Sova
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404271/bmid_sova-lRJ-404271.jpg 4 2408 2408

V lese sa našlo telo tínedžerky Camilly Greenovej, ktorá bola tri mesiace nezvestná. Niekto ju rituálnym spôsobom zavraždil, možno aj týral a mučil. Opatrne ju položil na lôžko z vtáčích pier a okolo tela umiestnil sviečky v tvare pentagramu. Vrah po sebe nezanechal žiadne stopy.Vyšetrovaním prípadu je poverený skúsený kriminalistický veterán Holger Munch a jeho geniálna, hoci trochu labilná kolegyňa Mia Krügerová. Ani oni, ani nikto z ich tímu však nie je pripravený na zlo, ktorému budú musieť čeliť pri pátraní. Čo je to za šialenca, kto sa to komu a za čo mstí? Spočiatku nenachádzajú nič, žiadne dôkazy, nemajú sa čoho zachytiť. Zapracuje však mladý hacker a... náhoda. Kruh sa pomaly uzatvára a všetko nasvedčuje tomu, že medzi vraždou a udalosťami, ktoré sa odohrali pred mnohými rokmi, by mohla existovať nejaká súvislosť.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Uglen, 2015

JitkaHambi
15.12.2016 4 z 5

První kniha (V lese visí anděl)se mi líbila o malinko víc, ale Sova taky výborná :-)Už se těším na 3.knihu a vzhledem k trochu otevřenému konci věřím, že brzy bude :-)Doporučuji!

Doubravka1975
15.12.2016 5 z 5

Sovu jsem přečetla před V lese visí anděl. Kniha se mi moc líbila, děj mě zaujal hned od začátku a napínavý až do konce

Eidalon
14.12.2016 4 z 5

Sova
. . . stačí, když si přečtete prvních pár stran a hned poznáte, jak dobré to je . . .

Pan Frode Sander Øien alias Samuel Bjørk je pro mne opět velké příjemné překvapetí. Pod citací se plně podepisuji.

Co se pro českého čtenáře jeví jako objev severské detektivky, je pro norskou veřejnost renomovaný spisovatel, hudebník, výtvarník a vedle divadelních her a hudebních CD má za sebou dva vysoce hodnocené romány. Pro milovníky detektivek přinesl tento nesporně nadaný autor další počin, který hned zaujal – V lese visí anděl se již zapsal do povědomí českým fanouškům detektivního žánru, Sova je jeho druhým počinem.

Začal jsem Sovou a asi to nebyl nejlepší krok, pár základní info mi stále uniká . . .

Do myslí milovníků detektivek se dostává další nesourodá dvojice vyšetřovatelů, která opanuje jak první, tak druhou knihu a určitě není Samuel Bjørk u konce s dechem. Vyšetřovatelé tvoří složitou dvojici, každý si nese své vnitřní trauma, takový neustálý etalon detektivních vyšetřovatelů, který ale naopak již začíná trochu vadit.

Sova je ale tu - Holger Munch a Mia Krügerová vstupují na scénu ihned po krátkém prologu a odskoku čase – to pro navození atmosféry a sondy do nitra zla.

A rozbíhá se příběh, kde Vám autor předkládá nejrůznější indicie k vraždě mladé dívky, které se postupně rozplývají a končí ve slepých uličkách, vždy když se již zdá, že je jasno, vše se otočí.

Jste ve ¾ knihy a jste stále na začátku, mnoho podezřelých, ale nakonec žádný z nich není ten pravý.

A pak se před Vámi otevře další příběh, krutý, syrový, neskutečný, neuvěřitelný . . . fandíte novému hrdinovi, je vám smutno z jeho osudu a zároveň čekáte, kam se jeho životní příběh vyvine.

V okamžiku nejvyššího napětí však kniha negraduje, ale jde tak trochu dolů a to jak dějem, tak i kvalitou pointy, škoda, závěr mne trochu zklamal, příběh měl navíc, než udělat z oběti nešťastného osudu bezcitného vraha, kterého zajímají jen peníze . . .

Vždyť pár stránek před tím Bjørk nabízel úplně jiný motiv všeho toho dění, pro mne mnohem přijatelnější a po tom všem pochopitelnější.

Dočetl jsem knihu jedním dechem, přesto mne v závěru nesedí technické nesrovnalosti prostředí, tak především skrytý charakter hlavního záporáka, příliš jednoduše a rychle se převtělil z osudem stíhaného na chladnokrevně vypočítavého.

Dal bych plné hodnocení, závěr mne ale trochu zklamal a tak zůstávám u 4 hvězdiček.

Kniha má ale několik otevřených příběhů, tak se lze těšit na další pokračování . . .

haluz
09.12.2016 5 z 5

Jak už psalo hodně lidí přede mnou, chtěla jsem jednu hvězdičku ubrat za to opakování Miiných schíz a Holgerovy famílie z předchozího dílu... ale zase mi zápletka přišla zajímavější a propracovanější - takže dávám plný počet a jsem zvědavá na další díl... snad už nebude další "Mio pojď"

Renatecka
09.12.2016 4 z 5

Za mě úžasná detektivka, bavila mě, napínavá, promyšlená, skvěle se mi četla. Ale kurnik, ten konec byl trochu zvrzlý, z toho jsem taková zklamaná. Vlastně jsem asi ani moc nepochopila, čí že pohřeb to v poslední kapitole vlastně byl. Konec otevřený .. takže bude předpokládám třetí pokračování, na které se těším :)

mirka71
08.12.2016 5 z 5

Neznámý autor, ale po přečtení knihy V lese visí anděl jsem věděla, do čeho jdu a rozhodně jsem nebyla zklamaná, těším se na další....

Ollie25
06.12.2016 4 z 5

Kniha byla skvělá, jen mi přišla o trošku slabší než první díl. Líbilo se mi, že autor v knize připomenul případ z prvního dílu, povahy postav, vztahy atd..

ken-zo
03.12.2016 4 z 5

Velmi čtivá detektivka, ale na mě až moc využita obdobná dějová linka jako u první knihy.

iška
02.12.2016 5 z 5

Opět jsem si s chutí početla a ani trochu jsem nebyla zklamaná. Už se opět těším, co bude dál.

Peace
30.11.2016 4 z 5

"Dejte lidem náboženství nebo nějakou stupidní zábavu a to jim zabrání v tom, aby pochopili, že ve skutečnosti jsou jenom otroky systému."

Velmi dobré, většina knihy mi navíc přišla lepší, než předchozí díl, protože šlo o příjemné setkání se starými známými :o) Malinko mě zklamal konec, ale jde jen o nepatrné mušky.
Jsem ráda, že závěr vypadá otevřeně a tím pádem je velká šance na pokračování. Těším se už teď!

Hella
28.11.2016 4 z 5

Dobré čtení, dobré.
Jen... V lese visí anděl mi přišlo ještě o fous lepší.

kajus9506
28.11.2016 5 z 5

Volné pokračování první knihy bylo stejně výborné. Jisté plus pro mne bylo, že jsem již znala hlavní okruh postav z vyšetřovacího týmu, což je víc, než příjemné a člověk se již od počátku orientuje a může se naplno zabývat příběhem, který stejně jako ten předchozí dokázal zaujmout. Zkrátka jsem četla každou volnou chvíli, hltala jsem každou stranu a to je pro mne dobrá kniha. Trošičku mne zklamal závěr, který, jak správně podotkla uživatelka tarantinka, se podobal jinému příběhu, který jsem shodou okolností četla jen o pár měsíců dříve. Celkově mi to tam nezapadalo, ale autorovi to za skvělý výkon ráda odpustím, stejně jako jsem to odpustila tomu předešlému.

tarantinka
28.11.2016 4 z 5

Pokračování nezklamalo, těšíme se na další díly! Trošku mi přišlo, že autor postupuje podle podobného (a úspěšného) klíče jako v Andělovi, ale vlastně mi to vůbec nevadilo :-)
Jedna z posledních scén mi připomněla závěr jiného (asi maličko víc) strhujícího příběhu jiného skvělého severského tvůrce. Zasvěcení určitě ví ;-)

Každopádně doporučuji! Není nutná znalost prvního dílu.

Manyna
27.11.2016 4 z 5

Četla jsem tuto knihu jako první a celkem se mi líbila. Autor si se mnou hezky pohrával a do konce knihy jsem měla několik tipů, kdo by mohl být onou "sovou", ale pokaždé jsem se trefila špatně. Pointa příběhu byly celkem děsivá, no nechtěla bych to zažít..Opět jsem se setkala (jako u většiny detektivek) se značně vyhraněnými charaktery vyšetřovatelů, kteří řeší nějaké svoje osobní problémy - asi je to nějaké nepsané pravidlo, že v každé takové knize musí být minimálně jeden alkoholik, psychicky narušená osoba, řešitel rodinných vztahů aj. Byť mi k srdci přirostl více například Harry Hole nebo Carl Morck, tak mě kniha bavila.

Ivuska.09
27.11.2016

Mně se kniha líbila - téma je poměrně originální (s tímto typem šílence jsem se v žádné knize zatím nesetkala), styl psaní autora se mi líbí - píše poutavě, kapitoly jsou poměrně krátké, ale jedna zápletka střídá druhou, takže nemáte moc šancí knihu odložit, protože prostě potřebujete vědět, co bude dál. Protože jsem nečetla první díl, nemohu posoudit vývoj postav, ale ze Sovy je zřejmé, že se autor nad postavami velmi zamýšlí.

vyvodka
26.11.2016 4 z 5

Moc jsem se na další knížku tohoto autora těšila. Detektivka to byla opět čtivá, napínavá a se zajímavým rozuzlením. Prostě typická severská krimi. Jen to "volání" Miiny sestry je už takové ohrané. Dávám 4,5 hvězdičky. Prvnímu dílu jsem dala pět a tohle pokračování bylo trošku slabší.

edith79
22.11.2016 4 z 5

Sova je napínavé a zajímavé počtení, pokud se ovšem autor nezačne věnovat psychickému rozpoložení členů vyšetřovacího týmu. V tu chvíli se vkrádá pocit, že znovu čtu jeho minulou knihu. Pořád dokola opakované popisy depresí, bolestí, kocovin a jiných chemických raušů jsou trochu nezáživné. Na další knihu se těším, ale "pojď Mio, pojď" už prosím ne.

Danago
21.11.2016 5 z 5

Právě jsem dočetla . Knížka se mi moc líbila.
Ale 1. díl : V lese visí anděl, byl asi lepší. Možná proto , že sem jej četla jako první, tak jak vyšel. Také se mi zdá , že se hlavní postavy nikam moc neposunují. Zápletka dobrá, ale oproti minulému dílu trochu slabší. Také bych už nezaplétala příbuzné Holgera do děje.
I přes to je čtivá detektivka, která vás nadchne. Doporučuji všem, kteří mají rádi dobré detektivky. Pět hvězdiček si s přehledem zaslouží.

Lucek
20.11.2016 5 z 5

Paráda, paráda! Těším se na další pokračování. Doufám, že bude!

alzbeta4340
16.11.2016 5 z 5

Moderní detektivní příběh klasického stylu. Velmi čtivý a povedený stejně jako první díl série. Osobně bych už nezaplétala příbuzné Holgera do děje, ale to je opravdu jediná drobnost, kterou bych snad mohla vytknout. Doporučuji všem, kteří mají rádi dobré detektivky.