Holčička, kterou tam nechali

Holčička, kterou tam nechali
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404497/bmid_holcicka-kterou-tam-nechali-o8g-404497.jpg 4 219 219

Rodinná sága inspirovaná skutečným příběhem. V mrazivé noci v lednu 1941 se na schodech bytového domu objeví opuštěná židovská dívenka. Rumunsko se spojilo s nacisty a židovská populace je ve vážném nebezpečí. Dívka je umístěna v sirotčinci, ale zanedlouho ji adoptuje bohatý bezdětný pár. Pojmenují ji Natalia a holčička se pro ně stane středobodem vesmíru. Natalia prožívá bezstarostné dětství, adoptivní rodiče ji vroucně milují a chrání před válkou, která zuří všude okolo. Nástup poválečné komunistické diktatury je neúprosný a rodinu stíhá jedna rána za druhou. Rodinu připraví o veškerý majetek, roky dospívání tráví Natalia v bezútěšném světě za železnou oponou, její rodiče jsou označeni za nepřátele režimu a jsou pronásledováni. Jediným únikem před krutou realitou se jí stane hra na klavír a komplikovaná láska. Zamiluje se do dlouholetého otcova přítele, ženatého Viktora, který po změně režimu získal vysokou funkci. Nezapomněl však na staré přátele a snaží se rodině pomoci. Vzápětí však z jejich života zmizí. Po deseti letech se Natalia a Viktor náhodně potkají. Viktorovi se naskytne příležitost získat pro Natalii svobodu a uniknout z komunistického pekla. Natalia musí učinit bolestné rozhodnutí: zůstat v Bukurešti se svými milovanými adoptivními rodiči a mužem, kterého stále miluje, nebo využít šance, aby konečně žila svůj život a jednou provždy snad odhalila minulost.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)
Originální název:

The girl they left behind, 2018


více info...

Přidat komentář

Lenka276
18.11.2024 4 z 5

Smutný příběh odehrávající se v Rumunsku, poučná kniha o 2. světové válce a komunismu. Teda, tam to také měli lidé těžké.....

SilviiM
23.09.2024 4 z 5

Krásná kniha, která si určitě zaslouží pozornost. Na mě tam bylo moc druhé světové, radši bych četla o době poválečné, o komunistech. Protože tento režim byl opravdu krutý, kór v Rumunsku.


Kakho-Oto
21.09.2024 4 z 5

(SPOILER) Více se mi kniha líbila, když se děj posunul do poválečného období, kdy se v Rumunsku ujali moci komunisté (postřelení násilnického sovětského vojáka Despinou, věznění Antona a živoření jeho rodiny po návratu). Příběh byl zčásti inspirován příběhem matky a prarodičů autorky románu. O novodobé rumunské historii něco vím: např. rumunská armáda bojovala do léta 1944 po boku Němců a poté přešla na stranu Spojenců. Ani Němci, ale ani Sověti rumunské vojáky nijak nešetřili. Rumuni se zúčastnili bojů u Stalingradu, na opačné straně je pak na přelomu let 1944/1945 Sověti nasadili do tvrdých bojů v Budapešti, proti Maďarům, historickým nepřátelům Rumunů. Caucescu byl velmi tvrdý diktátor a v roce 1988 na mě velmi depresivně působily "obrazy jeho země", když jsem jel s maminkou vlakem do Bulharska k Černému moři.

Micha-Él
11.09.2024 4 z 5

(SPOILER) Velice dojemný příběh o síle rodinných pout, lásce, ztrátách a obětech. Příběh psaný s citem a něhou... Myslím, že v předchozích komentářích již bylo vše řečeno. Mě osobně také zarazilo, že by v Rumunsku za války řešili křišťál, boty na jehlách apod. Ten důraz na luxus vnímám jako drobné mínus. Záběr románu tvoří takřka dvacet let, proto chápu, že jsou poválečné roky popsány dost zrychleně. Překvapila mě i skutečnost, že Gozovi nechali ve válce chodit sedmiletou holčičku samotnou ze školy domů. Naopak linka s biologickými rodiči a vášnivou láskou mi do celku hezky zapadla. Román je o to hodnotnější, že vychází z příběhu autorčiny maminky. Autentickou připomínkou toho jsou fotografie v závěru knihy.

Indianka71
30.03.2024 5 z 5

Hezky se četlo a zase jsem se dozvěděla nové informace z historie..

p.stranska
26.02.2024 4 z 5

Vše už tu bylo napsáno...2. světová válka v Rumunsku je námět téměř nebo zcela neznámý, takže určitě dost zajímavý. Dějová linka hlavní hrdinky nás rozteskní, osud adoptivních rodičů nás rozesmutní a naštve. Do toho trošku lásky a ve finále šťastný konec. Co víc si od dobrého románu přát?

MartaPear
28.12.2023 5 z 5

Drsný popis toho, co se dělo a leckde nejspíš děje pořád... O 2. světové, o hrdinských činech vojáků a práci politiků se píše a mluví a točí filmy pořád, ale o takovýchto příbězích se moc nemluví. Přitom jejich síla tkví právě v přiblížení osudu jednotlivých lidí. (Doporučuji také knihu Světlo po válce od Anity Abriel.)

veronika4001
24.11.2023 5 z 5

Možnosti prchajících Židů jsou malé a naléhavost rozhodnutí mezi smrtí a bolestí nad ztrátou dítěte - části svého já a rodiny - existuje na každém kroku.
Malé dítě si zaslouží šanci na život.
Boj o život z hlediska válečných útoků, hladomoru, nemocí.
Bohužel, i po válce je strach.
Styl psaní příběh vykresluje, hledá každou mezírku a tu prokvete písmem. Příběh je umocněn krásným vyjadřovacím slohem, způsobem tvorby.
Je založen na skutečných událostech.
Velkolepá četba.

Jana-Marie
01.11.2023 5 z 5

Opravdu krásná a dojemná kniha, velmi silný příběh. Také jsem ocenila, že jsem se dozvěděla něco z historie Rumunska + příběh dle skutečné události - takže žádná nereálná pohádka.

AndreaP.
18.09.2023 5 z 5

Asi poprvé jsem četla, jak to vypadalo za 2.světové války v Rumunsku, tyto okolnosti mi doteď až tak známé nebyly. Až v závěru knihy jsem teprve pochopila, že autorka popisuje příběh své maminky, o to více zpětně mě pak z celé knihy mrazilo. Skutečné osobní fotografie na závěr knihy jsou ta pověstná třešinka do dortu. Nádherná, smutná kniha s...happy endem?

Deni421
28.08.2023 5 z 5

Další z osudů II. světové války, tentokrát z Rumunska, hezky psané a čtivé. Ani jsem netušila, jak to vypadala v Rumunsku v době II. sv. války.. Zajímavý a smutný příběh s tak nějak šťastným koncem. Až ke konci jsem pochopila, že autorka vypráví příběh o své mamince. Přečtěte si, stojí za to.

Hani77
21.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Do této knihy jsem se v knihkupectví zamilovala na první pohled. Rozum říkal, že mám knih dost, a srdce naléhalo-tuhle knihu tu nemůžeš nechat. A vyplatilo se poslechnout srdce. Kniha je velice hezky napsaná, navíc vychází ze skutečných událostí. Vůbec jsem neměla potuchy, co Rumunsko zažilo během 2. sv. války a těsně po ní. Jaké to bylo zoufalství a bída. Jaký obrat o 180° měl život některých lidí. A také jsem netušila, že Bukurešť má svůj Vítězný oblouk - myslela jsem, že jsem se nějakým zázrakem přenesla do Paříže. Přestože mnohé nové knihy posílám obratem dál, tato získala čestné místo v mé knihovně. DOPORUČUJI.

(POZOR SPOJLER)
Jedinou výhradu (a půl hvězdičky dolů) bych měla k tomu, že se hlavní hrdinka tak dojemně setkala s rodiči. Já osobně bych uvítala, kdyby se zrovna tento fakt držel skutečnosti. Takhle mi to přišlo možná až moc happy-end. A také mě moc mrzí, že nemůžu dohledat podrobnější životopis autorky.

Terka1975
28.01.2023 5 z 5

Vždy, když čtu knihu na základě skutečných událostí, tak mě to baví víc. O to víc v této knize, kdy holčička, kterou rodiče nedobrovolně nechali v Bukurešti je maminkou paní spisovatelky.Natálie se ve válečných letech dostane k adoptivním rodičům a láska hraje v celé knize hlavní úlohu. A jako bonus se člověk ještě dozví, jak to bylo doopravdy a prohlédne si autentické fotografie. Těžká doba a velká síla lásky.

Alisa1980
27.01.2023 5 z 5

Vlastně jsem o historii Rumunska nevěděla nic. Skvěle napsané, dojemné. Takových příběhů není nikdy dost a historie by se měla neustále připomínat. Všechny palce nahoru.

Ivanule
25.11.2022 5 z 5

Tak co napsat o této knize, která pojednává o životě dvou manželů, kteří v touze po dítěti adoptují malou holčičku v sirotčinci, poskytnou jí milující domov, lásku a vzdělání a také její oblíbenou hru na klavír,dále se zde dostáváme do Rumunska, kde se děj odehrává a to rovnou v době druhé světové války, kdy se i zde ukazuje prokomunistický styl a jakmile ho odmítáte nebo se systému něčím znelíbíte, dopadne to bohužel jako v této knize....

PavlineCZka
08.10.2022 5 z 5

Urcite jsou oblasti, ktere by mohly byt zpracovany a rozepsany lepe, treba ta skolni dochazka nebo zamestnani atd. Ale kdyz vezmu v potaz, ze je to inspirovano skutecnym pribehem, tak pribeh je to ctivy a poutavy. Knih o holoukaustu jsem cetla jiz vice a vlastne ti, kdo prezili, v nich vzdy pochazeji z bohatych rodin. Pak si vzdy kladu otazku, jak priserne museli dopadnout ti, kteri z takovych rodin nepochazeli? Kteri nemeli co prodavat.. kteri nemeli dostatek nabytku, kterym by topili? Skoda, ze o Viktorovi, Despine a Antonovi pak uz neni nejaky dovetek.

KatkaHutyrová
26.09.2022 4 z 5

Tahle kniha byla zvláštní. Rozhodně originální. Asi úplně poprvé jsem četla něco, co se odehrává v Rumunsku.
Na jednu stranu jsem si říkala, že to ani nedočtu, na druhou stranu jsem nemohla přestat číst. Tahle knížka mě prostě něčím přitahovala.
Rozhodně se nenechte odradit stylem psaní, který je trochu těžší. Je potřeba si na něj zvyknout.
Autorka Vás poté odmění krásným a na zvraty bohatým příběhem. Oceňuji fotografie a dovětek v závěru knihy, který Vám spoustu věcí vysvětlí.
Hvězdičku odebírám za těžkopádnější styl vypravování a připadalo mi, že je tu velice málo přímé řeči.
Rozhodně ovšem přínosná kniha, která má co nabídnout. Příběh jako takový je dojemný a snadno uvěřitelný.

Knihomolka97
15.08.2022 4 z 5

Je to velmi silný příběh, který mě chytl za srdce a dost mě zasáhl.
Chvilkama se to nečetlo se vůbec lehce, skoro celou dobu to bylo smutné, šílené, ale dojemné, ach ta rodičovská láska.
Jediné, co mi v této knize moc nesedlo, byla romantická linka a to říkám já, coby velká romantička..
Na konci mě překvapily fotografie.

katerina28349
27.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Čtivě napsaný příběh o židovské holčičce z Rumunska, kterou rodiče nechali v jednom domě a doufali že jí tím zachrání život. Holčičku adoptovali bohatý manželé, kteří ji zahrnovaly láskou v dobrém i špatném období jejich života v Rumunsku. A opětné shledání s rodiči, kteří na ni nezapomněli a celou dobu ji milovali aniž by věděli jestli je na živu.

jitka7326
25.06.2022 4 z 5

Čtivá knížka plná klišé. Bavilo mě že byla inspirovaná skutečným příběhem.

Autorovy knížky

2019  87%Holčička, kterou tam nechali