Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10438 10438

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

OldřichHanton
26.10.2018 5 z 5

Hobita jsem poprvé četl před více jak dvaceti lety. Tehdy se mi samozřejmě moc líbil a jistě i díky němu mám už napořád rád fantasy. Teď, když jsem se k němu po takové době vrátil, jsem se trochu obával, jestli mi bude mít co dát i dnes. Přece jen ho profesor Tolkien psal jako knížku pro děti a i celý fantasy žánr se hodně vyvinul.
Mé obavy byly však naprosto zbytečné. Hobit je skvěle napsaná nadčasová knížka s krásným příběhem, který sice určil mnohá pravidla žánru i jeho klišé, ale vůbec to nevadí. Své si tam najde osmiletý i osmdesátiletý člověk.

BeyondHorizon
24.10.2018 5 z 5

Velmi krásně napsaná kniha, která se neomezuje na věk čtenáře. Já bych ji mohla číst v kterémkoliv věku. A taky že budu.
Sledujeme jedno velké dobrodružství malého hobita a jeho nesourodých společníků - Gandalfa a trpaslíků. Na cestě Bilbo objevuje schopnosti, o kterých nikdy nevěděl, že je má. Zažívá jak šťastné, tak i hrůzné okamžiky. Jak už jsem zmiňovala, moc se mi líbí, jak je kniha napsaná. Trudoš (v komentech pode mnou) přesně popsal, co chci popsat i já - stylistika je lehká a hravá (například jména trpaslíků a i strastiplné situace jsou vyprávěny spíše komicky), což mi vyhovuje a je to takové zlaté.
Každý si z toho může vzít, co chce. Může to být pouze krásná pohádka nebo Bilbova cesta může reprezentovat životní cestu, která nás vede přes překážky a na jejím konci jsme někým naprosto jiným, než na začátku.
Svět je do nejmenšího detailu vyvedený, že ani nepotřebuji krásné ilustrace Alana Lee, abych si ho představila a to ho Tolkien dokázal popsat v několika větách. Vlastně je kniha na můj vkus příliš krátká a potřebovala bych více detailů. Nerada se loučím s takto vyvedeným světem. Ale pořád ještě na mě čeká Pán Prstenů.

Hrděbor
20.10.2018 5 z 5

No co kteto knize napsat?

martin č.
16.10.2018 5 z 5

Už se těším až tuhle knížku budu číst svým dcerám. Vlastně by ji asi měly číst samy. Ale rád bych se do toho aspoň trochu vložil. Tolik jsem pana Tolkiena obdivoval.

AngeloTommy
09.10.2018 5 z 5

Hobit je dobrodružná, zábavná a napínavá kniha. Tolkien ji psal sice pro děti, ale dospělí ji budou hltat mnohem a mnohem víc. Určitě se vyplatí si ji přečíst dříve než uvidíte zfilmovanou trilogii, protože ta si do příběhu opravdu hodně přidala. Jedna z vůbec nejlepších fantasy knih vůbec. Středozemě je vděčné téma plné rozmanitého života a velmi bohaté historie.

Alžbjeta
23.09.2018 5 z 5

Taková nestárnoucí klasika...

kykiryki28
20.09.2018 4 z 5

Tak, už jsem taky propadla kouzlu tohoto nádherného světa! Středozemě, hobiti, trpaslíci, Drak Šmak... Doufám, že budu mít příležitost si přečíst další knihy od Tolkiena!

veamertl
19.09.2018 5 z 5

Středozemi, má lásko, myslím, že i kdyby se v tobě odehrávaly obskurnosti typu, že pan Hradoprdeláček, třeba napíše svoje paměti, stejně to budu číst. Dáš všemu úplně jiný rozměr. A navíc budu tajně doufat, že se Drak Šmak pochlapí a ukousne mu hlavu:) A na trůn u nás usedne třeba Bilbo, on tam stejně, zdá se, může být kdokoliv, takže když tam může sedět věčně podnapilý, chorobami sužovaný objímač stromů, proč ne hobit, koneckonců:)

werush
15.09.2018 5 z 5

Od Tolkiena mě baví číst knihy nejvíc Pán prstenů který mě nadchnul a rozhodně si je přečtu znovu. Od Hobita jsem čekala nadšení ale trošku mě zklamalo že tam není víc rozvinut drak Šmak a bitva pěti armád.

trudoš
10.09.2018 5 z 5

Román mého mládí, dospělosti a jednou i stáří. Příběh, který mi ve dvanácti letech otevřel brány do světa literatury, v němž žiji dodnes. Přitom si ale nemyslím, že by šlo o nadčasové vyprávění, z něhož by mohly čerpat inspiraci desítky generací. Prostě jen nádherně napsaná kniha, jež má šanci zaujmout v jakémkoli věku. U mě to byla shodou okolností ta, která z malého klučiny se solidní dyslexií nakonec udělala čtenáře se sto osmdesáti zářezy ročně, o stejném počtu komiksů nemluvě.
Předchozím prohlášením o „odkazu“ však nechci snižovat literární umění pana J. R. R. Tolkiena, který patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům vůbec. Jeho fantazie je po profesorském způsobu domyšlena do nejmenších detailů a stylistika v případě Hobita lehká, až hravá. Dobrodružství malého Bilba, čaroděje Gandalfa a třinácti trpaslíků je natolik proměnlivé, napínavé a uhrančivé, že mě nikdy nepřestane fascinovat autorova schopnost napasovat tolik děje do tak malého prostoru. Doslova nejlepší kniha mého života.

skyline
29.08.2018 5 z 5

Nechápu proč jsem tak dlouho otálela se čtením. Nádhera!

makke
28.08.2018 5 z 5

Přečtení této knihy jsem si dala jako domácí úkol, neboť jsem usoudila, že jsou-li knihy od J. R. R. Tolkiena tak vysoce hodnoceny širokou čtenářskou základnou, měly by se asi stát součástí mého všeobecného knižního povědomí. Knihu jsem si přibalila na dovolenou a zvládla ji za dvě odpoledne. Stála za to. A neboť jsem nedotčena filmovou verzí, těším se, co mi přinesou další knihy tohoto autora.

TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Klasika :)

luciekla
26.08.2018 4 z 5

Muj prvni Tolkien. Nebylo to vubec spatne, ale uplne jsem se nezacetla. Mozna kdybych Hobita cetla driv, mozna to byly ty dlouhe popisy... Slusne 3.5 hvezdicky.

Maria95
21.08.2018 5 z 5

Dobře napsána kniha, která vtáhne člověka do děje..prvně jsem se zdráhala číst Tolkiena, ale jak vidím, byla to chyba

milos3533
21.08.2018 5 z 5

Film jsem nedal, ale kniha SUPER.

lushi
14.08.2018 4 z 5

Tolkienovým fanouškem už se asi nestanu, v dětství / dospívání mě naplno pohltil svět Harryho Pottera, k Tolkienovi jsem se dostala až teď. Hobit je krásný příběh, některé postavy vynikají úžasným charakterem, celý svět mi připadal propracovaný do detailu. Ale z nějakého důvodu mi nevyhovoval styl vyprávění (možná by to v angličtině bylo lepší...). Takže hodnotím jako opravdu pěknou knihu, která stojí za přečtení, ale vím, že k další knize si budu hledat cestu hodně dlouho.

LadyD
08.08.2018

Nějakou dobu mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale pak to šlo ráz naráz a byl konec -_- ... Tolkienovi knihy si vždycky přečtu ráda, takže budu asi pokračovat..

adramelech
06.08.2018 3 z 5

Dobrá četba pro mládež, napsaná s velkou invencí a elegancí. Tolkien je nepochybně velmi slavný autor, protože svého času vystavovali ve výloze jednoho pražského knihkupectví kromě jeho knih i jeho šle (kšandy). Ty byly ovšem neprodejné.

RyonMathrin
03.08.2018 5 z 5

První návštěva ve světě Středozemě... když ještě byl samotý název Středozemě a její idea jen hudba budoucnosti. Příběh je v zásadě jednoduchý, ale je v něm toho tolik... statečnost, odhodlání, boj dobra proti zlu, cesta, která člověka (hobita) změní...a hlavně dobrodružství! V neposlední řadě mnoho kouzelných bytostí, které jsou tak pěkně napsané, že z nich fantasy vychází dodnes (elfové, orkové, trpaslíci, zlobři, vrrci...).
Pro ty, kteří se chystají na četbu trilogie Pán prstenů téměř nutný předkrm :-)
(mimochodem, zapomeňte na filmového Hobita, kterého by bylo potřeba hodně, hodně sestříhat, aby to alespoň trochu stálo za to)

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973