Hedvábné stezky: Nová historie světa
Peter Frankopan
Dějiny se mnohdy ubíraly jinými cestami, než jsme si doposud mysleli. Přelomové dílo britského autora sleduje historii perspektivou „hedvábných cest“ – tras, které spojovaly země i kontinenty a vytvářely globální svět dávno před moderní dobou. Jaké zboží a myšlenky po nich mezi Východem a Západem proudily? Čtivé podání dějin přináší nečekané odpovědi a vysvětluje ekonomické i politické souvislosti, které měly vliv na podobu dnešního světa.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2021 , VyšehradOriginální název:
The Silk Roads: A New History of the World, 2015
více info...
Přidat komentář
Velice solidně napsaná - beletristicky pojatá historie velké části světa. Méně se autor věnuje Jižní Americe a Africe, ale jinak jeden z nejlepších neeurocentricky viděných výkladůdějin světa. Autor téměř necituje historiografii FR a RUS.
Krásně napsaná knížka, jak píše níže LadyMichelle, tak je to opravdu neskutečný čtenářský zážitek. Od nejstarší historie až po rok cca 2015. Sledujeme především Střední Asii, kde na prvních stránkách je nám ukázáno, že už v dávné historii měla mnohem větší vliv, než se učíme běžně v učebnicích.
Chazaři, Číňani, Rusové, Peršané, Tataři, Arabové a další vstupují na stránky knížky, budují své říše, obchodují a objevuje se globálně propojený svět před stovkami let. Sledujeme zámořské objevy, tzv. Velkou hru, obě světové války, studenou válku a současnost. Poslední stránky ukazují, že vlastně ta oblast zase začíná být nejdůležitější a naše Evropa tak nějak jde stranou. Rozhodně to stojí za přečtení a zamyšlení.
Na druhou stranu čtenářský zážitek mi kazilo několik chyb, které mě udeřily do očí. Například Angličané plující v 18. století do obchodu za Murmanskem, který byl založen až v roce 1916. Nebo legenda o svatém Řehořovi popsaná jinak než se běžně píše. Římský císař se dívá na odplouvající obchodní lodě v Basře, která byla ale založena až o pár století později. Nebo zmínka o tom, že hlavní město Kazachstánu Astana byla vybudována za dvacet let z prachu, kde nic nebylo – přitom již v roce 1830 bylo založeno město Akmolinsk, které si Chruščov oblíbil jako Celinograd a někdy kolem roku 1990 tam žilo cca 300 tisíc lidí, takže zase takové nic to nebylo… Kvůli těm několika chybám, které mě tak vadily jsem přemýšlel, zda neubrat jednu hvězdu, ale protože se to četlo vážně skvěle, dávám plný počet bodů a jen si říkám, že vše, co se čte, se musí prověřovat a ničemu bezhlavě nevěřit.
Měl jsem možnost projet cca polovinu trasy Hedvábné stezky, takže také proto jsem sáhnul po této knize, od které jsem očekával hlubší vhled do historické problematiky tohoto multi-regionu. A nelituji. V češtině působí publikace monstrózně, ale oněch 450 stran není mnoho a zároveň text je natolik bravurně a zajímavě napsaný, že se čte de facto sám. A především - jedná se o fundované, v kontextech pojaté a snad kromě jedné kapitoly max. dvou velezajímavé čtení, které lze rozhodně doporučit a které svému "mezinárodnímu bestselleru" dělá všechnu čest (na rozdíl od Harariho série). A pozor, nejedná se pouze o historický vhled - onen kontext je úzce propojen i s naší současností.
Neskutečný čtenářský zážitek! Peter Frankopan, díky svému zaměření (a to nejen na dějiny Střední Asie, Blízkého a Středního východu), dokázal sepsat velmi poutavé a přesvědčivé dílo, které mapuje vývoj rozličných typů "hedvábných stezek" od starověku do moderní doby, kde stranou neponechává ani zámořské objevy z dob 15. a 16. století.
Názorně ukazuje, jak se jednotlivé epochy přelévaly jedna do druhé a jak dalece byla budoucnost jednotlivých epoch ovlivněna minulostí.
Tato kniha by určitě neměla uniknout čtenářské pozornosti, a to nejen pro svůj široký rádius historických faktů, ale také pro pochopení rozložení politických sil v současném světě.
Autorovy další knížky
2021 | Hedvábné stezky: Nová historie světa |
2023 | Nové hedvábné stezky: Přítomnost a budoucnost světa |
2024 | Proměny Země: Dějiny člověka a klimatu |
Skvěle zpracovaná, čtivě psaná kniha, která přináší velmi ojedinělý úhel pohledu na světovou historii. Poprvé jsem si ji koupil v anglickém překladu na doporučení kamarádky, když jsem odlétal ze Švýcarska a zbyly mi franky. Když jsem později zjistil, že vyšla také česky, pořídil jsem si i český překlad a musím říct, že čtivost a spád si udržují obě verze. Dal bych 5 hvězd, kdyby kniha bohužel neobsahovala pár historických nesrovnalostí, o kterých píše jeden z hodnotitelů níže. Takže za mě "lepší" 4 hvězdy