Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10428 10428

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Hospodyňka
20.02.2018 3 z 5

Měli jsme to jako povinnou četbu na střední a musím přiznat, že mě to nevtáhlo. Stejně jako třeba knihy Pratchetta. Vím, že to má všechno, myšlenku, vtip, neskutečný prostor pro představivost, ale já to prostě neumím a tihle úžasní spisovatelé za to nemůžou.

sabiburesova
13.02.2018 4 z 5

Pro mě naprosto perfektní knížka, která mě bavila od začátku do konce. :)
ÚŽASNÉ DOBRODRUŽSTVÍ

Catherine
11.02.2018 3 z 5

Dlouho jsem se této knize vyhýbala, kolega mě přemluvil abych to zkusila ale není to nic pro mě. Pan Bilbo Pytlík mi byl velmi nesympatický.

Andrea81
02.02.2018 4 z 5

Na můj vkus je natočený film zbytečně "ošklivý, brutální", což může případné budoucí čtenáře odradit. Knížka je naopak moc hezká, taková pěkná pohádka pro děti i dospělé. Spokojenost.

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Stále moc příjemné a krásné čtení, které mě vždy dokáže vrátit do mých dětských let a připomenout mi, proč mám vlastně tento žánr tak moc rád. Parádní knížka.

žvejka
25.01.2018 3 z 5

Velmi příjemně vyprávěný příběh, bez zbytečných odboček a hluchých míst. Kniha mě bavila o mnoho více než film.

Kira128
21.01.2018 4 z 5

Čtyři hvězdy a půl té poslední. Pět dát nemůžu (a sama ještě neznám úplně přesný důvod tohoto názoru), protože jsem naprosto pomalá a zaostalá, u Hobita jsem strávila příliš dlouhou dobu. A i když byl svět od Tolkiena úžasný, já ten plný počet prostě nedokážu dát. Třeba později nějak vysvětlím proč. Mohla bych to možná vysvětlit i sama sobě.
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Co k tomu říct? Známý titul knihy. Od známého autora. A já se s jeho stylem psaní seznámila teprve před pár dny. Plahočila jsem se s touto knížkou dlouho, ale to je jen tím, že se mi do všeho namontovala povinná školní četba. A pak taky to, že jsem Hobita často odkládala na poličku.
Takhle jsem se zasekla hned na začátku. Přečetla jsem třicet stran a knihu dala stranou. Vrátila jsem se k ní až později. A i tak jsem se nezačetla úplně. Trvalo mi to.
Celý svět je líčen naprosto perfektně a námět je prostě obdivuhodný, vážně. Pokaždé se doslova klaním před autory, kteří zvládnou vymyslet tak dokonalé prostředí a kteří vytvoří skvělé postavy, s nimiž se ztotožníme. Tolkien to v Hobitovi přesně udělal, ale já to poznala až příliš pozdě. Na druhou stranu… lepší pozdě než nikdy, ne?
Jakmile jsem se začetla, zbytek knížky mi ubíhal jako po drátkách a já nechtěla Hobita dát z ruky. Měla jsem se jít najíst, ale odvolala jsem to s tím, že přijdu později. A když už jsem měla opravdu hlad a to oddalování už déle nepřipadalo v úvahu, popadla jsem knihu a vzala si ji s sebou do kuchyně. Takové působení dějové linky na čtenáře mám nejraději.
Postavy jsem si oblíbila, řekla bych, že všichni tak nějak dostali svůj vlastní prostor.
Menší spoiler!
Nejvíce se mi asi zalíbil charakter Gluma. Strašně se mi zamlouvalo, jak se oslovoval „můj milášku“. I když měl v Hobitovi představovat takového nevinného záporáčka, místo v mém srdíčku si získal ze všech nejvíce.
Bilbo, Glum a jejich hádanky - to byla asi má nejoblíbenější část. Měla to správné napětí a Bilbův útěk byl dokonale popsaný, zvláště ta záležitost s prstenem.
Konec spoileru!
Jeden z největších plusů jsou rozhodně písničky, které si postavy na každém kroku prozpěvovaly. Někdy jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo jenom obdivovat ty úžasné nápady.
Co musím zmínit též… často jsem některé části přeskakovala, protože jsem je nějak neshledala důležitými a chtěla jsem se ponořit do akčního světa. Někdy jsem měla dojem, že se v napínavých scénách vyskytovaly až příliš dlouhé a klidné prodlevy.
Rozhodně se mi také líbilo Tolkienovo promlouvání ke čtenářům, to nevídám ve fantasy často.
Takže! Pojďme to ukončit!
Hobit za přečtení rozhodně stojí a myslím si, že nějaké dílko od Tolkiena by mělo patřit do základu každého čtenáře (taková novinka, kterou si poslední dobou utvářím v hlavě). Sama jsem tuto knihu hodila do prvního bodu čtenářské výzvy a odškrtla si jeden úkol svého seznamu knih, jež bych měla přečíst před smrtí – ten jsem si vymyslela před koncem roku 2017.
Příběh vás rozhodně vtáhne, protože se jedná o neotřelé fantasy. Jen si musíte najít čas a věnovat ho Hobitovi, jinak dopadnete jako já. A to nechcete, tak pomalí byste být neměli.
Takže dávám čtyři hvězdy a půl jedné, házím na seznam doporučovaných a proklínám se za svou šnekózní rychlost.

slaska77
21.01.2018 5 z 5

Krásně plyne, hranice mezi dobrém a zlem, mezi bílou a černou je tak tenká a svět malého Bilba kouzelný. (Začali jsme číst s dětmi, ale kluci brzo přešli na komiksovou verzi a já dočetla sama.)

Holumar
21.01.2018 5 z 5

říká se že fanoušci tolkiena se dělí na dvě části, ti co milují hobita a ti co zbožnují pána prsenů

za mě jednoznačně vede hobit, štve mě jak ho filmově zničili

Karhal
12.01.2018 5 z 5

Tohle by mělo přečíst každé dítě, neuvěřitelně rozvíjí představivost. Tolkien dobře věděl, proč to píše pro svoje děti :-D. Naprosté mistrovství.

Klarv
10.01.2018 3 z 5

Poslouchala jsem knihu v audio podobě v práci. Musím říct, že autor vymyslel spoustu zvratů a kliček a podobně, ale kniha mě nevtáhla. Byl i týden, kdy jsem neměla vůbec potřebu v "čtení" pokračovat. Konec se mi táhl už neuvěřitelně. Šmak vyzmizikovaný a stále nebyl konec.

Melancholie
07.01.2018

Achjo já asi budu jediná osoba na planetě,kterou tohle nebavilo..Cítím se téměř vadná

dulidu
07.01.2018 5 z 5

Knížku jsem začínala číst několikrát, ale nikdy jsem nevytrvala, aby mne chytla. To se povedlo až nyní ve velice "dospělém" věku :-) Krásný příběh, poetický i napínavý.

Vysky
06.01.2018 5 z 5

Co dodat, prostě nadčasová bomba. Zábavné chvilky střídají chvíle napětí. Trochu akorát problém se do knihy začíst, tak do 50 stránky. Nyní mě čeká serie Pan prstenu

Davidaxik
04.01.2018 3 z 5

Strašně zdlouhavé, staré :( Když už to všeci chválí měli by upozornit že pro mladé je to těžce čtivé... promiňte ale kvůli tomu jsem zatím pána prstenu nezkousl..

kozubikpavel
01.01.2018 5 z 5

J.R.R. Tolkien je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Všechny jeho příběhy ze Středozemě jsou velmi poutavě napsané a fanouškům fantasy splní všechna očekávání.

Mathrael
31.12.2017 4 z 5

Kniha je psaná velmi dobře. Avšak zde jsem asi ovlivněn filmem, žel jsem ho viděl před přečtením.
Kniha je opravdu stručná, chybí tam hodně jmen. Nic tam není konkrétně rozepsáno, obecně není tam nic moc detailního. To mne mrzí, protože ten svět mne samozřejmě zajímá.
Avšak jako povídka či pohádka pro děti, moc pěkné.

Ortie
19.12.2017 5 z 5

Knihu jsem četla zároveň s tím, co jsem se koukala na filmy, a tak jsem zvládala porovnávat a musím uznat, že zatímco filmy, mě příliš nezaujaly, kniha byla úžasná.
Líbil se mi fantastický popis, úžasný příběh i písňové texty, které jsem si prozpěvovala ve vlaku.
Myslím, že se ke knize zase někdy vrátím.

slawa.cap
18.12.2017 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Nejdřív jsem viděl filmy, pak poslouchal knihu. Až mě zarazilo s jakou lehkostí a humorem je kniha vyprávěna. Oproti filmovému zpracování z ní jde cítit radost a nadšení, i když je tu spousta neradostných scén. Chvílemi mi styl vyprávění připomínal Stopařova průvodce po galaxii.

PavlínaAlžběta
18.12.2017 5 z 5

Génius fantasy scény z dávných dob. Spisovatel známý snad každému čtenáři a nejen čtenářům. Nemám výtku na žádnou z knih od toho mistra. Příběh se čte zlehka jedním dechem, napětí střídá humor. Hobit o proti Pánu prstenů může působit více jako pohádka, která nikdy nezklame. Při čtení se mě vybavuji scény z filmu, což před mnoha lety ,kdy jsem četla Hobita prvně, byla moje fantazie úplně jiná. Tuto knihu mohu číst kdykoliv a vždy budu příjemně naladěná a přesto napjatá, stejně tak i čtenáři, kteří mají rádi fantazijní svět plný skřítků, čarodějů, elfů, draků, skřetů, kde v tomto světě mají místo i lidé. Dobrodružná výprava plná zvratů a hlavně napětí, kde nechybí ani vtipnost. Konec se může zdát smutný a však dobrý. Čtení pro malé i velké.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973