě.
Teď už jsem z toho sice trochu vyrostla, ale za pár let si ho třeba klidně zase přečtu:)