Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10438 10438

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Mateo67
12.06.2019 5 z 5

Krásná dobrodružná, ale zároveń i poetická “pohádka”. Dobro a zlo. Šťastný konec, ale ne úplný happy end. Úžasný fantasy svět a v těchto kulisách všechny možné charaktery, na jaké si jen vzpomenete. Prostě vezměte si tuto knížku a nechte se unášet.
Ale nedá mi nezmínit tady třídilnou filmovou adaptaci. Myslím, že kdyby k tomu měl co říct Tolkien, tak bychom se divili. Knihu určitě nezamýšlel jako uměle natažený a přehnaně akční kasovní trhák.

tygřík2
21.05.2019 5 z 5

Hobita mám, i přes kouzelnou filmovou trilogii, spojeného s chvílemi, kdy moje dcerky, vykoupané, zalezlé pod peřinkou, nedočkavě volaly, abych už šla číst. Každý večer jsem usedala střídavě na postýlku jedné či druhé a otevírala stránky do velikého dobrodružství, které bylo tehdy nové i pro mne. Našla jsem každé postavě její hlas a styl mluvy. Asi jsem byla přesvědčivá, protože občas se z pod duchničky ozvalo: "Maminko, já se bojím!" To jsme si pak o tom, co se v příběhu odehrávalo, povídaly a povídaly, až strach odešel a děti spokojeně usnuly. Následující den jsme rituál opakovaly. A po celý život se k této útlé knížečce vracím, jednak pro její fantazii, krásnou řeč a moudrost, jednak pro vůni milých vzpomínek.

PhoebePollard
19.05.2019 3 z 5

Už dlouho slýchávám ze všech koutů chválu na tuhle knihu, ale já se přiznám, že mě moc neoslnila. Ano, příběh je skvělý a originální, Středozem je krásný svět, ale já jsem se docela často musela nutit do čtení a nikdy jsem neměla pocit, že prostě musím zjistit, co se stane dál.

MaraB
11.05.2019 4 z 5

Skvěle se čte :)

NemmamSlov
24.04.2019 5 z 5

"Oči ju nevidia, ani ju nepočuť,
je celkom bez vône a nemá ani chuť.
Márne ju chytiť chceš a zovrieť do dlaní,
a predsa jestvuje aj medzi hviezdami.
Do izby nalezie, zaplní všetky skrýše,
je ako atrament, len sa ňou nepíše."

Hobbita som prvý krát prečítal už za čias mýtov a legiend, ale vždy sa k pánovi Tolkienovi rád vraciam. Príbeh Bilba je jeden z najlepších príbehov Stredozeme. Kniha sa mi samozrejme páči viac ako film, ale to je asi u väčšiny samozrejmosť. Autorovi sa podarila hlavne pasáž s Glumom a Bilbom, kde si navzájom kladú neľahké hádanky.

Kubajzz
08.04.2019 3 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Ceropegia
30.03.2019

První jsem viděla film, ale i když s knihou skoro vůbec nesouvisí líbí se mi o hodně víc než knížka, kterou jsem louskala půl roku.

Klára2216
26.03.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a teprve potom jsem si knihu přečetla, i když tenhle postup většinou nepreferuji. Ale rozhodně nejsem zklamaná. Přečetla jsem jedním dechem a hned potom hrábla po pánu prstenů, protože mě mrzelo, že je to tak krátké. Postava Bilba je prostě skvělá. Jen oproti filmu byli trpaslíci mnohem méně vykresleni, což mi tak nějak vždy přišlo, že Tolkien skvěle popisuje krajiny a děj ale málo se věnuje charakteristikám postav...Ale zkrátka bezvadné :)

BlazingHeart
12.03.2019 5 z 5

Tolkien stvořil krásný svět, který dokázal naprosto dokonale a čtivě popsat stejně jako samotný příběh.
Číst to, bylo jako pohlazení po duši, opravdu krásné.

stoun25
05.03.2019 5 z 5

Řekl bych že nejhezčí kniha od pana Tolkiena.

Sylvanas
23.02.2019 4 z 5

Skvělá klasická fantasy knížka. Ani příliš dlouhá a ani příliš krátká. Zábavný a zároveň dojemný a čtivý příběh.

kejty91
23.02.2019 4 z 5

Vymyšlení postav a propojení bájných zvířat, kdo by se v tom rád neprošel svou knihomyslí. Ale film není kniha a kniha není film. I tady ten zákon/zásada platí. Další platnou zásadou, kterou jsem objevila je, že pokud nepřečtete Hobita, nepochopíte zcela Pána prstenu. Taky mě zaujala charakteristika Bilbovy povahy a jednání k čemuž bylo přidáno autorem asi i nezměrné štěstí a zkušenosti, které takového pytlíka potkalo. Zajímavými se staly samozřejmě debaty Gandalfa s Meddědem a Bilba se Šmakem. Stylem vyprávění pohádka (jediné, co pohádce pro děti chybělo, bylo něco ve stylu: "a co si myslíte, milé děti, že se stalo potom."

Kniha zajímavá obsahem sdělení, popisem děje, doplněná o obrázky s troškou básnického umu. Nečekala jsem, že příběh bude tak příjemný. Kniha vyvolávající knižní kocovinu.

zbynek67
18.02.2019 4 z 5

nejdříve jsem viděl film, ale kniha je kniha :)

Pavelpi
16.02.2019 4 z 5

Kniha před Společenstvem prstenů,která nás vlastně uvádí do Středozemě,vysvětlí co jsou vlastně Hobiti a další postavy.Je to takový první díl všeho,který nás připravuje Na boj o prsten.

Korsika
12.02.2019 5 z 5

Příběh je psaný (oproti např. Pánovi prstenů) lehčí, místy až dětskou formou, Tolkien je také pro své děti psal. To ovšem neznamená, že není čtivá i pro dospělé - poslední kapitoly již do "stylu Pána prstenů" směřují. Konec je ovšem typicky "hobití". :) Myslím, že pokud někdo chce začít s Tolkienem, tak Hobit je ideální. :)

skořice
12.02.2019 5 z 5

Myslím, že tato kniha je naprosto skvělá a dokonale promyšlená. Jen mě mrzí její filmové zpracování... Knihu určitě doporučuji. Podle mě je to taková složitější pohádka...

Sudeda
08.02.2019 5 z 5

Myslel jsem, že na pohádky mám hodně roků, avšak tato knížka mne chytla asi nejvíce co jsem kdy kterou četl. Tolkien měl neuvěřitelnou představivost stvořit tento propracovaný svět plný národů, krajiny a dějových línií. Už se těším až budu tento příběh číst svým dětem, jelikož děti mají daleko větší cítění a představivost pro tyto příběhy. :)

Sam_Brun
08.02.2019 3 z 5

Tato knížka mě ze začátku moc nebavila ale když tam začalo to pravé knižní dobrodružství tak to stálo za to a kniha se četla úplně sama.
Nejvíce se mi líbilo to napětí kdy člověk nevěděl jak to bude dál i když jsem příběh Hobita znal.
Doporučuji i těm kteří nejsou moc velící fanoušci fantasy a dobrodružství.

Nel.K.
08.02.2019 5 z 5

Nádherné, přenádherné! Ani nejde srovnat s filmem, tohle je perfektní pohádka pro dospělé. Napsáno velmi jednoduchým slohem, přesto je to obsahem neuvěřitelně barvité. Tolkien byl opravdovým průkopníkem fantasy a má můj respekt, protože po tolik generací nás to pořád baví číst a to i přesto, že je na trhu nepřeberné množství nových knih v tomto žánru. Strašně se mi líbilo vše kolem Medděda, popisy místa kde žil i jak se k němu trpaslíci dostali - trošku jiný příběh, než jsem znala a podle mě lepší a vtipnější. A Bilbo a Gandalf? S nimi by si člověk hned poseděl pokuřujíc z fajfky a vyfukujíc kouřové kroužky, anebo.. zažil nějaké dobrodružství..

JulianaH.
30.01.2019

Abych byla upřímná, přečetla jsem Hobita jen ze zvědavosti a jediné pozitivum vidím v tom, že už vím, o čem to je. Nemusím se trápit tím, že bych zemřela bez znalosti díla, které by mě třeba bývalo mohlo zaujmout. Ale nezaujalo, a to i přes úctou, kterou chovám k autorovi jako k vědci.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973