Hlava profesora Dowella
Alexandr Romanovič Běljajev
Fantastický román, který je možno označit jako „horror“. V chirurgické laboratoři, tajena před veřejností, stojí pod skleněným poklopem hlava, která napojena na živné roztoky žije a myslí. Nová asistentka laboratoře v ní poznává hlavu svého zemřelého profesora. Jednou, chtíc rozřešit znepokojující záhadu, otevře zapovězený ventil a hlava promluví. A to je začátek neuvěřitelných událostí..... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1988 , Mladé letáOriginální název:
Голова профессора Доуеля, 1925
více info...
Přidat komentář
Až strašidelná a děsivá fikce. Ale co my víme, jak to v medicíně bude vypadat třeba už za 50 let?
Tuto knihu jsem vyslechla jako audio rozhlasovou hru ČRo se skvělým Ivanem Trojanem, představitelem záporáka doktora.
Trošku mi to připomíná film Pane vy jste vdova.
To je krvák! Už jsem to četla v dětství, a tak jsem si to v létě dala ještě jednou. Tu hlavu jsem si pamatovala jako morbidní záležitost a pořád to tak je :) Hlavy na míse, to je moje!
Zajímavé až znepokojivé. Tyhle ... vědecké fikce ,zda se to dá takhle nazvat, mne děsí. My laici málo víme, co se může dít ve vědeckých laboratořích.
Beljajev je v mojom rebricku rusky pisucich fantastov dost vysoko. V prvej 5-ke. So Strugackymi, Bulycevom, Lukjanenkom a tak. Bol schvaleny a vydavany hojne. Inak autor aj inych dost ikonickych postav ako napr. Clovek obojzivelnik. "Hlava" je kniha ku ktorej som sa dostal uz ako skolak. A neviem ci to nebol vobec prvy "horor" ktory som cital. Mozno Drakula bol skor. Nepamatam. Napodiv, vtedy ma netrapili nocne mory z hlavy bez tela, ale tuzil som taku jednu mat doma, ako trebars umele mravenisko alebo akvarko :) Neskor som sa dozvedel o sialenych ruskych experimentoch s hlavami psov a uz mi to take laakavee nepripadalo. Ked tak rozmyslam nad stalinskym obdobim a vtedajsiemu pristupu k vede, ani by som sa necudoval keby v tomto smere rusi neboli robili experimenty. Ako sa fikcia zmeni na realitu, no fuj.
Nedavno som cital znova, lebo som z antiku kupil to vydanie z Omnie. Po rokoch mi text uz tak skvely nepripadal. Skor som sa uz tesil na dalsiu knihu. Ale pre take vseobecne vzdelanie a nostalgiu... da sa.
Výborná hororová fikce, která řeší opětovně otázku, kam až může vést vědecký pokrok a jak se může obrátit proti lidem, když se dostane do rukou sobeckého hňupa, který hledí pouze na svou vlastní slávu a prestiž.
Tato temná a děsivá sci-fi napsaná před více než šedesáti lety díky svému originálnímu námětu obstojí i dnes.
Toto vydání je už zapomenuté a mladším čtenářům asi většinou neznámé, ale použít tuto zápletku pro nové současné a nápaditější zpracování, mohl by to být dost poutavý příběh. Ona taková hlava žijící odděleně od těla je extra mrazivá a hlavně fujtajbl záležitost, takže by se to mohlo hodně líbit ;-).
70%
Jsem nadšen je to knha podle mého gusta.Myšlenka tohoto autora mě zaujala,a zároveň trochu poděsila,co kdyby to bylo možný.
Běljajeva jsem měl určitě raději než ideologicky nečitelného Jefremova. A tenhle dobrý horror mohl vyjít kvůli národnosti autora. A co?
Konečně jsem tu našla knihu, která mě v dětství vyděsila. Profesor tu doplatil na svou inteligenci, která měla být využita. Tenkrát mě to zaujalo.
Tak to byla snad první kniha hrůzy, kterou jsem v dětství četla a i dnes si ji ráda přečtu znovu.
Autorovy další knížky
1967 | Člověk obojživelník |
1967 | Hlava profesora Dowella |
1960 | Ariel |
1985 | Poslední Atlantiďan / Hlava profesora Dowella |
1975 | Posledný človek z Atlantídy / Ostrov stroskotaných lodí |
Tak tohle je opravdu hodně děsivé čtení. Asi je lepší si ani nepředstavovat co může takový objev způsobit. Autor měl tedy hodně zvrácený nápad při psaní této knihy, na druhou stranu perfektně vystihuje povahu lidí kteří jsou ochotni za slávou a úspěch odhodit veškeré morální zábrany. Jsem docela zvědavý co autor ještě napsal, nic jiného jsem od něj nečetl.