Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10428 10428

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

TUAKS
30.04.2018 5 z 5

Kniha je zajímavá tím, že příběh začne v dobu kdy by ho nikdo nečekal.

Frodo007
28.04.2018 5 z 5

Úžasná knížka:-)

Sandruš
23.04.2018 5 z 5

Super, četla se mi velmi dobře.

postoran-CZ
18.04.2018 4 z 5

Je to taková pohádka nepohádka. Místy mi to přišlo stršně utahané. Nicméně nakonec jsem knihu zavíral s dobrým pocitem. Snad jen škoda, že jsem se ke knize dostal až po třícítce a ne o aspoň 15 let dříve. Možná bych ji měl raději.
P.S.: Na tu filmovou slátaninu se raději ani nedívejte. To má s knihou společné jen postavy. Aspoň teda některé ...

Alvari
16.04.2018 5 z 5

Hobit je sice pohádkou ze světa Středozemě, ale to nemění nic na tom, že je to překrásný příběh a předzvěst ještě větších dobrodružství, který neurazí snad žádnou věkovou skupinu.

Srni
16.04.2018 5 z 5

Pohádka, která předchází úžasnému příběhu Pána prstenů. Krásná kniha, čte se sama a není jí co vytknout.

KateTheShrew
06.04.2018 5 z 5

Pan Tolkien, pan Bilbo, pan Gandalf...Tihle tři jsou jednoduše parádní společnost pro děti i pro dospělé. Zůstává rozum stát nad tím jaký obrovský svět pan Tolkien vytvořil. Smekám.

petrous90
13.03.2018 5 z 5

jedná z mých nejoblíbenějších knih.

mandari
11.03.2018 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmů a filmy se mi líbily víc. Přesto i kniha má své kouzlo.

Set123
10.03.2018

Co se týká Hobita, četl jsem jej až po celé trilogii Pána prstenu a musím uznat, že se jedná o zcela jiný styl příběhu.
Hobit je mnohem méně hrdinský, mohutný a monumentální příběh, nežli Tolkienova vlajková loď a to je hlavní kouzlo tohoto příběhu. Pomalé odhalování povahy Bilba Pytlíka, spolu s budováním vztahu s trpaslíky a Gandalfem, když pomalu proplouvaly otevřenými krajinami, i temnými lesy a setkávali s se stejně nebezpečnými nepřáteli jako se kterými bojovaly armády z Pána Prstenu.
Co se týká jazykových prostředků a slohových postupů, archaismů a slovních spojení, nemohu je hodnotit jinak, nežli jako brilantní.
Jediná věc, která mi ještě zbývá, je ohodnocení filmové adaptace, kterou považuji za strašnou a dále se o tom rozepisovat nabudu, jelikož toto je Databáze KNIH, nikoli filmů.
Mé konečné hodnocení této, nebudeme si nic nalhávat, pohádky je takovéto: 5 hvězd a tleskám za další Tolkienovo geniální dílo.

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

Rozpravka pri ktorej mrazi....:)

Miro.slav
08.03.2018 5 z 5

Naivná či idealistická. Krátka či hlbokomyseľná. Dobrodružná či detská... Nech je aká chce, ak máte radi "Pána prsteňov" určite neoľutujete. Osobne sa mi kniha zapísala do mysle, nielen pre samotný príbeh a putovanie. Ale hlavne pre obdiv k prírode spojený s nádychom mytologických momentov, čo sa manifestovalo v postave Medděda, ktorý síce pôsobí okrajovo, no v konečnom dôsledku predstavuje pozitívny ochranný prírodný princíp (podobne ako postava Toma Bombadila). Odporúčam.

marcyk
08.03.2018 4 z 5

Četlo se to hezky, knížka mě bavila.

Rawen616
07.03.2018 4 z 5

Má cenu k téhle knize ještě něco psát? Vynikající oddechovka zručně kombinující pohádku a "dospělé" fantasy s velmi dobře vystavěným příběhem.

Petass
05.03.2018 5 z 5

Přečetla jsem Hobita už v osmé třídě, ještě předtím, než vznikl ten obrovský boom. Bylo to pro mě něco úplně nového. Autor, který si vymyslel celý svět, rasy, jazyk... už tehdy jsem chápala analogii k reálnému světu a naprosto mě to dostalo. Ač děj se může zdát jako triviální putování za vzdáleným cílem, jako celek je kniha skvělá. Propracované prostředí, popisy, postavy, protivný Bilbo, kterého si nakonec zamilujete a Glum, kterého je Vám líto... Pán prstenů byl ještě mnohem lepší, ale tehdy bych ho asi úplně nepobrala a bylo dobře, že jsem ho četla až později. Dnes mám za sebou spousty jiných fantasy... Díky tomu, že jsem začala Hobitem, ale poznám, že spousta autorů se už jen "inspiruje". Hobit je jen jeden a Tolkien taky.

Alča003
05.03.2018 4 z 5

Přestože je Hobit spíše pohádka, zaujal mně Tolkienův styl psaní. Pro mně je to dobrá odpočinková kniha s nenáročným dějem, která ale rozhodně stojí za přečtení.

jaroiva
04.03.2018 2 z 5

Četla jsem už dávno na doporučení kamarádky, ale knížka se mi nelíbila, nedokázala mě vtáhnout, nedočetla jsem. Věřím, že dnes Pán prstenů patří k všeobecnému vzdělání, tak jsem se rozhodla podívat aspoň na filmové zpracování, ale ani u filmu Pán prstenů-Společenstvo prstenu se můj názor moc nevylepšil, i když to bylo trochu stravitelnější než psaná forma Hobita. Ani tak jsem ale nevydržela dodívat se do konce. Co ovšem musím uznat, je, že autorovy knihy už tak dlouho dokážou bavit tolik čtenářů (ačkoli k nim nepatřím). Mám prostě asi raději styl Pratchetta, i když i k tomu jsem se musela trochu prokousat (za pomoci audioknih), než jsem si ho zamilovala.

Lenka1386
04.03.2018 4 z 5

Krásná pohádka. Já jsem se teda bavila od začátku až do konce - knížka je poměrně tenká a přesto se do ní vešlo tolik děje! Super!

planet129
03.03.2018 3 z 5

Autor dokázal něco neuvěřitelného - napsat neuvěřitelně obsáhlý příběh, který se neuvěřitelně dlouho táhnul. Vzhledem k tomu, kolik lidí mi říkalo jak je kniha super, jsem od toho čekala něco víc

hvězdo.kupa
02.03.2018 5 z 5

Kdysi dávno, u babičky na prázdninách... Zhltla jsem hobita, ačkoli jsem zase měla tisíc předsudků ( vždyť je to fantasy, vždyť je to strašně starý a bla bla). Byly to neoprávněný předsudky. A stejně tak jsem měla až doteď předsudky vůči trilogii Pána prstenů (vždyť to bude moc složitý, vždyť už znám filmy nazpamět a bla bla). Ale nakonec už na mě Společenstvo prstenu čeká v poličce, protože tohle chci zažít znova.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973