Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529858/bmid_hermankove-udoli-659e9ea366845.jpg 5 3705 3705

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

aishimizu
18.08.2023 4 z 5

Kniha se četla s lehkostí, i přestože příběh Anny až tak snadný nebyl. Je pozoruhodné, co jsou lidé schopni obětovat pro druhé i přes nepřízeň vlastního osudu.

Thamilka
13.08.2023 5 z 5

Opravdu povedená kniha, opět oceňuji i historické informace, o kterých jsem nikdy nečetla. Autorka má hezky styl psaní, čte se dobře, příliš se nezdržuje popisem krajiny a dalších věcí, které často nejsou ani nutné vědět.

mythos91
10.08.2023 5 z 5

Styl autorky mi naprosto seděl. Knihu jsem slupnul jako malinu. Pocity, které jsem měl po přečtení příběhu a vlastně i v průběhu čtení samotného dělají z této knihy pro mě osobně jednu z nejpůsobivějších. Realistický příběh z poválečného Československa s nelehkými nástrahami života hlavní postavy Anny ve mně rezonuje i po dočtení. Určitě si budu chtít přečíst autorčina další díla.

Aquagirl
09.08.2023 5 z 5

Krásné, krásné čtení! Anna byla výborně popsaná, měla můj obdiv, jak se přes všechny problémy dokázala chovat mile a být silná. Úplně mě tento příběh strhnul.

miky103
07.08.2023 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych kvůli knize nemohla spát a že by se navíc poutavý příběh dotkl i mého nitra. Ale tady se to opravdu povedlo.
Krásně napsaný životní příběh jedné neobyčejné obyčejné ženy. Je až s podivem, jak ten stejný příběh ve vás dokáže vyvolat melancholickou touhu po návratu starých časů (které jsem navíc ani nezažila) a zároveň vděk za to, že dneska už hodně věcí funguje úplně jinak. Její život Anně rozhodně nezávidím, zato její přístup k životu ano.
Neobvykle silná kniha. Rozhodně doporučuju.

Databáze.knih
31.07.2023 5 z 5

Roku 2002 se v nemocničním prostředí v pooperační mysli Anny Čechlovské vracíme do jejího dětství, přímo do obrovského pocitu strachu, strachu o svou maminku, nejbezpečnější útočiště na světě, maminčino objetí, se mění v noční můru; krev, smrt, častý výsledek tajných potratů. Roku 1946 se povoluje repatriace sirotka Anny Malkovské z Ukrajiny do matčiny vlasti, do severních Čech. Ale rodinné zázemí nepřichází; zato "skvělá partie", válečný veterán volyňský Čech, který dostal na rozhraní Sudet zájezdní hostinec za utrpěné zranění hlavy. Krajina Kamillen Tal s vůní heřmánku ji uchvátila a podobně i s hrůzou očekávaná "partie". V 17ti letech přijímá roli paní hostinské, hospodyně, manželky, maminky. Našla svoje místo, sice v nebezpečném, těžkou prací plném, ale i šťastném pohraničí. Ale zlu není nikdy konec ...

Illik
26.07.2023 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která ve mě rezonuje ještě o několik přečtených knih později. A stále nevím, jak popsat to, co ve mě zanechala.
Asi jen to, že přístup Anušky k životu, je pro mě velkou inspirací. Zůstat slušný, milý a plný lásky k lidem i k životu, když se k nám obrací zády, je ta nejhezčí vlastnost.
Nádherná kniha, krásný příběh, který dojme, ale i pohladí po duši.

dvalachova
23.07.2023 5 z 5

Příběh mě naprosto pohltil, nemohla jsem přestat čist a ponořovala jsem se do další a další kapitoly. Velmi silný příběh, který mě vtáhl do děje.
Fantastická kniha, doporučuji všemi deseti.

Daninka123
23.07.2023 5 z 5

Poutavý příběh dívky, která se rychle stala ženou. V té době to určitě nebylo lehké.
Čtivý příběh, určitě doporučuji.

Andělský
22.07.2023 5 z 5

Knížka, jejíž obal voní rozkvetlou loukou. Obsah už tak veselý není, ale i tak je to hřejivé a konejšivé čtení. Trochu mě pobavilo, že zhruba od poloviny Anna rodila snad každou pátou stránku knížky :-). Kolik těch dětí nakonec měla, jak se vyrovnala s osudem svým i blízkých, to se dozvíte, když si knihu přečtete. Určitě neprohloupíte.

Mandy412
21.07.2023 5 z 5

Poutavý příběh, který mě naprosto pohltil. Knihu jsem přečetla za dva dny. Když jsem začala číst ani jsem nevěděla, že je děj zasazený do mojí domoviny Českého středohoří a o to víc mě bavil.

JIVaJaH
19.07.2023 5 z 5

Velmi působivý příběh silné ženy, která je na začátku vyprávění vlastně ještě dívka...Rychle ale vstoupí do světa dospělých.Je obdivuhodné, jakým způsobem se vyrovnává s tím, co jí život přináší. Neuvěřitelná síla.
I když je to zcela jiný příběh, působil na mě podobně jako Doktorka z domu Trubačů.
Velmi doporučuji!

Viviana-Mori
06.07.2023 5 z 5

Zvláštní. Zpočátku mi přišlo na mysl, že ač se přede mnou otevírá jistě silný životní příběh, je mi servírován příliš rychle a povrchně. Ale s počtem přečtených stránek jsem se s čím dál větším zaujetím nořila do Annina osudu. Zpočátku se vše jeví jako malebný, lehce romantický příběh a pak se osud hlavní hrdinky opět tak zvrtne, že mi z toho běhal mráz po zádech, hlavně ty scény s nemocným Pavlem, z toho mi opravdu bylo úzko.
Anna byla vždy statečná, nestíhala se topit v sebelítosti, vše dokázala vyřešit, ustát, i do stáří si zachovala nadhled, úsměv a veselou mysl.
Původně jsem chtěla dát knize "jen" čtyři hvězdy, ale s každou další stránkou jsem byla Anniným osudem víc a víc svázána a vyčerpána a vlastně mě to tak vzalo, že dávám pět.
V dnešní době se zdá neuvěřitelné, čím vším si lidé procházeli a co museli zvládnout. Jako by člověk četl příběh z jiného vesmíru, dnes, ač je nám vše naservírováno přímo pod nos, tak si toho nevážíme, trápíme se nesmysly, lidé jsou si tak blízko a přitom tak vzdálení, není tolik soudržnosti a ochoty si pomáhat.
Myslím, že toto je jedna z těch knih, která čtivě ukazuje, jak se žilo dřív a donutí se čtenáře zamyslet nad svým vlastním, nynějším životem.
Fakt mě to vzalo a to jsem to do půlky knihy brala spíše jako odpočinkovou četbu.

heczek
02.07.2023 5 z 5

Laskavý název románu, v němž se ale skrývá těžký životní příběh Anušky. Nelehký osud, kterému se s odvahou a velkým odhodláním postavila tváří v tvář. Nestačila jsem se divit, čemu všemu v životě čelila, co vše zvládala a jak si i přes to vše dokázala zachovat svou vnitřní sílu a krásné srdce.

Anuška je pro mne hrdinka se zlatým srdcem v pravém slova smyslu.

Moc děkuji Haně za její příběh, bude ve mě ještě dlouho žít... Všem doporučuji!

Damaj
02.07.2023 5 z 5

Zajímavá knížka o velice těžkém životě mladé Anny, která se však nikdy nevzdala, bojovala, byla silná, pracovitá a přes všechny útrapy na konci svého života, vzpomíná jen na to hezké, co jí život přinesl.

vladimir5170
22.06.2023 5 z 5

Jednodenní čtení za 5*. Nezdolná síla a životní optimismus z hlavní hrdinky jen čiší. Za všechny moudrosti jedna, která mne zaujala nejvíc: "Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši."

anavi2009
17.06.2023 5 z 5

Po delší době kniha, která mě absolutně vtáhla. Nemohla jsem přestat číst, nechápala jsem, jak to všechno mohla Anuška ustát, bylo mi jí líto, ale zároveň jsem musela obdivovat nezdolnou sílu a loajalitu k manželovi.

Divkazlesa
17.06.2023 4 z 5

Tato kniha je velmi čtivá, nuda nehrozí. Navíc vede k zamyšlení, co jsou skutečné hodnoty.

JPBelmondo
13.06.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostala k této tolik opěvované knížce a musím říct, že jsem tomu nesmírně ráda. Anuška neměla lehký život, ale její pracovitost, vnitřní síla a naděje jí pomohly všechno zvládnout. A že toho bylo! Myslím, že si to ani neumíme představit. Špatná doba, nouze, starosti o tolik dětí i o svého muže. Zkrátka - i když by se tedy mělo zdát, že knížka bude pochmurná a smutná, opak je pravdou. Anuščin životní příběh mě vlastně paradoxně dobíjel, krásně se četl a plynul. To, že příběh je dle skutečnosti, jen umocňuje čtenářský zážitek. Dalším plusem pro mě je, že podobný příběh ve stejné době zažili moji prarodiče. S láskou a pokorou vzpomínám.

nelcisko
09.06.2023 5 z 5

Čtivá, poutavá kniha, přesto že se jedná hlavně o pasáže popisu než dialogy. Popisuje život po 2. světové válce na vesnici, mateřství a strasti manželského života.