Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10428 10428

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Arte
23.06.2017 5 z 5

Nádherný pohádkový příběh, který je svým dějem jak zajímavý pro děti, tak i pro dospělé. Je to náročnější četba, ostatně jako všechny Tolkienovy knihy, ale stojí rozhodně za to. Je to kniha, ke které se s radostí vracím a věřím, že má v historii literatury své pevné místo.

cérka
22.06.2017 5 z 5

Jak vyjádřit pouhými slovy naprosté okouzlení touto knihou, dobrodružným, poetickým , fantastickým příběhem Bilba a jeho společníků ? Kniha na mě doma čekala rok, rok jsem váhala než jsem přečetla první řádky a bylo to moc fajn :-)

SnoopyMa
09.06.2017 5 z 5

Na rozdíl od Pána prstenů má hobit "pohádkovější" atmosféru, proto je podle mě vhodný i pro ty čtenáře, kterým již zmíněná trilogie nesedla. Doporučuju :)

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Opravdu výjimečná kniha od výjimečného autora.

Schwestrn
30.05.2017 5 z 5

Miluju Hobita! Miluju Bilbův charakter! Líbí se mi, že každá postava má své klady i zápory, i když je to vlastně pohádkový příběh.

jahex
25.05.2017 5 z 5

Hobit odstartoval moji lásku k fantasy knihám. Doporučila mi ji kamarádka - do tý doby, jsem neměl o nějakým Tolkienovi ani páru. A teď? Je to můj největší miláček. Přečetl jsem od něj všechno, co je dostupný na českým trhu a chtěl bych víc ze světa Středozemě!!!

Frity
22.05.2017 5 z 5

Má nejoblíbenější knížka v dětství. Vždy si je ráda přečtu znovu a těším se, až ji budu číst svým dětem.

Jass
21.05.2017 5 z 5

Kvůli maturitě jsem knížku četla znova (takhle začínám poslední dobou nějak moc často...), protože jsem si nepamatovala všechny podrobnosti. Tolkien je skutečně prvotřídní spisovatel, snad mi bylo jen trochu líto, že knížka není ještě delší a "rozpitvanější", ale není se co divit, přece jen byl psán jako dětská kniha a tento účel plní dokonale. Tak teď snad konečně zvládnu dočíst toho Pána prstenů, jeden z mých největších restů :D .

Samery
16.05.2017 5 z 5

Začít Pánem prstenů a končit Hobitem asi není nejlepší nápad. Hobit se tak jeví jako pohádka. Začít však Hobitem, jistě by se mi líbila více. Přesto všechno jsem však z knihy nadšená a věřím, že se k ní ještě mnohokrát vrátím. Tentokrát snad ve správném pořadí.

Atanone
14.05.2017 5 z 5

Hrozně mi ji vychválila kamarádka,ale bohužel kniha zrovna nebyla k mání-tak jsem svou cestu Středozemí zahájila Pánem prstenů,který mě naprosto uchvátil a když jsem se pak konečně dostala k Hobitovi,byla jsem trochu rozpačitá. Jako byste po napínavé fantasy začali číst pohádku,která-literárně vzato-trochu lítá ode zdi ke zdi. Ale milý Bilbo je součást toho všeho a i tak jsem se do něj zamilovala. Někdy to prostě nebývá láska na první pohled.
Zato déle vydrží.

Anniie
07.05.2017 4 z 5

Knížní sérii jsem dostala k narozeninám a hned jsem se do ní pustila. Tolkien píše knihy mc hezky. A vždy si ráda vzpomenu na to jak jsem otáčela jednotlivé stránky této knihy. Božííí!!! Jen ten nápad je naprosto boží. A Středozemě?! je nádherná :))). Fakt super kniha a ted se chystám na Pána Prstenu, už se moc těším :D

havranice
07.05.2017 4 z 5

Knihu jsem četla poprvé až jako dospělá, četla jsem ji jako první knihu od Tolkiena, na Pána prstenu se teprve chystám. Do Hobita jsem se pustila i proto, že mám ve zvyku přečíst nejdříve knihy, které se chystám doporučit svým dětem. Začátek knihy se mi docela líbil, ale pak mě to poměrně dlouho nudilo. Prostě putovali, u toho rozvleklé popisy krajiny... Popisy krajiny mně v některých knihách nevadí, pokud jsou prostě takové, že na to moje představivost stačí a skutečně to ve mně vzbouzí ten obraz, protože těm geografickým popisům porozumím - tady to tak někdy bylo, někdy ne, a když ne, působilo to na mě rušivě. Pořád jsem čekala, jestli se děj nějak víc rozvine, ale bohužel první 3 čtvrtiny knihy se uspokojení z četby moc nedostavovalo, v podstatě v každé fázi by mi bylo jedno, kdybych knihu nedočetla - nevznikalo ve mně žádné napětí dozvědět se, jak příběh bude pokračovat. Celé mi to přišlo trochu stereotypní a takové lineární - hobit s trpaslíky jdou, narazí na nějaké tvory ze Středozemě, udá se nějaký střet, oni ho vyřeší a jdou dál - a né vždy mi ty střety a setkání přišly až tak zajímavé. Chyběl mi taky nějaký přesah, poučení, myšlenky. Trpaslíci neměli nijak prokreslenou osobnost - prostě 13 trpaslíků, nešlo k nim získat nějaký individuálnější vztah, Hobit byl na tom o malinko lépe, ale celé ty 3 čtvrtiny také nic moc. Výjímkou byla kapitola o setkání s Glumem, ta byla super, Glum tam byl plastický. Také mi přišlo, jako kdybych v kapitole s Glumem vnímala příběh zblízka, kdežto ty jiné kapitoly byly, jako bych se koukala a pozorovala příběh z větší dáli. Takže jak se stalo, že nakonec 4 hvězdičky? No, někde v té poslední čtvrtině jsem asi přestala očekávat něco, co mi tato kniha nemohla dát a začala vnímat to, co mi dát může - začalo na mě působit kouzlo Středozemě, celé to prostředí, a začala jsem mít vztah ke všem těm tvorům a rasám. No a v poslední čtvrtině jsem se také dočkala i nějakého uspokojivého vyvrcholení, myšlenky, přesahu a poučení. Skončilo to způsobem, který ve mně vyvolal pocit celistvosti knihy, kniha ve mně nakonec zanechala hřejivý pocit, a také vzniklo pouto ke Středozemi, jejím tvorům, a chuť dál číst Tolkiena. Po knize jsem měla pocit, že jsem to dobrodružství prošla s Bilbem a užívala jsem si ten konec - přijde mi prostě dobře napsaný. Ohledně toho, jestli a kdy to doporučím svým dětem jsem ale trochu v rozpacích - příběh je vlastně jednoduchý a byl by fajn už pro dítě cca 7 či 8 leté, ale mně tedy ten styl jazyka moc jednoduchý nepřišel - z tohoto pohledu bych to viděla až tak nejdřív od 11 let. Některé děti by se tím podle mě prostě nemusely prokousat a kniha by mohla skončit nedočtená - zvlášť u mladších holčiček nevím, jestli by je ten styl dobrodružství chytl natolik, aby se přenesly přes ty popisy a rozvláčnost. U kluků bych to viděla nadějněji - přeci jen skřeti, drak, poklad, boje atd. - to kluky táhne víc.

Stellia
01.05.2017 5 z 5

V spoločnosti trpaslíkov a hobita mi bolo nesmierne dobre. Určite sa do Stredozeme čoskoro vrátim...A veľmi rada

natkaf
14.04.2017 4 z 5

Moc pěkná knížka. Fantasy ráda nemám, ale tohle se mi fakt líbilo. Příběh byl napínavý, velmi dobrodružný a hodně překvapivý. Bilba jsem si moc oblíbila a, i přes to, že byl vlastně záporná postava, i Šmaka. Jediné, co mi trochu vadilo byl styl psaní, hold Tolkien mi moc nesedl.

Detroit
10.04.2017 4 z 5

Nenáročná, příjemná četba.

Gurus
05.04.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy co jsem četl..

Lorej
05.04.2017 5 z 5

Neuvěřitelné dobrodružství Bilba a jeho přátel, které jsem si nemohla nechat ujít. Příběh mě vtáhl do děje a za žádnou cenu nepustil. Autor je skvělý vypravěč, který fantazii meze neklade a já říkám více takových knih!

Heisenberg
02.04.2017 5 z 5

Příběh, který předchází legendárnímu Pánovi prstenů. Pan Tolkien se překonal. Nejenže vytvořil jedny z nejlepších knížek vůbec, ale vytvořil neuvěřitelný svět, plný neuvěřitelných a nezapomenutelných postav. Řekněte kdo by si nezamiloval Gandalfa, Bilba, ale hlavně - Gluma! Kapitola Hádanky ve tmě je v knižním světě něco, co nemá obdoby. Tahle kniha patří mezi "moje milášky".

Simeona
27.03.2017

Filmy Hobit mě donutil přečíst si knihu. A zas a opět to nesedělo!! Film i kniha se mi libila. Popravdě film o trochu vic. Ale kniha ma v sobě to kouzlo, že všechno co si přečtěte si můžete vytvořit dle vlastni fantazie. Na této knize se mi líbí hlavně to, že v ní není tolik podrobných detailů jako tomu je u Pána prstenu. A celkově je zajímavé i jak Tolkien Hobita začal psát.

Stuart6
13.03.2017 5 z 5

Pohádka pro dospělé. A krásná :-).

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973