Viděla jsem vraždu
Agatha Christie
Hercule Poirot série
< 34. díl >
Během halloweenského večírku pořádaného v domě Roweny Drakeové pro mládež z městečka Woodleigh Common dojde k surové vraždě třináctileté dívenky. Slavná spisovatelka Ariadne Oliverová, která se zábavy náhodou zúčastnila, se rozhodne oslovit Hercula Poirota – nezdá se jí, že by mohlo jít o zločin spáchaný vyšinutým vrahem v pominutí smyslu. Klíč k záhadné smrti totiž patrně tkví ve větě, kterou pronesla zavražděná Joyce při přípravách večírku: Viděla jsem vraždu… Pozadí vzniku tohoto detektivního příběhu z roku 1969 má pro české čtenáře jedinečný význam: předlohou jedné z postav, au pair dívky Olgy Seminoffové, se stala prachatická učitelka, s níž si Agatha Christie dlouhá léta dopisovala.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1993 , MelantrichOriginální název:
Hallowe'en Party, 1969
více info...
Přidat komentář
Přečteno několikrát, několikrát také zhlédnuto v TV či filmovém zpracování. Poslední verze s Kennethem Branaghem posunuta do akčních noir příběhů, přesto pro mne nejlépe funguje v klasické literární verzi.
Asi moja prvá poirotovka, ktorú som najprv videla vo filmovej verzii. Knižný zážitok mi tak trochu pokazilo (alebo možno skôr spestrilo, ako sa to vezme) poznanie, kto je vrah. Nevadí, sama by som na to aj tak neprišla a takto som mala aspoň príležitosť všímať si, ako dotyčný/dotyčná (nechcem kaziť zážitok tým, čo ešte dej nepoznajú ;-)) zavádza a odvádza pozornosť.
Halloweenska tematika mi nebola veľmi blízka, ako katolíčke mi pripadalo neuveriteľné až úsmevné, že na príprave večierka a rôznych pohanských rituáloch participuje aj miestny anglikánsky duchovný a iní veriaci, ale to len taká vsuvka z mojej strany, pre dej to nebolo podstatné a čitateľov s iným duchovným backgraundom to zrejme rušiť nebude.
Nejprve jsem tento díl viděla několikrát ve filmovém zpracování a strašně mě baví. Knižní předloha je super, ale oproti filmu tomu chybí víc dramatičnosti, dynamiky, emotivnosti a zoufalosti některých postav. V tomto případě musím říct, že je určitě zábavnější a lepší film, ačkoliv přečtení knihy stojí za to a čte se to velmi dobře. Navíc, já mám velmi ráda Ariadnu Oliverovou, takže proto je to jeden z mých nejoblíbenějších dílů.
Příběh je čtivý, napínavý, případ sahá do minulosti, je zajímavě propletený. Čtení mě moc bavilo!
Pachatele se mi nepodařilo uhádnout. Až do závěru jsem si nedokázala tipnout. I když mi konkrétně jedna osoba byla nesympatická, nemyslela jsem, že by byla vrah. A ono..aha.. :-D
Na tak málo stránkách dokázala Agatha zaplést krásně napínavou detektivku, u které jsem do posledního momentu opravdu netušil, kdo by mohl být ten hlavní špatenec.
(SPOILER) Táto kniha ma neoslovila, v podstate som ju dočítal z povinnosti, nakoľko som sa v minulosti rozhodol prečítať so celú sériu s Hercule Poirotom. Mimochodom, celá séria má kvalitu ako na hojdačke, niektoré kusy vynikajúce, iné mizerné. Helloweensky večierok je niekde v strede, skôr v dolnej polvlne. Toto hodnotenie zakladám s ohľadom na ostatné knihy zo série. K tomu sa pridáva neustále omielanie o tom, aká je Joyce klamárka (to bolo skutočne otravné), zavádzanie čitateľa falšovaním závetu (dvaja svedkovia, ktorí žijú, tak načo sa súd obťažoval grafológmi?), tvrdohlavý Poirot s jeho lakovkami (tu som s ním nedokázal súcitiť, pre krásu sa trpí - tak trp, to bola moja jediná myšlienka), skrátka a nedobre, kniha ma iritovala. Určite sa k nej nevrátim.
Agatha Christie a Hercule Poirot – pro mě celkem dobrá předzvěst příjemné odpočinkové četby.
Stará dobrá Anglie, starosvětsky dvorný elegantní Hercule v tvrdých lakýrkách, ve kterých je tak těžké chodit v přírodě... Bohužel stará dobrá Anglie už tady funguje jen tak napůl, příběh se odehrává až v šedesátých letech, a tady, málo platné, pro mě už to není ono. Autorka neustále zmiňuje, téměř na každé stránce, staré dobré časy, kdy chlapci a dívky byli prostě úplně jiní, lepší, vychovanější, žádní dlouhovlasatci, žádné krátké sukně, což je na jednu stranu úsměvné, ale i já si nakonec říkám, že Poirotovi prostě víc sluší doba dřívější... (Film s Davidem Suchetem mi to potvrdil.)
No a autorka přitvrdila, žádní zavraždění stařečkové, obklopení penězchtivými dědici, jak to u ní bývalo dobrým zvykem, ale mrtvé jsou tu děti..., no, že mi tohle udělá i Agatha! :(
Zajímavá spojitost s tehdejším Československem, i když Olga Simonová, prachatická učitelka, podle které byla prý jedna postava napsána, obdržela pro jistotu víc východoevropské jméno a rysy ještě východnější. Holt socialistická střední Evropa byla v té době pro anglickou autorku Evropou východní, neznámou, hodně vzdálenou a nebezpečnou...
Trochu v hodnocení přidávám, snad za tu prachatickou paní učitelku i za Hercula v lakýrkách...
V této knížce je opravdu hodně mrtvých. Jeden z nejvyšších počtů od autorky. Chvílemi je to opravdu horor, ale příběh je opravdu skvělý.
Trocha neuspokojiva cast. Prekazalo mi, ako tam kazda postava donekonecna omiela, ze psychicky naruseni ludia tam pobiehaju kade-tade a vraždia nevinne deti. Asi to malo sluzit na zmatenie a odlakanie pozornosti, ale skor to bolo zbytocne repetitivne a otravne. Ako zapletka bola taka klasicka, v pohode, ciastocne som bola aj prekvapena aj nie. Neviem, nejako to nemalo taky ten wow faktor.
Opět skvělá zápletka. A kdo je vrah?
Knihu jsem si užila. Jako vždy hodně postav v knize.
Drsný případ, který paradoxně postrádá ostřejší kontury. Postavy zdaleka nejsou tak výrazné, jak jsme u Agathy zvyklí, a především jsem v knize postrádala emoční rovnováhu mezi úvodní vraždou a závěrem, který je ve filmu konfrontační a v knize bohužel jen konverzační. (Prostě mi jako protipól k vraždě dítěte to filmové finále s prvky antického dramatu, křikem a padáním na kolena nějak sedělo víc. ;)
Překvapivě brutální, co se týče oběti. Netuším, zda Agatha i v jiných příbězích nechává vraždit děti. Ke kladům patří i napínavý finále. Celkově má ale příběh poněkud línější tempo.
Agathě bylo v době vydání knihy už 79 let. A je to znát. Je to zpověď staré dámy, trochu mrzuté, která neustále opakuje, že dříve bylo líp, nechodilo po ulicích tolik deviantů, psychiatrické ústavy nepropouštěly nevyléčené nebezpečné osoby, lidé k sobě bývali uctivější. Krásně je to vidět na maličkosti, kdy Poirot i přes nesnesitelnou bolest odmítá i na venkově jinou obuv než lakýrky. Protože se to prostě nesluší. I provedení a důvod vraždy je takový... zvrácený, špatně uchopitelný. Není to klasický příběh Agathy. Ale rozhodně není špatný. Jen mi při čtení bylo, pro tu stařinkou Agathu, docela smutno.
Samotné vyšetřování je metodické, jako Hercule Poirot sám. Tam nemám co vytknout.
Pěkná knížka a dobře se poslouchala, trochu mi ale vadilo, jak všichni Poirotovi neustále opakovali, že Joyce musel zavraždit nějaký úchyl, který prostě využil příležitosti a vplížil se dovnitř. Jako kdyby venkov byl plný úchylů, kteří jenom čekají, až se budou moct vloupat na večírek a utopit tam dítě.
Jako vždy geniální. Tentokrát jsem si zápletku pamatovala díky filmu, přesto jsem si knihu velmi užila.
Tahle detektivka patří spíš k těm průměrnějším. Nějak jí chybí ten správný šmrnc nebo je možná až příliš komplikovaná. Přitom výchozí zápletka je skvělá během halloweenského večírku je zavražděna mladá dívka, krátce poté, co prohlásí, že viděla vraždu. Co ve skutečnosti viděla a jestli to byl opravdu důvod pro její smrt, to musí tentokrát vyšetřit Hercule Poirot v doprovodu své přítelkyně, excentrické spisovatelky paní Oliverové.
Nebylo to úplně špatné, ale přece jen má tato autorka mnohem lepší díla. Tady bylo hodně věcí uměle "šroubovaných" a trochu nelogických. Začátek byl skvělý, ale pak to poněkud ztrácelo napětí. Některé pasáže uprostřed knihy byly zdlouhavé a skoro nudné.
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Tak tohle bylo až neuvěřitelné zklamání. Viděl jsem onehdy Branaghovo (a Greenovo) zpracování a docela se mi to líbilo – s knihou to prý ale nemělo vůbec nic společného (no... v některých bodech až dost, řekl bych, minimálně převod jednotlivých postav se velice povedl - třeba Reynoldsová). Chtěl jsem si tedy přečíst knihu. A jsem zklamán. Raději se znovu podívám na film, než že bych četl knihu. Komentář obsahuje
spoilery,
tak bacha na to.
Proč? Však to je zvrácené! Je. Ale nenadělám nic, kniha se mi prostě zdá špatná. Ne detektivní zápletka – jakkoliv i ta má svá slabší místa. (Spadnuvší váza, která by měla člověka pocákat stejně, jako dítě topící se ve škopku, jako vážně? Ta mě dost týrá.) Jde mi ale hlavně o způsob, jakým je kniha napsána.
Tak v prvé řadě – já vím, Christie už byla bábi, ale stejně. Tohle je konzervativní daleko za hranici vkusu – a jako každý konzervativec už patrně Christie nemyslela na nic, než na sex. Sexuálně motivovaná vražda je dohad opakovaný v knize snad dvacetkrát. Holky už dneska nemyslí než na sex se sexy popovými zpěváky (my, co jsme myslívali na sex s krásnými šlechtici, jsme byly prostě jiná klasa), učitelka je divná, protože je lesba (které slovo musí prostě nezbytně pronést s důležitostí mladý kluk, protože ten taky nemyslí na nic jiného, když svoji učitelku vidí), každá žena se prostě musí hned na první pohled zamilovat do krásného muže – protože je krásný. To mi bylo opravdu odporné. Vzpomínání na staré, lepší, časy se opakuje stále dokola, vždy s připomínkou toho strašného nového světa, kde je všechno horší. A nezapomeňme, že Oliverová (myslím, že to byla ona) nemá ráda plasty! A dobře, ať si Christie svou přihlouplou ideologii do své knihy klidně cpe. Ale proč tím musí kazit vysloveně krásné a esteticky funkční scény? Popíše tam úžasný obraz – rudězlaté listí keře lemuje postavu nádherného mladíka. V popisovaném parku je to opravdu fantastická scéna – kterou musí zmrvit rozpravou o tom, že dnešní holky mají chuť na sex s jinými lidmi, než Christie za svého mládí. Fakt skvělý.
Nadto je kniha prostě špatně vystavená. Autorka jako by neměla moc s čím pracovat, donutila tedy Poirota obejít asi patnáct lidí a od každého slyšet to samé "Nevím, kdo to byl, asi bych to neměl/a říkat, o mrtvých jen dobře, Joyce byla lhářka, fakt si strašně vymýšlela, nebyla moc sympatická." Skoro bych to viděl na snahu autorky přimět čtenáře k závěru, že si to to třináctileté dítě vlastně zasloužilo, protože bylo zlé. A když pak zemře další dítě, dostaneme to samé. To byl zase úchyl a šmírák, takže si to taky zasloužil. To je neuvěřitelně dementní. A Poirot je vždycky ještě pobízí, jak kdyby se v těch kydech taky rochnil. A neustálých opakování je tam více – jen tohle je asi nejčastější. Kdyby ta kniha nebyla takhle stupidně vystavěná, mohla by být o nějakých 70 stran kratší.
Neskutečně mne iritoval Poirot. Pro něj v této knize najednou soucit neexistuje. Soucit je nebezpečný. Já neříkám, čím méně třináctiletých po tomhle světě chodí, tím lépe. Ale po té Vraždě v Orient-Expresu, kde jsem jakýkoliv prvek odsouzení postrádal, mi to přijde takové trochu slabé a neuvěřitelné. Mimochodem, ty nepříliš inteligentní duality které tu autorka staví... Svět se nestojí tak, že by bylo třeba volit spravedlnost, nebo soucit, respektive spravedlnost, nebo krásu. Spravedlnost musí být obecně soucitná a pokud není krásná, není dokonalá. Ty duality, na kterých onen bystrý Poirot v téhle knize staví, jsou falešné a prázdné.
Posledně mi dost vadila poslední "akční" scéna, ve které se nám objevuje prvek rituální vraždy, staré magie a náboženství, mystiky. Ten tam prostě potud nebyl. Najednou se nám zde z ničeho nic vykouzlí prostě proto, abychom dostali esteticky působivý konec. To bylo taky mimořádně nedobré. Jakkoliv jinak musím autore uznat, že velice pěkně pracovala s motivem krásna a obsesí krásném. Greyovský Michael, Lucifer a Narcis, byl až ohromující postavou s neuvěřitelnou schopností krást si scény pro sebe. Titánská postava, Poirot, génius, setkal se zde s jiným géniem. To se povedlo, uznávám.
Nu ono to prostě není po stránce detektivní špatné. Ani estetická výstavba a narace není špatná (většinou), ale vady, které jsem shora popsal, mi celkový dojem poněkud pokazily.