Hodiny chémie
Bonnie Garmus
Chemička Elizabeth Zottová nie je priemerná žena. Elizabeth by v skutočnosti prvá poukázala na skutočnosť, že priemerná žena neexistuje. Ale začínajú sa šesťdesiate roky dvadsiateho storočia a jej čisto mužský tím v Hastingsovom výskumnom ústave má veľmi nevedecký pohľad na rovnosť pohlaví. Všetci okrem jedného – Calvina Evansa, samotárskeho, geniálneho kandidáta na Nobelovu cenu, ktorý nevie odpúšťať a ktorý sa zaľúbi práve do Elizabethino intelektu. A chémia predsa znamená zmenu pomerov... Lenže život je nepredvídateľný rovnako ako veda. Preto sa z Elizabeth o pár rokov stane slobodná matka a nedobrovoľná hviezda najobľúbenejšej relácie o varení v Amerike – Večera o šiestej. Elizabethin nezvyčajný prístup k vareniu („lyžicu kyseliny octovej zmiešajte so štipkou chloridu sodného“) sa ukáže ako revolučný. Ale aj keď sledovanosť relácie rastie, nie každý je z jej úspechu nadšený. Elizabeth totiž neučí ženy iba variť, ale vyzýva ich, aby zmenili svoje postavenie v mužskom svete.... celý text
Literatura světová Romány Příběhy
Vydáno: 2024 , PublixingOriginální název:
Lessons in Chemistry, 2022
Interpreti: Eva Sakálová
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a byla dost dobře načtená, ovšem obsahově jsem ze své strany očekávala mnohem větší nadšení. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se dokázala do příběhu Elizabeth Zottové pořádně zaposlouchat, protože mě moc nebavil. Po určité době se to sice zlomilo, ale že by se mi kniha začala líbit, tak to snad ani ne. Je v ní opravdu hodně chemie, kterou jsem před celou řadou let milovala a dokonce ji chtěla studovat, kdyby tomu osud nechtěl jinak ;-). Jenomže v této knize mne toto téma nezaujalo tak, jak jsem si představovala. A také k samotné Elizabeth jsem si nedokázala vytvořit takový vztah, abych si ji dokázala oblíbit a občas i chápat. Téměř doslova se ztotožňuji s komentářem uživatelky cabalenka hned pod tím mým, který vyjadřuje moje pocity až do té míry, že bych se mohla podepsat pod každé slovo z něj ;-). Tuto knihu tedy hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami - přestože bych asi nejraději dala pouze tři, ale budu shovívavá ;-) - a s politováním musím konstatovat, že tentokrát se nejedná o silný příběh, jaký jsem očekávala původně...
No, zas taková bomba, jak jsem očekávala (vysoké hodnocení, nadšené recenze, cena Goodreads...), to nebyla. Elizabeth je tak trochu "Sheldon v sukních", což samo o sobě vypovídá o tom, že nemusí být nutně všem zrovna sympatická. Někdy mi to její "sheldonovství" přišlo hnané až ad absurdum - asi tak, jak se hodí do sitcomu, ale tato kniha jaksi není sitcom, ale příběh zabývající se mnoha závažnými tématy. Jelikož se sama pohybuju ve vysoce kompetitivním, převážně mužském prostředí, dokážu se s Elizabeth v mnoha situacích ztotožnit - některé její srážky s mužskými kolegy a nadřízenými mě doslova vytáčely do běla (protože, musím konstatovat, se to děje i dnes); bohužel ale příběh v mých očích trochu shazovalo všeobecné nadšení fanynek Elizabethina pořadu, které najednou zázračně začaly projevovat zájem o chemii a citovat vědecké poučky. K tomu ta extrémně zamotaná zápletka ohledně Calvinova původu hodná mexické telenovely... Závěr asi měl být dojemný, ale na mě to bylo trochu "too much". Škoda, námět měl podle mě velký potenciál - osobně miluju příběhy o ženách-vědkyních, průkopnicích a obecně hrdinkách bořících zažité společenské stereotypy, ale tohle na plný počet není.
Knihu jsem měla možnost poslouchat v audioknize a musím říct, že v průběhu práce jsem se nenudila. Lekce chemie je trochu průměrná, na můj vkus trochu zkreslená, ale pokud hledáte něco na odpočinek u čeho nemusíte přemýšlet, tak super čtení.
Takové až moc vyfantazírované a umělé, inspirované M. Curie a jejím příběhem. Taky jí umřel muž, ale tohle bylo blbé.
Hezké, lehké víkendové čtení o holce, odvážné bojovnici, která se postavila proti systému :)
Je pravda, ze kniha byla lehce pritazena za vlasy, na druhou stranu jsem od ni čekala odpocinkovy příběh a přesně to jsem dostala. Moc se líbilo, jak autorka popsala hlavní hrdinku a bylo víc než smutno z te nespravedlnosti, které ženy před relativně krátkou dobou musely čelit. Příběh jsem zlhtla za dva dny
Od knihy jsem čekala více. Začátek vypadal slibne, pak se to vyvinulo úplně někam jinam a mne to i dost nudilo. Pár pasazi jsem dokonce přeskočila. Nevadi mi, když se v knihách odehrává něco, co by se ve skutečnosti nestalo, ale tady už mi to přišlo zbytečně moc. Děj ohledně událostí v TV pořadu byl přitazeny za vlasy a příliš dlouhý. Konec už byl zajímavější. Ale to už celkově knihu nezachránílo a hodnotím ji tak jako průměr.
Seriál jsem si zamilovala na první dobrou, a tak jsem si chtěla přečíst i knižní předlohu s nadějí, že tam možná objevím víc detailů o Calvinovi nebo Elizabeth. Ve výsledku je to celkem příjemné čtení, ale když už znáte seriál, nic moc vás tam nepřekvapí (až na pár detailů se seriáloví tvůrci drželi předlohy opravdu věrně). Takže čtení jsem si užila, ale čekala jsem od toho o malinko víc (svůj díl na tom má možná i fakt, že jsem neměla úplně čas a četla jsem knížku po kouscích, což možná ubralo na mém celkovém dojmu, protože jsem se nemohla pořádně začíst a nechat se příběhem pohltit), proto jen tři hvězdičky.
Rychle jsem se začetla, začátek vztahu mezi Nobelistou a chemičkou byl výbušný a zajímavý, vcelku uvěřitelný - dva originály až géniové do sebe zapadli jako puzzle. Jenže to netrvalo dlouho.
A s dalšími stovkami stránek a zápletkami se mi to pomalu přestávalo líbit. Příliš neuvěřitelné (hrdince vše vlastně procházelo, i když byla na dně, jako deus ex machina se někdo nebo něco zjevilo a jaksi samovolně jí to udrželo bez nějakého dalšího úsilí nad vodou - sousedka převzala péči o dcerku od kojeneckého věku, speciální nabídka práce pro televizi apod.). Hrdinka mi pak ve vylíčení autorky připadala trochu schizofrenní: na jednu stranu si mlela svou a jela po své koleji, kam nikdo nemohl, na druhou stranu se ale dokázala stejně tak urputně chovat a jednat s lidmi velice pragmaticky až protřele (což prostě neodpovídalo jejímu introvertnímu až asociálnímu typu). A to nemluvím o její dceři Mad, která od prvních měsíců života jednala jako zkušené a všemi mastmi mazané stvoření. A do toho všeho ještě Šest-třicet jako pomocník v laboratoři a skvělý znalec lidských povah, včetně porozuměni lidské řeči. To už byly velmi pohádkové autorčiny výboje.
Jakkoli samozřejmě hrdince čtenář fandí, nevěřím, že by ženušky v domácnosti v Americe počátku 60. let měly opravdu zálibu v lekcích chemie, kterými se stala hrdinčina živá kuchařská TV show Večeře v šest. A pak už to bylo hlavně o povzbuzování žen, jejich odvahy a intelektu, ochoty a odvahy se sebou něco udělat i přes kulturní a rodinná omezení tehdejší doby.
Nicméně sama hrdinka se bez jakékoli podpory z rodiny, vlastně navzdory všemu (rodiče děsní), stala v 50. letech vědkyní, aniž by měla bakalářský titul, a pak vedla svoji one-woman TV show, tedy výjimečné záležitosti, takže zase poněkud nelad s vylíčenou dobou a prostředím, kde se žena samostatně či s rodinou jakoby prostě nemohla uplatnit a vystoupit z předem daných mantinelů.
Agitka pro změnu uspořádání společnosti a proklamace ženských práv přitvrzovaly s každou další stránkou, a nakonec to ještě autorka pojistila velmi sluníčkovým rodinným závěrem.
Čtivé to sice bylo, ale z hlediska uvěřitelnosti a obsahu nakonec jen 75%.
"Řekli mu, aby tuhle hranici nepřekročil, a on to stejně udělal. Získal si její důvěru a pak ji pošlapal. Chtěl se omluvit, ale jako spisovatel už věděl, že slova by to nezafungovala. Ve skutečných omluvách fungují zřídkakdy."
"CHEMIE JE ZMĚNA"
Tak tohle byl skvělý román, skvele se četlo, postavy velmi sympatické, Elisabeth byla nesmírně chytrá, umíněná, cílevědomá, s analytickym mozkem, a zároveň skvělá žena a máma. Přála bych si mít takovou přítelkyni. Styl knihy mi připomínal mě milované Doktory od Segala. Tahle kniha vás vtáhne a nepustí. Doporučuji. Vysoké hodnocení má své velké opodstatnění.
Nesmírně čtivý fiktivní příběh, který však skvěle vystihuje dobu, ve které se odehrává. Kniha je vtipná, svižně napsaná a její hlavní síla je ve vykreslení postav. Hlavní hrdinka vědkyně Elizabeth Zott je netypická představitelka žen své doby – bavilo mě číst její příběh a přála bych si další pokračování. Seriálové zpracování mě zatím minulo – asi si nechám zažít knihu nějakou dobu, ale určitě taky shlídnu.
Lekce chemie má na svém kontě několik ocenění a na Goodreads vyhrála v kategorii nejlepší debut. Proto jsem byla na knihu dost zvědavá a vůbec jsem nevěděla, co na mě uvnitř čeká.
Elizabeth Zottová je vědkyně, která to v oboru chemie na začátku 60. let nemá lehké. Zastaví ji to? Ani v nejmenším. O pár let později se jako svobodná matka a panička psa jménem Šest třicet stává i moderátorskou hvězdou pořadu o vaření.
Já vlastně doteď nevím, co si mám o té knížce myslet. Na jednu stranu se mi odhodlaná hlavní hrdinka líbila, pár scén tam bylo vtipných, ale poté přišly chvíle, kdy působila jako robot totálně bez citů a chovala se jako neřízená střela.
Audiokniha neměla chybu a v podání Dagmar Čárové jsem si poslech užila, ale příběh samotný mě tolik neuchvátil.
Děkuji @audioteka_czsk za audioknihu. #spoluprace
Zatímco se kniha zabývá důležitými tématy, ve svém provedení pokulhává. Předvídatelnost knihy, problémy s tempem a nedostatek jemnosti při řešení společenských problémů - to vše brání jejímu potenciálu být propracovanou a poutavou historickou fikcí. Kniha, i když je zasazena do 60. let, často působí, jako by byla poháněna feministickými ideály 21. století. Jazyk, scény a chování postav neodrážejí dobu, autorka používá moderní vyprávění a nesmyslně ho umístnila do historického kontextu. To podkopává autentičnost. Elizabeth Zottová je vykreslena téměř jako robot. Nemá žádnou emocionální hloubku - to naznačuje, že aby byla inteligentní žena brána vážně, musí se vzdát emocí. Její interakce jsou mechanické a její vývoj je minimální, což z ní dělá postavu, se kterou se nelze nijak ztotožnit. A pak tady je ta otravná, jednodimenzionální, feministická agenda - je příliš těžkopádná a didaktická - nedává prostor k vlastní interpretaci situací. Jazyk je taky nekonzistentní - buď je příliš akademický nebo ležérní. A co mně štvalo nejvíce, je, že kniha se tváří jako historická fikce - ale z historie tam nic nebylo - chyběla mi tam integrace nějaké historické události, nebo kulturní změny. Pro mně je tahle kniha přehnaně oslavována a vychvalována.
Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. A ano, uvědomuju si, že některé aspekty jsou trošku přehnané, ale i to se mi na tom líbilo. Silná hlavní hrdinka, věda a feminismus v 50. a 60. letech je přesně něco, co na mě platí a co mě zaujme. Oceňuju hlavně svižný konec, který se zbytečně netáhl a nebyl otevřený, což podtrhnuje moje kladné hodnocení. Miluju Elizabeth.
Posloucháno jako audiokniha.
Knihu jsem původně vůbec nechtěla číst, protože mě trošku děsil ten rozruch kolem. Bála jsem se, že narazím podobně jako s Evelyn Hugo a budu zklamaná. Nakonec jsem si ji koupila jako audioknihu s tím, že při cvičení nebo uklízení to holt snesu - a byla jsem nadšená. Jasně, je to celé mírně přitažené za vlasy. Asi můžeme věřit v geniální pár Elizabeth a Calvin, genialita Mad vyplývá z prostředí, v němž vyrůstala, ale Šest třicet? I když se ve mně možná odráží, že nejsem pejskař. Ale jinak to bylo skvělé. Elizabeth mi strašně sedla, byla podobně svéhlavá neřízená střela jako já a vzpomněla jsem si na svá středoškolská léta, kdy jsem chtěla studovat chemii. Takže možná proto jsem se do příběhu tak ponořila. Konec byl sice trošku melodramatický, ale i tak, skvělý zážitek.
Takové jednoduché, černobílé a silně přitažené za vlasy. Dle hodnocení jsem očekávala silnější příběh. Konec působil až směšně.
Tuhle knihu jsem měla v hledáčku dlouho, ale trošku jsem se bála, že mě zklame. První kapitola vypadala hodně slibně, jenže potom jsem se asi sto stran trochu trápila, ale pak příběh nabral druhý dech a já jsem si čtení začala konečně užívat.
Už dlouho se mi nestalo, že bych se takhle sžila s hlavní hrdinkou. Elizabeth byla svéráz, ale taky měla pevně dané morální hodnoty a velikou odvahu. V knize je hlavním tématem rovnost pohlaví - nejen ve vědě, ale i ve společnosti. A i když je děj zasazený do šedesátých let, tak některé problémy byly až nepříjemně současné. Vážných témat kniha otevírá víc, ale zároveň je odlehčuje inteligentní humor s trochou nadsázky.
Ve výsledku jsem velmi spokojená a knížku můžu doporučit.
(SPOILER) Nejprve jsem viděla seriál. Ten se mi moc líbil, ale kniha byla něco jiného. Škoda, že tvůrci audiovizuálního zpracování některé postavy úplně změnili. Původní postavy mi tam zapadají lépe. Kéž tak mít tolik odvahy jako Elizabeth Zottová. A díky Bohu, že časy se mění...
(SPOILER)
Kniha rozhodne nebyla spatna. Cetla se dobre, o tom zadna. Mne ale strasne vadila ta krecovita snaha vpravit do knihy vsechny klise, ktere “dnes leti. Muzi jsou silenci, vrhajici se na zeny, zena je chudak atd.
Na serial se asi nepodivam, myslim, ze bych byla zklamana.
Za me 3-3,5 hvezdicek.
Štítky knihy
USA (Spojené státy americké) 60. léta 20. století feminismus vaření chemie emancipace osudy žen vědkyně zfilmováno – TV seriál matky samoživitelky, svobodné matky
Četlo se hezky. Bylo drsné si do detailu uvědomit, kolik předsudků v USA 60.let vůči ženám bylo. Vadila mi ale přílišná vykonstruovanost příběhu.