Hitler a Habsburkové
James Longo
Proč chtěl fašistický vůdce zničit rakouskou královskou rodinu Kniha poodhaluje nejen to, proč si Adolf Hitler vybral děti zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda a z jeho synů udělal první dva Rakušany deportované do koncentračního tábora v Dachau, ale zabývá se také odvahou, s jakou se mu snažila královská rodina vzdorovat. V mládí strávil Adolf Hitler pět let ve Vídni, kde se jeho posedlost císařským rodem Habsburků stala katalyzátorem jeho pomsty vůči zaniklé říši, mrtvému arcivévodovi a jeho sirotkům. Nenávist nasměrovala fašistického vůdce na cestu moci a nepřímo vedla k tragédii druhé světové války a holocaustu.... celý text
Literatura světová Válečné Literatura naučná
Vydáno: 2020 , Slovart (ČR)Originální název:
Hitler and the Habsburgs: The Führer's Vendetta Against the Austrian Royals, 2018
více info...
Přidat komentář
Autor líčí osudy dětí Františka Ferdinanda po nešťastném atentátu v Sarajevu a popisuje jejich život v Čechách, předválečném Rakousku a následně za II. světové války a po ní. Je to dost smutné čtení. Naštěstí se autor zabývá převážně sourozenci Hohenbergovými, Hitlerův život a vzestup je zde vylíčen přiměřeně, nejsou to žádné Hitlerovy memoáry, to bych nečetl, tolik času nemám. Velice zajímavá kniha, čtivě napsaná.
Celkem čtivá kniha, ale…jedno velké ALE. Tak neobjektivní, jednostranný a zavádějící popis historických událostí jsem snad ještě nečetl. Ušlechtilí šlechtici nejen z rodu Habsburků či Hohenlohe by zřejmě podle autora měli být kanonizováni en bloc, Beneš je postaven téměř na roveň Hitlera, atd, atd. Vše možná vysvětluje závěrečné Poděkování-jakkoli autor popisuje mnoho historických událostí týkajících se našeho státu, české historiky zřejmě konzultovat nepotřeboval…
Historikové by měli být věrní zásadě "bez hněvu a zaujatosti". Tato publikace je neobjektivní oslavou Habsburků a jejich potomků... Na více místech doplněná tradičním kydáním špíny na Edvarda Beneše. Americký autor má o jeho osobě značně zkreslené a zaujaté představy.
Úžasná kniha. Jsem strašně ráda, že jsem se k ní dostala a mohla si ji přečíst. Plno velice zajímavých myšlenek, které ze školy neznáme, a věcí, které sice známe, ale nespojujeme si je. Doporučuju.
Dlouho to pro mĕ byla zajímavá kniha. Zajímavý přibĕh plný historických faktů a svĕdectví.Nesouhlasím ale s tím co bylo napsáno o Edvardu Benešovi. Tedy s částí ohlednĕ vyhnání Nĕmců. Je to popsáno dost svéráznĕ a nepřesnĕ.
Mňa táto kniha úplne dostala. Je plná faktov a zároveň sa číta sama a s ľahkosťou. Autor - majster slova, Vás vtiahne do deja a ani neviete ako a vzdelávate sa, priam ste hladný po ďalších informáciách. Ani nie na 300 stranách vidíte paralelu života diktátora a osudy jednej rodiny. Kniha presiahla moje očakávania
Vynikajici historicka beletrie podporena fakty a zdokumentovanymi udalostmi. Jsou zde poskladane zajimave momenty ktere jsou jiz vseobecne zname , jako napr.Hitler ( Rakousko, malir, ) a Frantisek Ferdinand d‘Este ( Konopiste, atentat, I.SV ) . Kniha mapuje koncici eru Rakouska Uherska az po II. SV zpusobem, ktery predpoklada alespon zakladni prehled historickych mezniku tohoto obdobi, Pro ctenare, kteri maji prehled nejen o historii, ale i o Vidni, je to opravdu exelentni zazitek.
Nevím nějak mě ta kniha zklamala. Je pravda, že jsem si početla osudy rodiny Hohenberg- taky jsem na ně byla zvědava, ale zklamalo mě málo fotek a taky si myslím, že tam alespoň chyběl rodokmen této rodiny.
Z hlediska osudů členů rodiny Františka Ferdinanda d'Este po rozpadu Rakousko-Uherska prakticky dokonalá publikace, díky níž se čtenář seznámí s fakty o nichž se jen tak nedozví.
Skvělá kniha, která se čte sama. Spousta zajímavých informací o osudech dětí Františka Ferdinanda, které žádná jiná kniha v takovém rozsahu neposkytuje. Určitě doporučuji.
Dokonale zavádějící název i podtitul. Kniha se nevěnuje Habsburkům, ale Hohenbergům, kteří navíc v době Hitlerově nebyli žádnou královskou rodinou. Jinak se tu ovšem o pozdějších osudech rodiny dozvíme poměrně mnoho (v Čechách jako kdyby jejich historie končila vynuceným odchodem z Konopiště), byť je ten americký odstup od středoevropských dějin dost znatelný.