Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6804 6804

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child, 2016

Lidudu
19.10.2016 5 z 5

Po tom, co jsem přečetla zdejší komentáře jsem se moc moc bála si tuto knížku přečíst. Harry Potter byl a je pro mě mnohem víc než jen příběh na papíře. Byl pro mě útočištěm, když svět nebyl zrovna růžový, bezpečným místem plným přátelství a dobrodružství. Jistota. Proto jsem k této sérii těžce nekritická a agresivní, když je kritický někdo jiný. Tady na Databázi je ,,osmička" ne zrovna nejlépe hodnocená a já jsem měla prostě strach, abych nebyla zklamaná.
Jenže zvítězila zvědavost a pouto ke staré sérii. Zhltla jsem to v cukuletu a nejsem zklamaná ani trošičku. Poznala jsem všechny staré známé, nepřipadali mi jiní, ale prostě dospělí se všemi starostmi, se kterými se potýkáme i my mudlové.
Myslím, že je to krásný příběh o tom, jak těžké je být synem slavného otce a nezapadat tak úplně do představ veřejnosti, a také o tom, co způsobí hrátky s minulostí.
Nebojte se toho, je to sentimentální a nostalgické a krásné.

marketka7328
18.10.2016 4 z 5

Já Harryho miluju, a od tohohle dílu sem něco takového čekala, takže zklamaná rozhodně nejsem :-) akorát mi chvílemi vadil až moc přihřátej vztah mezi Albusem a Scorpiusem..

Angelee
18.10.2016

Shrnula bych to takhle - čím větší fanoušek Harryho Pottera jste, tím více budete Prokleté dítě nenávidět ;)

katynais
18.10.2016 3 z 5

Na knihu se musi koukat jako na scenar ne jako na dalsi dil Harryho Pottera. Pokud to budete bray jako predlohu k divadlu, tak si knihu uzijete, podle me je ten pribeh velice povedeny. Klidne bzch na to do divadla sla

kdu
17.10.2016 4 z 5

Milý příběh, nad kterým jsem se nejednou pousmála, když jsem zavzpomínala na doby, kdy jsem sérii Harryho Pottera četla poprvé. Knížku určitě nelze brát jako navázání na původní příběhy. Zápletka mi přišla možná trochu moc překombinovaná, pořád omílaná dokola. Myslím, že to může mít mnohem lepší rozměr právě na divadelních prknech, pro která byl příběh stvořen, ale těžko říct.
Nebylo to špatné, ale původní Potter je prostě nepřekonatelný.

Ryan
17.10.2016 3 z 5

Stejně jako pro spoustu dalších lidí, co na HP vyrůstala, i pro mě je velmi složité zachovat si při hodnocení nějakou tu objektivitu. Předně je důležité k tomu nepřistupovat jako k plnohodnotnému nástupci knižní série. Je to divadelní hra a tomu odpovídá větší míra teatrálnosti některých momentů, dialogů, ale i zvratů. Cestování časem v podání Jacka Thorna je jeden velký guláš a zpětně se tím prokázala dřívější prozřetelnost JKR, když ve třetím díle zacházela s obracečem času velmi opatrně, díky čemuž byl třetí HP bez logických lapsů způsobených měnící se minulostí, které zde naopak vyvěrají v nemalé míře. Nicméně pro mě osobně (i díky tomu divadelnímu pojetí) nebylo příliš těžké brát tento příběh jako sice docela přepálený, ale celkem zábavný bonus ke knižní (románové) sérii, na které jsem vyrůstal. Jelikož jsem to stihl přelouskat za odpoledne, tak to nuda být nemohla, protože moc nečtu a kdyby mě to nebavilo, tak to určitě nedám na jedno posezení.

mynonka
17.10.2016 4 z 5

Nevím, zda je to změnou stylu psaní nebo počtem autorů, ale děj utíkal na Joanne příliš rychle a jak Harry někdy lezl někomu na nervy, tak Albík je na zabití. Přečetla jsem za jeden den a musím uznat, že se nedalo přestat číst, i když mě návraty v čase lezly na nervy. Je to taková nostalgická věc, co se příliš nevyvedla, kterou stejně máte rádi, protože ve vás vrátí do Bradavic. A za Draca Malfoye velký palec nahoru.

JanaBalunova
17.10.2016 5 z 5

Je celkem děsivé číst komentáře na tuto knihu. Protože já jsem z ní byla nadšená. Hned v prvních několika stránkách jsem opět vycítila autorčin smysl pro život. A když si odpustíte svět čar a kouzel ve všech Potterech, které jste kdy přečetli, dýchá na vás samotný život. Je smutné vidět, že to někteří nevnímají tak, jak by si autor určitě přál. Protože některé pasáže vám přímo bíjí do očí, ale polykači stránek to bohužel nevnímají. Některé knihy jsou stvořeny hlavně k tomu aby někoho napravili. A podle mě to v téhle knize je. Už jen vztah otce a dítěte, kolik z těch, co četlo tuhle knihu soucítilo s Albusem? Kolik jich naopak soucítilo s Harrym? Knihy mají lidem něco nabídnout a něco by v lidech mělo zůstat, rozhodně to však není pohrdání.

Jako další k zamyšlení mi přijde třeba ten "magický" obraceč času. Ve mě to hned rozvířilo myšlenky a fantazie se s křikem rozběhla do všech stran :-D Po téhle knize ve mě zůstalo ještě spousty otázek a ještě více odpovědí...

Rozhodně je to napínavý příběh. Mě zabralo pouze pár hodin než jsem se dostala na konec a klidně knihu budu číst znovu a znovu. Ve mě to totiž zanechalo stopu, a nejde o příběh, jde o myšlenky v něm ukryté...

bookgover
17.10.2016 odpad!

Ne! Prostě tohle ne! Všichni jsme si přáli pokračování od první přídavné povídky, kterou Rowlingová zveřejnila na "pottermore", ale tohle nemá s její prací vůbec - ale vůbec nic společného. Stále nechápu, když se chystá napsat celkem pět scénářů k Fantastickým zvířatům, proč si nenašla čas a dopřála fanouškům opravdové finále se vším, co se jí podařilo stvořit. Kdyby to bylo alespoň na úrovni "fanfiction", ale myslím, že každý fanoušek tady by dokázal vymyslet lepší příběh, než tento - co se rovná příběhu jak od desetiletého dítěte. Navíc většina dialogů je příšerná a plná patosu a klišé - přitom sama Rowlingová je výborná v dialozích. Je to opravdu škoda. Pocit nostalgie přišel až na samotném konci příběhu, kdy vám skutečně dojde, že potěch příšerných stránkách ničeho je opravdu KONEC.

Andvejka
17.10.2016 4 z 5

Ač jsem četla mnoho nechvalných názorů na tuto knihu - mě se líbila. Jasně, je znatelné, že ji nenapsala Rowlingová, ale to mi tak nějak nevadilo. Četla se mi moc hezky a tím, že se jedná o divadelní hru jsem se vrátila do dob střední školy, kdy jsem do povinné četba divadelní hry četla a moc mě to bavilo.

Příběh sám o sobě se mi také moc líbil a jsem přesvědčená, že kdyby vyšel v klasické knižní podobě, tak by to byla pecka!

Macawi
17.10.2016 3 z 5

Čtení scénářů rozhodně není můj koníček, ale Harry Potter je srdcovka, takže si v mé knihovně rozhodně místo našla. Některé postavy dostaly dost odlišné vlastnosti, o většině postav se kniha nezmiňuje vůbec. Některé situace mi přišli, že do světa Harryho Pottera nepatří a celkem mě to rušilo.

preciousx
17.10.2016 4 z 5

Je to něco jiného, ale pořád je to Harry. Ze skákání v čase se mi dělalo trošku šoufl, charaktery hlavních postav se změnily, ale kdo se v dospělosti nemění, že? Bylo fajn se na chvilku vrátit do dětství a prožívat nová dobrodružství s Harrym, i když jako puberťák měl víc rozumu než jako dospělý :-)

Amalberga
16.10.2016

Harry Potter rozhodně nepatří ke knihám mého dětství, protože jsem si všech 7 knih přečetla před několika lety, do té doby jsem znala jen filmy. Knihu hodnotit nebudu, protože jsem ji nečetla a ani číst nehodlám. Pouze jsem si knihu zběžně prolistovala. Myslím, že od Rowlingové byla chyba, volit si drama místo epiky. Milovala jsem její popisy, líčení, dokázala z triviální věci vykouzlit nádherný příběh, který zahřeje a pohladí po duši. Jenže v dramatu jsou jen repliky a maximálně scénické poznámky, takže si myslím, že zde Rowlingová nemůže naplno uplatnit svůj talent.

Greene
16.10.2016 3 z 5

To kouzlo, které nás provázelo všemi sedmi knihami, se v "osmičce" neobjevilo. Harry Potter byl hlavně příběhem o dětství, přátelství, lásce. Což o to - tato témata se i zde objevovala, ale když se řekne Harry Potter, jako první asociace mi naběhne trojice Hermiona, Harry a Ron jako děti. V tomhle už Prokleté dítě prostě nebylo to pravé. Tohle kouzlo mi tam chybělo.

mulderka
16.10.2016 2 z 5

Nemám ráda nastavované kaše a opětovně vyvařené čaje - takže jsem přečetla, ale nekoupím...

Per-quiee
16.10.2016 2 z 5

Zklamalo... ani mi nevadilo, že to bylo psáno jako scénář, ale chyběla tam Rowlingová a pořádný, ne prvoplánový příběh...

Číst2016
16.10.2016

byl jsem zklamaný myslel jsem že to bude další pokračování jako normální kniha těch předešlých dílů a ono to je jako divadelní hra a to jsem si to chtěl koupit po internetu ještě že jsem to neudělal

MiaMontek
15.10.2016 odpad!

Mizerně napsaná mizérie... Doopravdy nevím, jestli si mysleli, že to bude dobré, že s to bude líbit... Měla jsem mít nižší očekávání. Ale jelikož HP miluji, čekala jsem něco víc. Jediným kladem je nový dokonalý pár #Scorbus. Jinak tragédie. :(

Elisa.Beth
15.10.2016 3 z 5

Hodnotit tuhle knihu je docela těžké. Před hodnocením jsem si chtěla v knize ještě polistovat a najít ta místa a slova, která mě praštila do očí, a to proto, abych byla konkrétní a lépe se ve svém hodnocení vyjádřila...ale nakonec jsem k hledání slov, vět a úseků (jenž mi přišly zlehčující a podbízivé (snad?) vůči mladému modernímu čtenáři, ačkoliv to přeci Harry vůbec nepotřebuje!) neodhodlala....

Mám Harryho natolik ráda, že si nedostatky tohoto zpracování nechci připouštět. Nemyslím si, že by byla natolik na vině dramatická forma (i když jádro nedostačujícího, avšak bohužel zlehčujícího až zavádějícího charakterizování postav, by zde mohlo být)...možná své udělal přírůstek dvou dalších autorů či snad úbytek původního českého překladatele....

Nezbývá mi, než být vděčná za svědectví z kouzelnického světa podané tímto způsobem, když mi ta sova s pozvánkou do prvního ročníku prozatím nepřišla a nemůžu se o tom všem přesvědčit na vlastní hůlku.

Ladydwarf
15.10.2016 5 z 5

Moc se mi to líbilo, s Harrym jsem vlastně vyrůstala, takže návrat do kouzelnického světa jsem si náramně užila. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a přečetla ji najednou asi za tři hodinky. Forma, kterou je to psané, se mi nakonec i zalíbila, děj tak šel mnohem rychleji. Za mě bomba. Čekala jsem katastrofu, ale byla jsem velmi příjemně překvapená.

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky