Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10428 10428

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Shindo
13.12.2017 5 z 5

Kultovka v peknom, na omak príjemnom obale. Nie je čo vytknúť, možno až na isté rozdiely v prekladoch oproti slovartovskému Pánovi prsteňov, ktorého mám tiež doma - Bilbo Lazník / Bilbo Bublík, Gloch / Glum, atp. No nepredstavuje to problém.

NinaStikova
04.12.2017 5 z 5

I když jsem viděla film, vypravování bylo kouzelné. Pořád mě zaráželo, jak Tolkien obratně dovede přecházet k jiným postavám a příběh to přitom vůbec neroztrhá. Navíc je kniha protkaná občasnými neobvyklými úvahami nad věcmi obvyklými, až srdce zaplesá. Mimořádná mňamka.

Chesterton
02.12.2017 4 z 5

Prvně jsem četla všechny Prsteny a potom teprve Hobita. Tudíž pro mne příjemný pohádkový návrat do minulosti, ale Tolkien asi nikdy nezklame.

MOu598
30.11.2017 5 z 5

Klasika. Čte se dobře.
Před léty, dřív než byl film, mne okouzlilo.
Jsem ráda, že žijí hobiti a elfové a ... Jen víc fantazie.
V knize je zajímavý 6 stránkový doslov Lubomíra Dorůžka.
Citát:
"Chovejte se slušně, dejte na sebe pozor."

Sharru-ken
29.11.2017 5 z 5

Toto je opravdu srdeční záležitost. Tuto knihu miluji. Četl jsem jí česky, anglicky a italsky a pokaždé byla trochu jiná, ale vždy úžasná.

cat5
24.11.2017 5 z 5

Nádherný příběh, který budu jednou předčítat svým dětem.

koubi
23.11.2017 5 z 5

Tomuhle se nedá nic vytknout :) prostě nádhera!

Elieneth
20.11.2017 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Svět, který Tolkien dokázal vytvořit je opravdu úžasný. Také mě velmi oslovují charaktery jednotlivých postav. Líbí se mi nádherná propojenost s jeho dalšímu díly. Pokaždé, když ji čtu, tak mám chuť přestat dobrodružství Bilba Pytlíka vnímat jen pasivně, ale aktivně se do něj zapojit a vidět ty krásné věci kolem.

KAREL6725
20.11.2017 5 z 5

Tahle kniha je poklad , tuhle knihu miluji . Pro mě nejlepší a nejhezčí Tolkien. Pro mě srdcová záležitost. Ano autor psal, pohádku pro děti, jeho samotného potom mrzelo označení této knihy pohádka. Pro mě jeden z nejlepších fantasy příběhu. Draku, elfu , skřetu, v takové podobě není nikdy dost. Kouzelná kniha, kouzelný příběh, samozřejmě plný počet hvězd. Čteno mockrát, vždy když je mi těžko a chci si přečíst něco pěkného. Zlatý fond světové literatury, povinná školní četba. Na tuhle knihu ,nejde zapomenout.

fram
11.11.2017 5 z 5

Tolkienova kniha ještě z dávných časů, první seznámení s legendou ještě za časů bolševika, o to vzácnější a jedna z mých nejmilejších.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Takhle to začalo... Autor napsal pohádku pro své děti, díky níž se stal jedním z nejslavnějších spisovatelů novodobé literatury, a prakticky zakladatelem žánru fantasy. Díky, mistře! Kniha mne velmi bavila, možná i víc, než Pán prstenů, a to díky hravosti, lehkému humoru, a troše té dětské pohádkovosti, která mi v pozdějších "dospělejších" dílech tak trochu chyběla, ač jsou také výborná. Na filmy kašlete. ;)

MichelleS
05.11.2017 3 z 5

Na Hobita jsem zřejmě propásla ten správný čas, pohádkám jsem odrostla, zlaté poklady mě nechávají chladnou. Možná kdybych Hobita přečetla v deseti, vychutnala bych si kouzelný i nebezpečný svět a zamilovala si jeho zvláštní obyvatele. Dětsky jednoduché vyprávění mě nenadchlo, krom strhujících scén (hádanky, boj s pavouky, rozhovor se Šmakem) bylo mnoho toho, co mě nebavilo a těšila jsem se, až to budu mít za sebou. Moje sympatie patřily Meddědovi a Bilbovi pro jeho odvahu, schopnost překonat strach a vlastní pohodlnost, tam bych se mohla učit.
Chtěla jsem vědět, co na té fantasy všichni mají. Zatím netuším. Časem zkusím ještě Pána prstenů, možná i Martina, ale určitě to bude chvíli trvat, protože teď mám všech trpaslíků, skřetů, elfů, čarodějů, draků... dost.

jaro999
03.11.2017 2 z 5

Knihu jsem četla před několika lety a bohužel mě vůbec nezaujala. Celý ten pohádkový příběh i jazyk, jakým je napsána, mě dost nudily. Asi bych se k ní měla vrátit, třeba bych ji nyní víc ocenila, ale nechce se mi, nemám na to sílu. Možná ke své škodě.

vajglik
31.10.2017 5 z 5

Prostě srdcovka

hroneczek
30.10.2017 4 z 5

Chápu, že někomu se nekonečné popisy zdají nudné. Ale mě příběh naprosto uchvátil. Vhodné jak pro děti, tak dospělé.

Scar564
29.10.2017 5 z 5

Zde snad ani není nutno psát recenzi. Neskutečný příběh, který vás znovu přenese do dětských let, při kterém se budete smát, ale i smutnit. Tolkien vytvořil pohádku, která učaruje každého. Už se těším, jak jednoho dne budu dětem číst o Gandalfovi, Šmakovi a Bilbovi a jejich neuvěřitelném příběhu.

Globodecristal
27.10.2017 3 z 5

První reakce po přečtení knihy: No.. proč ne.
Vlastně je to skutečně proč ne. Ačkoli se jedná o běžně známý příběh - nenadchnul mě. Ba ani neurazil. Milovníci rozmanitých bytostí, elfů a skřetů zahrnuje, si přijdou na své. Avšak Tolkien píše prostě zvláštně. V jeho dílech mi nevyhovuje jeho předbíhání událostí komentované typem "k tomu se ale ještě dostaneme" a podobně. Nicméně je to autor, kterému samozřejmě přísluší obdiv za velkou fantazii a představivost.

Fiara
22.10.2017 5 z 5

první knížka od pana Tolkiena co jsem četla a hned bylo rozhodnuto, že tento svět bude srdcovka :) Miluji jeho styl vyprávění a vše propracované do nejmenšího detailu...opakovaně se k jeho knížkám vracím.

Koza3
12.10.2017 4 z 5

K Vánocům jsem dostal krásnou pentalogii ze světa Středozemě. Trvalo mi dlouhých osm měsíců, než jsem si trošku pročistil svůj "to read" seznam a dostal se k Hobitovi. Možná jsem to podvědomě odkládal, protože jsem se bál zklamání a knížka pro děti? Já už jsem přece velkej kluk! Nicméně již loňská čtenářská výzva mě usvědčila v tom, že přečíst si knihu svého dětství je kouzelné i po dekádách. Hobit není knihou mého dětství, ze světa Středozemě jsem viděl trilogii Pána prstenů a hrál nějaké hry, ale knihy jsem nikdy nečetl. Po dlouhých diskuzích, kterou knihou začít jsem se rozhodl jít chronologicky a začít tím prvním pohádkovým příběhem. Tolkien je nazýván králem "high-fantasy", takové té vznešené, kde neuslyšíte vulgarismy a neuvidíte postelové scény jako ve Hře o trůny nebo Zaklínači. Tohle je čistý příběh se silnými hrdiny a pohádkovými bytostmi. Nenechte se však zmást. Smrt, podrazy, nebezpečí, strach, to všechno tady do velké míry je. Je to dokonce tak napínavé, že jsem se vždycky těšil do metra, až se zase posunu v příběhu o kus dál. Je až s podivem, jak rychle jsem spolu s výpravou prošel Temným hvozdem a dostal se až k jádru pudla, ehm, tedy k tlamě draka. Během putování se stala spousta souvisejících událostí a všechno to spěje k... bez spoilerů prosím :-) Ok, ale sám Tolkien už na začátku zaspoiluje, co že se bude ke konci dít. No, pusťte se do toho, stojí to za to a nebojte se, je to čtení i pro dospěle fantasy fandy!

Někdošťastný
29.09.2017

Osobně mi přišel styl jakým je kniha napsána trochu složitější, o to více zajímavý (třeba zmínka o bitvě hned na začátku). Hodně se mi líbila, rozhodně doporučuju.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973