Hluboká práce
Cal Newport
Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist... celý text
Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2016 , Jan MelvilOriginální název:
Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World, 2016
více info...
Přidat komentář
Hluboká kniha na hluboké a extrémně potřebné téma. Zároveň psaná jednoduše a dostupně. Tedy stačí jen chtít - pokud hlubokou práci chceme aplikovat, prostě tomu jít naproti. A zapomenout na roli oběti informačních tlaků, jinak se tou masou rychlého dopaminu můžeme nechat rovnou zavalit.
Z knihy jsem vytěžila i pár tipů do vlastní praxe, ač ne se všemi předanými poznatky zcela souhlasím. Ale forma mi byla sympatická a rozhodně bych doporučila každému, kdo jen trochu cítí, že to s tou přemírou informací, upozornění a "neónů" všude kolem už prostě nezvládá, jak by chtěl.
Poměrně polopaticky napsaná kniha, proč je dobré se na práci soustředit :) Rovněž se zamýšlí nad přínosem sociálních sítí a radí, jak se jich ideálně zbavit :D
Hluboká práce je kniha o tom, jak je pro nás důležitá schopnost soustředit se a jak nás moderní technologie o tuto schopnost připravují. Autor v textu stále dokola omílá několik myšlenek, až je to člověku protivné. Mnoho jeho tvrzení navíc není podloženo studiemi a mají spíše charakter osobních postřehů a názorů. To však nic nemění na tom, že v jádru s ním v mnoha ohledech souhlasím.
Doba ve které žijeme, je charakteristická tím, že informace jsou doslova na dosah ruky - stačí vytáhnout mobil. A to na nás klade spoustu nových nároků a požadavků. Musíme se naučit informační asertivitě, aby jsme se doslova neutopili v té hromadě informací, která se na nás odevšaď valí, roztyluje nás a připravuje nás o schopnost se soustředit. A to je v souhrnu asi tak vše, co jsem si z této knihy odnesl.
Nakonec zbývá otázka, zda tato kniha stojí za přečtení či nikoliv. Odpověď není jednoznačná. Podle mého názoru závisí zejména na tom, zda je pro vás toto téma nějak důležité či nikoliv. Rozhodně však od této knihy neočekávejte, že vám dá nějaký jednoznačný návod nebo praktická doporučení. Kniha je z větší části spíše teoretická a těch několik praktických tipů, které autor popisuje v závěru je navíc hodně specifických a pro mne osobně nepoužitelných.
Autor sice pořád dokola opakuje to samé, ale oceňuju, že se nebojí upozornit na to, že nám sociální média zhoršují život.
Celá kniha by se dala shrnout do jedné poučky: pokud se chcete něco naučit nebo něco vytvořit, najděte si klidné prostředí, nejlépe bez počítače a telefonu, zavřete se tam a pracujte. Zbytek textu je vlastně omílání toho samého nebo pak příběhy různých lidí, které mě vůbec nezajímají.... Žádný konkrétní návod jsem v knize nenašla.
Dobré shrnutí nad tématem soustředění a škodlivosti multitaskingu. Kniha je více napsaná jako zamyšlení nad důležitostí hluboké práce v dnešní době, uvádí spoustu konkrétních příkladů lidí, jak se dokážou odlepit od každodenních žroutů času (emaily, sociální sítě). Menší počet hvězdiček však dávám za to, že mi připadala trochu vleklá. U některých kapitol by se informace mohly více shrnout a celou knihou se prolíná neustále škodlivost emailů a sociálních sítí.
Nevím, jak se lidé cítili před 100 nebo 200 lety, každopádně je pravda, že náš život je do značné míry hektičtější. Sociální médie, multitasking, stres způsobený prací, nesoustředěnost, přehlcenost zbytečnými informacemi. To všechno jsou neduhy, se kterými se potýkáme víc, než kdy dříve.
Jestli se vás některý z výše uvedených pojmů týká, vězte, že Cal Newport v Hluboké práci řeší právě výše zmíněnou problematiku. Jak zvýšit svou schopnost soustředit se? Jak v dnešní době najít chvíli klidu pro práci či nějaký projekt? Jak dopomoci k tomu, aby člověk vyprodukoval něco opravdu hodnotného, a ne jen další generickou excelovskou tabulku?
Souhlasím s myšlenkou autora, že schopnost soustředit se na práci je v dnešní době dost možná vzácnější. Více méně souhlasím i s jeho postojem k sociálním médiím a emailu. Jak se říká, NIC není nikdy zadarmo. A za sociální sítě platíme tím nejcenějším, co máme. Naším časem. Ten by šel jistě využít líp.
Kniha se mi jako celek vlastně docela líbila. A na svůj žánr je i celkem čtivá. Je z ní sice trochu cítit, že její pisatel opravdu pochází z univerzitního prostředí nicméně s tím jsem se dokázal smířit.
Myšlenkově jsem se s autorem nejvíce rozdělil snad jen v jediné kapitole, která se týkala plánování dne. Nicméně je potřeba přiznat, že z teoretického pohledu mají Calovi myšlenky něco do sebe. Není to nic z čeho by vám měla vybouchnout hlava, ale určitě se vyplatí se nad některými nápady v knížce alespoň zamyslet.
To jo!
Kniha pro ty, kteří jsou zahlceni multitaskingem a dnešní digitální dobou. Za mě perfektní inspirace jak si utřídit priority.
Tak nějak jsem se tím prokousal, ale teda za mě nic moc objevného a ani ten styl mi nesedl.
Mám rád knížky, které ve vás probouzí myšlenky, jak se dál v životě posunout a tato kniha patří mezi ně. Je protkaná zajímavými postřehy,
co ničí naši koncentraci a naopak návody jak ji zvýšit. Popisuje jak extrémně špatný vliv na naši koncentraci mají zábavná media styl
fsb, který z nás pomalu dělá mentální trosky, neschopné se delší čas plně koncentrovat. Kniha se mi líbila. Vřele doporučuji.
Začátek mě příliš nebavil – točil se totiž okolo hodně bohatých úspěšných lidí. Nemám ráda, když se klade rovnítko mezi úspěch a nadbytek financí. Co takhle aby byl člověk spokojený a šťastný?
Po asi 20 úvodních stránkách mě ale knížka chytila a nepustila až do konce. A dost mi pomohla dotáhnout jeden dlouhodobý úkol, kdy jsem fakt potřebovala máknout, aby asi půlroční pracovní úsilí celého týmu nepřišlo nazmar.
Pro někoho je kniha dlouhá či dokonce zbytečná. Pro mě osobně bylo nejcennější vědět, že nejsem nenormální, když mám pocit, že mě neustálé záplavy e-mailů a žádosti o schůzky (momentálně online) a telefonáty odvádějí od skutečné práce. Bohužel ač hluboká práce je - či by alespoň měla být - podstatou mého povolání, k mému zděšení to většině lidí na mém pracovišti vůbec nedochází. Tuhle knížku proto nepošlu dál - může se hodit jim ji ukázat.
Kratšia kniha, no výborná téma.
Točí sa to okolo jednej hlavnej myšlienky, ktorú je dobré pochopiť "do hĺbky" a hlavne aplikovať v živote.
Odporúčam ;)
Za me jedna ze slabsich knih od autora. V knize jsem se nedozvedel zas tak moc nic noveho. Jak pisou lide v komentarich nize, hodne jsou omyvana temata, ktera by se dala shrnout do par vet. Take nektere autorovi postupy, kterymi hlubokou praci vynucuje mi jiz prijdou zastarale a nejsou na dnesni dobu dostatecne pruzne. Take se mi nelibi autorova tunelova vize. Dam priklad: Autor ukazuje pribeh jednoho z americkych prezidentu. Vyjmenuje jeho uspechy a potom rekne "nic z toho by nedokazal nebyt hluboke prace". Takovy zaver je absolutne tristni u pracovnika vysoke skoly a nechapu jak je autor schopen bez jakychkoliv dukazu ci uvah takovou vec napsat. Ja teda nevim, ale nemohl byt treba onen prezident proste zaroven chytrejsi nez jeho vrstevnici? Je to opravdu jen hlubokou praci? Takovych veci je tam vice. 3/5
Takové to klasické motivační čtení pořád dokola, prošpikované mnoha a mnoha příklady o tom, jak "hluboká práce" jen a jedině... No, dala by e shrnout do myšlenky - udělejte si čas na hlubokou práci, je to důležité.
Kniha mi dala nový pohled na využívání času co se týče práce a volnočasových aktivit. Knihu si určitě ještě někdy přečtu, a pokusím se co nejvíce užitečných metod z knihy zařadit do svého života.
Kniha mi přinesla několik užitečných tipů jak si udělat prostor pro hlubokou práci a přinutila mě zamyslet se nad svým stávajícím časovým harmonogramem a činnostmi, které během dne vykonávám. Snad se mi podaří je díky této knize více přetvořit z těch mělkých na ty hlubší.
Druhá kniha od Cala Newporta, kterou jsem četl a opět přínosné čtení. Kniha poskytuje cenné rady hlavně těm, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu, a tak musejí být pány svého času a k tomu při práci musí být kreativní. K zamyšlení je určitě i část, která se věnuje emailům a jejich významu v pracovním procesu.
Jedná z nejlepších knih o produktivitě, co jsem zatím četl. Do jisté míry mi zřejmě změnila pohled na životní čas a spolu s knihou Houžavnost mám nyní v rukávech Esa, která vytáhnu vždy, když budu neefektivní, nesoustředěny a když mi bude chybět motivace. Doporučuji všem.
Autorovy další knížky
2016 | Hluboká práce |
2019 | Digitální minimalismus |
2018 | Tak dobří, že vás nepřehlédnou |
2022 | Svet bez e-mailov |
2024 | Pomalá produktivita: Zapomenutá cesta ke skvělým výsledkům bez vyhoření |
Táto kniha nám radí ako sa denne na pár hodín "odstrihnúť" a venovať sa tomu čo je pre nás dôležité - štúdium, písanie, prípadne iná práca.
Denne sme zaplavení množstvom rušivých faktorov - mobily, e-maily, kolegovia ktorí stále niečo chcú... Kvôli tomu musíme prácu stále prerušovať a zakaždým sa k nej vracať späť.
Kniha sa dobre počúvala, no na môj vkus mohla byť stručnejšia - zdalo sa mi že niektoré veci opakuje.