Henry & June
Anaïs Nin
Je to deníček jedné z průkopnic v žánru ženské erotické literatury. Dočtete se v něm o pozoruhodném milostném čtyřúhelníku mezi Anaïs, jejím manželem Hugem, spisovatelem Henrym Millerem, který byl jejím milencem, a Henryho manželkou June, která byla rovněž milenkou Anaïs. Je to trochu spletité, že? Čím vás může inspirovat? Velmi, velmi decentním popisem erotických scén, stravitelným i pro cudné začátečnice.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1992 , MhtOriginální název:
Henry and June, 1986
více info...
Přidat komentář
Tahle kniizka byl ucineny boj. Trochu jinak jaa neriikaam ze je spatnaa to ne ale. Mel sem o nii, respective o tom co by vnii tak mohlo byyt napsano uuplne jinou predstavu, nez to co sem nakonec precetl. Velice se mi liibii knihy Henryho Millera a nikdy nezapomenu jeho popis Pariize v kinze sexus. Maam raad i Anais Ninn paar erotickych poviidek sem od nii uz taky cetl. Ale tohle bylo neco uuplne jineeho; Predne sem cekal ze se v knize bude trochu viic mluvit o dobe tricaatych let. V tee dobe se toho jak v Evrope, tak ve svete strasne moc delo, Jenomze o tom co se deje jak v Evrope, tak ve svete se tu vuubec nemluvii/ nepiise. O cem se tu piise v podstate o nicem. Jednaa se o nekonecnyy proud vnitrniiho sebenimraanii spisovatelky, oscilujiicii jako Jo- Jo mezi pocity totaalnii extaaze pravidelne se striidajiiciimi s pocity totaalnii deprese. Cokoliv erotickeeho, cokoliv revolucniiho cokoliv zajiimaveeho a me dost casto pripadalo, ze se v tee knize nic zajiimaveeho nedeje. Celaa knizka mi pripomiinaa piisnicku ve kteree se neustaale spiivaa " Parole, parole, parole, parole, parole , parole, Keci, keci, keci, keci, Rozhovory v putykaach v barech, v tanciirnaach, v bordelech, pri sexu, po sexu , mezi soulozemy. analyza spisovatelcina vztahu k jejimu manzelovy Nemeckemu bankeri Hugovy clovek se ale za cely roman o Hugovy poradne nic nedozvy, jenom to ze je bankeer, za co jiim spisovatelka chvylemi pohrdaa, a ze Hugo kazdou chvilku kamsi odjiizdii, coz se samozrejme velice sikne kdyz je clovek nymfomanka s bipolarni poruchou a seznamem neurooz dlouhyym jak objednaavka pro Jeziiska ale o tom se pozdeji taky dozviime. Dale se resii v knize respective jejiich deniikovyych zapisciich jejii mnoho vztahovy nekolika uuhelniik a to do posledniiho detail. Doslova a do piismene kazdyy prd!
Co se z knihy odvaaznyy a velice vytrvalyy ctenaar - to znamena ten ctenaar co neusne dozvii?? Ze Anais Nin je nymfomanka - ze je to dobrodruzka co se jeiho sexualniho zivota tyce. Ze je to nemocna zena, kteree jeden jediny muz rozhodne nestacii, ze prachy nejsou vsechno viz Hugo. Ze kazda spravna pychopatka - tedy spisovatelka by mela miit sveeho psychoanalitika a ze nejlespii psychoterapie je sexuaalnii.
Ze Anais tak nejak nevii jestli je ci nenii naahodou podobojii a ze na jednu stranu by se moc raada vyspala s June a na druhou stranu jii vniimaa jakozto svojii sokynii v laasce k Henrymu.
Kniha koncii v tom nejzajiimavejsiim momenta a to je ve chviili kdy June opet priplula do Pariize - takze to uuplne nejduulezitejsii jestli si to ty dve spolu nakonec rozdaly, ci nerozdaly se clovek nakonec ani nedovii. Neustaale sem pri ctenii teeto knihy, v momente kdy sem zrovna nepadal do driimoty myslel na Almoldovarovy zeny na pokraji nervoveeho zhroucenii jaa sem mu byl pri ctenii teeto intimnii zpovedi taky bliizko.
Rozhaaranee zaciinajiicii bisexuaalnii spisovatelky si muuzou pridat jednu az dve hvezdicky naviic
Ze Henry je Rvaac, alkoholik, naasilniik barovy povalec a vymetac bordeluu pokud zrovna nevymetaa komurku Anaiis.
Pokud se nenecháte odradit naprosto příšernou obálkou knihy, dostane se vám upřímné intimní zpovědi s erotickým nádechem. Anaïs Nin si psala deníky po celý život, a věřte, že měla o čem psát. Kniha popisuje nejzajímavější, ale zároveň nejdramatičtější období jejího života – setkání se spisovatelem Henry Millerem a především jeho ženou June. Zápisky odrážejí citovou i tělesnou horečnatost tohoto osudného milostného trojúhelníku.
Vřele doporučuji všem, kteří si přejí poznat pravou tvář Henryho Millera (nebo aspoň část této tváře), což se vám při četbě jeho knih stát nemůže. U něj se realita snoubí s fikcí natolik, že je nelze rozplést, zatímco o Ninové víme, že ve svých denících byla absolutně upřímná, a že tedy neměla důvod si cokoli vymýšlet.
Intimní zpověď inteligentní a citlivé ženy s (eufemisticky vyjádřeno) velmi svéráznou vztahovou morálkou, okořeněná ještě tím, že druhou hlavní postavou knihy je slavný a kontroverzní spisovatel Henry Miller. Pro mě jako pro muže dosti náročná kniha. Na jedné straně krásný, poetický jazyk, skvěle popsané emoce autorky i dalších postav knihy, zajímavé úvahy točící se především kolem těch nejzákladnějších mezilidských vztahů, překvapivé informace nejen o autorce, ale především právě o H. Millerovi, na druhé straně to neustálé, typicky ženské sebepitvání, přemílání pořád dokola toho samého, na což mi trochu schází trpělivost, i když poslouchám vlastní manželku, natož pokud to mám před sebou na 260 stranách. Ale co člověka nezabije, to jej posílí, takže přečtení této zvláštní knihy rozhodně nelituji.